کد خبر: ۲۰۵۹۰۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۱ - ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ - 22 September 2022
پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی تسهیلات موصوف، در راستای سرعت‌بخشی به روند اعطای تسهیلات یادشده از سوی بانک‌های عامل، موضوع ابلاغ دستورالعمل مزبور به شعب با قید مهلت زمانی حداکثر ۱۰روزه و تسریع در اعطای تسهیلات مزبور به مدیران عامل بانک‌های مربوطه اعلام و طی چندین نامه نیز بر اعطای تسهیلات مزبور تاکید شده است.

ایلنا : بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۱۳۶۵هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی از ابتدای امسال تا پایان مردادماه به بخش‌های مختلف از جمله تسهیلات تکلیفی خبر داد. بانک مرکزی در واکنش به انتشار کلیپی در فضای مجازی تحت عنوان «فرار بانک‌ها از پرداخت وام همچنان ادامه دارد!» اعلام کرد: کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی از ابتدای سال تا پایان مردادماه بیش از ۱۳۶۵هزار میلیارد تومان بوده است که به بخش‌های مختلف از جمله تسهیلات تکلیفی پرداخت شده است.

بانک مرکزی در ادامه با اشاره به بخش تسهیلات ودیعه مسکن نوشت: به منظور تنظیم بازار اجاره مسکن و حمایت از مستاجران، موضوع اعطای تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن در جلسه ۳۱ خرداد ماه امسال در شورای پول و اعتبار مطرح و با اعطای تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار، دوره بازپرداخت حداکثر ۵ سال، در سقف‌های فردی ۱۰۰۰، ۷۰۰ و ۴۰۰میلیون ریال به ترتیب در تهران، کلان‌شهر‌ها و سایر مناطق شهری و از محل منابع بانکی موضوع ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن (در سقف کلی ۴۰هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱) موافقت کرد و این موضوع در روز یکم تیرماه به بانک‌های عامل ابلاغ شد. همچنین به منظور تسریع در اعطای تسهیلات مزبور و رفع ابهامات بانک‌های عامل در اعطای تسهیلات یادشده، دستورالعمل اجرایی و توزیع بانکی‌- استانی تسهیلات مذکور پس از پیگیری‌های مکرر از وزارت راه و شهرسازی و برگزاری جلسات کارشناسی تهیه و در تاریخ ۶/ ۴/ ۱۴۰۱ به بانک‌های عامل ابلاغ شد.

پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی تسهیلات موصوف، در راستای سرعت‌بخشی به روند اعطای تسهیلات یادشده از سوی بانک‌های عامل، موضوع ابلاغ دستورالعمل مزبور به شعب با قید مهلت زمانی حداکثر ۱۰روزه و تسریع در اعطای تسهیلات مزبور به مدیران عامل بانک‌های مربوطه اعلام و طی چندین نامه نیز بر اعطای تسهیلات مزبور تاکید شده است. اقدامات فوق‌الذکر منجر به افزایش سرعت پرداخت تسهیلات مزبور شده، به‌گونه‌ای که تا روز ۲۹ شهریورماه امسال از تعداد ۲۹۶هزار و ۲۴۲ نفر متقاضی معرفی‌شده از طریق سامانه وزارت راه و شهرسازی، تعداد ۱۱۵هزار و

۴۵۶ متقاضی در بانک‌های عامل به‌منظور دریافت تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن (در حدود ۳۹درصد) تشکیل پرونده داده‌اند و از تعداد مزبور ۷۹هزار و ۸۹۳ فقره تسهیلات به مبلغ ۴۵هزار و ۲۶۹میلیارد ریال (در حدود ۲۷درصد) در طی کمتر از سه ماه از ابلاغ دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات موصوف، به متقاضیان معرفی شده از طریق سامانه وزارت راه و شهرسازی پرداخت شده است. همچنین، مبلغ ۴۰هزار میلیارد تومان سهمیه ابلاغی به بانک‌های عامل (مصوب شورای پول و اعتبار) مربوط به ۱۲ماهه سال ۱۴۰۱ است که به منظور رعایت عدالت اجتماعی، باید به‌گونه‌ای تسهیم شود که امکان بهره‌مندی مستاجرانی که در اسفندماه سال ۱۴۰۱ نسبت به انعقاد قرارداد اجاره اقدام می‌کنند، نیز میسر باشد. علی‌ای‌حال، کثرت تکالیف ابلاغی به شبکه بانکی در سال‌ جاری، سبب شده است روند اعطای تسهیلات یادشده متناسب با منابع و مصارف بانک‌های عامل باشد؛ اگرچه بانک‌های عامل به‌‌رغم تکالیف متعدد، همواره مساعدت‌های لازم را در خدمتگزاری به آحاد مردم به عمل آورده‌اند. بانک مرکزی اعلام کرد: در دستورالعمل اجرایی تسهیلات موصوف به منظور یکسان‌سازی قوانین و مقررات مربوط به اعطای تسهیلات توسط شبکه بانکی، بر اعطای تسهیلات موصوف مطابق با دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد تاکید شده است.a

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: