کد خبر: ۲۰۵۷۴۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۶ - ۲۱ شهريور ۱۴۰۱ - 12 September 2022
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانکها تاکید کرد برای ارائه خدمات بهتر به زوار اربعین حسینی، امکان برداشت وجه نقد تا سقف ۵میلیون ریال به صورت بین بانکی (شتابی) در خودپردازهای خود را در استان‌های ایلام، خوزستان، کرمانشاه و نقاط مرزی چزابه، شلمچه، مهران فراهم کنند.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانکها تاکید کرد برای ارائه خدمات بهتر به زوار اربعین حسینی، امکان برداشت وجه نقد تا سقف ۵میلیون ریال به صورت بین بانکی (شتابی) در خودپردازهای خود را در استان‌های ایلام، خوزستان، کرمانشاه و نقاط مرزی چزابه، شلمچه، مهران فراهم کنند.

در بخشنامه بانک مرکزی آمده است، پیرو بخشنامه‌های پیشین با موضوع افزایش سقف برداشت وجه نقد از دستگاه‌های خودپرداز تا مبلغ ۵میلیون ریال در استان‌های ایلام، خوزستان، کرمانشاه و نقاط مرزی چزابه، شلمچه، مهران و خسروی تا تاریخ ۵/ ۷/ ۱۴۰۱ برای ارائه خدمات مطلوب‌‌تر به زائران محترم ضروری است تمهیدات لازم در سوئیچ کارت بانک‌‌ها و موسسات اعتباری به‌گونه‌‌ای اندیشیده شود که امکان ارائه خدمت «برداشت وجه نقد» برای دارندگان کارت سایر بانک‌‌ها و موسسات اعتباری در خودپردازهای بانک‌‌ها تا سقف مبلغ ۵ میلیون ریال به صورت بین بانکی (شتابی) در مناطق مذکور فراهم شود.

لازم به ذکر است کارمزد‌‌های مرتبط با خدمت «برداشت وجه نقد» در استان‌های مذکور تغییری نخواهد داشت و تا سقف ۲میلیون ریال محاسبه می‌‌شود. ضمنا در راستای تامین اسکناس مورد نیاز در مناطق فوق بانک‌‌ها و موسسات اعتباری موظفند ضمن افزایش نوبت‌‌های پول‌‌گذاری در دستگاه‌های خودپرداز از افزایش مبلغ تراکنش وجه نقد در خودپرداز سایر استان‌ها خودداری به عمل آورند. ضروری است بانک‌‌ها و موسسات اعتباری در اسرع وقت نسبت به ارائه خدمت اشاره‌شده به زائران محترم اقدام کنند و بر حسن اجرای موارد فوق نظارت لازم را به عمل آورند.

ابلاغ شیوه‌‌نامه اخذ وثیقه از موسسات اعتباری
همچنین بانک مرکزی در بخشنامه‌‌ای «شیوه‌‌نامه اخذ وثیقه از موسسات اعتباری در قبال اضافه‌برداشت و واگذاری و فروش وثایق دریافتی» را به شبکه بانکی ابلاغ کرد. پیرو بخشنامه شماره ۱۴۳۰۸‌‌/ ۰۱ مورخ ۲۳فروردین سال۱۴۰۱ شورای پول و اعتبار در خصوص ابلاغ جزو (۳) بند (د) تبصره (۱۶) ماده واحده قانون بودجه سال۱۴۰۱، مبنی بر اینکه «اعطای اعتبار جدید به بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی بدون دریافت وثیقه در قالب خط اعتباری یا اضافه‌برداشت، توسط بانک مرکزی ممنوع است.

نوع و میزان وثایق قابل پذیرش موضوع این بند توسط شورای پول و اعتبار تعیین می‌‌شود.» مراتب در جلسه مورخ ۱۴تیر سال۱۴۰۱ شورای پول و اعتبار مطرح و مقرر شد بانک مرکزی ‌‌مطابق با شیوه‌‌نامه‌‌ مصوب هیات عامل، در اعطای اعتبار یا لحاظ اضافه‌‌برداشت برای بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی، نسبت به اخذ وثیقه با اولویت ۱‌‌‌‌‌- اوراق بهادار دولتی منتشرشده توسط خزانه‌‌داری کل کشور ۲‌‌‌‌‌- ارز ۳‌‌‌‌‌- ‌‌طلا ۴‌‌‌‌‌- اوراق بدهی شرکتی ۵‌‌‌‌‌- سهام منتشرشده در شرکت بورس اوراق بهادار تهران و شرکت فرابورس ایران (به استثنای سهام بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی) و ۶‌‌‌‌‌- ملک اقدام کند و در صورت عدم ایفای تعهدات بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی، مطالبات خود را از محل وثایق اخذ‌‌شده وصول کند.

به استناد اختیار مقرر در مصوبه اشاره‌شده، «شیوه‌‌نامه اخذ وثیقه از موسسات اعتباری در قبال اضافه برداشت و واگذاری و فروش وثایق دریافتی» تهیه و در جلسه مورخ ۱۲شهریور سال۱۴۰۱ هیات عامل بانک مرکزی به تصویب رسید که نسخه‌‌ای از شیوه‌‌نامه فوق‌‌الذکر برای اطلاع ارسال می‌شود.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: