کد خبر: ۲۰۵۸۶۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۶ - ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - 20 September 2022
وی با تاکید بر اینکه واریز اول لینک ورودی به پروژه‌های نهضت ملی مسکن است، افزود: اگر قرار باشد واحدهای نهضت ملی مسکن از طریق صنعتی‌‌سازی ساخته شود آیا سیستم بانکی می‌تواند همپای سرعت ساخت‌و‌ساز حرکت کند. یکی از روش‌ها این است که منابع مالی از طریق خط اعتباری تامین شود که این روش فعلا خط قرمز است.

 مدیرعامل بانک مسکن از امضای قرارداد برای پرداخت ۴۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن خبر داد. محمود شایان با بیان اینکه مهم‌ترین موضوع در ساخت مسکن تامین مالی است، گفت: برای ساخت حدود ۳/ ۲ میلیون مسکن مهر در مجموع ۵۵ هزار میلیارد تومان خط اعتباری اختصاص یافت.

مدیرعامل بانک مسکن خاطرنشان کرد: بانک مسکن سال گذشته ۷۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده و امروز هم حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان قرارداد برای پرداخت تسهیلات در بخش مسکن امضا شد. شایان ادامه داد: قانون ۲۷ بانک و موسسه مالی و اعتباری را مکلف کرده در نهضت ملی مسکن مشارکت داشته باشند. این نخستین بار است که در قانون از بانک‌های دولتی و خصوصی و موسسات نام برده می‌شود.

همه اینها در نهضت ملی مسکن سهمیه دارند و باید برای تولید سالانه یک میلیون مسکن ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات را پرداخت کنند. مدیرعامل بانک مسکن گفت: تاکنون بیش از ۲۶ هزار میلیارد تومان سهم‌‌الشرکه بانک و منابع واریزی مردم در نهضت ملی مسکن به پروژه‌ها تزریق شده است. وی با اشاره به اینکه آورده مردم در طرح نهضت ملی مسکن هم نقش تعیین‌کننده‌‌ای در اجرای پروژه‌ها دارد، اظهار کرد: تاکنون بیش از ۵۷۰ هزار نفر افتتاح حساب کرده‌‌اند که ۴۰ میلیون تومان و بیشتر را واریز کرده‌‌اند.

شایان ادامه داد: تفاوت مسکن مهر با نهضت ملی مسکن این است که در طرح نهضت ملی ابتدا باید بخشی از سهم‌‌الشرکه خود را که ۴۰ میلیون تومان است، واریز کنند. با دستور وزارت راه و شهرسازی این مبالغ را برای آماده‌‌سازی و... به پروژه تزریق می‌کنیم. وی با تاکید بر اینکه واریز اول لینک ورودی به پروژه‌های نهضت ملی مسکن است، افزود: اگر قرار باشد واحدهای نهضت ملی مسکن از طریق صنعتی‌‌سازی ساخته شود آیا سیستم بانکی می‌تواند همپای سرعت ساخت‌و‌ساز حرکت کند. یکی از روش‌ها این است که منابع مالی از طریق خط اعتباری تامین شود که این روش فعلا خط قرمز است.

وی ادامه داد: روش دوم این است سپرده قانونی بانک‌هایی را که به تامین مالی نهضت ملی مسکن وارد نشده و به قانون عمل نکرده‌‌اند افزایش دهد. بانک مرکزی می‌تواند سپرده را در اختیار بانک مسکن قرار دهد تا به پروژه‌های نهضت ملی مسکن تزریق شود.

این کار مزیت‌‌هایی دارد که مهم‌ترین آنها عدم خلق پول است. مدیرعامل بانک مسکن گفت: این یک پول پرقدرت نیست و منابع مالی بانک‌ها در اختیار حوزه ساخت و‌ساز قرار می‌گیرد. شایان یادآور شد: بانک‌ها و موسسات مالی باید به نهضت ملی مسکن وارد شوند ولی متاسفانه تاکنون اقدام چندانی در این زمینه صورت نگرفته است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: