کد خبر: ۲۰۵۶۰۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - 04 September 2022
اختصاصی بانکداری ایرانی ؛
رئیس کل سازمان امور مالیاتی در نشست خبری ویژه گرامیداشت هفته دولت اعلام کرد: با همکاری بانک مرکزی، تا پایان امسال، برنامه تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری به‌طور کامل اجرایی خواهد شد.

سازمان امور مالیاتی : رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در نشست خبری ویژه گرامیداشت هفته دولت اعلام کرد: با همکاری بانک مرکزی، تا پایان امسال، برنامه تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری به‌طور کامل اجرایی خواهد شد.

به گزارش بانکداری ایرانی، داود منظور در نشست خبری که با حضور خبرنگاران رسانه‌های جمعی و به مناسبت گرامیداشت هفته دولت برگزار شد، گفت: درخصوص اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، سال گذشته گام اول و مهم اجرای این قانون در جهت سامان‌دهی ابزارهای پرداخت برداشته شد و با اجرای ماده(۱۱) این قانون، حدود هجده میلیون و هشتصد هزار دستگاه کارت‌خوان سامان‌دهی شد که از این تعداد، حدود ۹میلیون و ۴۰۰هزار دستگاه به علت عدم اتصال به پرونده‌های مالیاتی غیرفعال شد و مابقی نیز به پرونده‌های مالیاتی مربوطه متصل شد. در مقطع کنونی تعداد دستگاه‌های کارت‌خوان فعال متصل به پرونده‌های مالیاتی حدود ۸میلیون و ۳۰۰هزار دستگاه است و سایر دستگاه‌های متصل به پرونده‌ها توسط مودیان آنها غیر فعال شده است. عملا حساب‌‌های متصل به این دستگاه‌های کارت‌خوان، به‌عنوان حساب تجاری محسوب شده و وجوه واریزی به این حساب‌‌ها به‌عنوان وجوه درآمدی کسب‌وکار مودی در نظر گرفته خواهد شد.

او اضافه کرد: گام دوم اجرای این قانون که با مشارکت بانک مرکزی و در اجرای ماده (۱۰) آن عملیاتی خواهد شد، تفکیک حساب‌‌های شخصی از حساب‌‌های تجاری است که دستورالعمل اجرایی آن در شورای پول و اعتبار تصویب شده است و به زودی توسط بانک مرکزی اعلام خواهد شد. در جریان اجرای این ماده قانونی تا کنون بیش از ۸میلیون حساب تجاری شناسایی و به پرونده‌های مالیاتی متصل شده و برای تکمیل اطلاعات در این حوزه، جلسات مستمر و هفتگی میان کارشناسان سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی در حال برگزاری است. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص ماهیت حساب‌‌های تجاری گفت: این حساب‌‌ها که توسط فعال اقتصادی به‌عنوان حساب تجاری اعلام می‌‌شود، مبنای محاسبه مالیات است؛ چراکه تراکنش‌ها و هر گونه واریزی به این حساب‌‌ها به‌عنوان درآمد و فروش مودی تلقی می‌‌شود؛ مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.


منظور ادامه داد: تمام فعالان اقتصادی باید حساب‌‌های تجاری و شخصی خود را تعیین تکلیف کنند و اگر فردی از حساب شخصی برای کار تجاری استفاده کند، شناسایی می‌شود و مورد رسیدگی قرار می‌‌گیرد. او یکی از روش‌ها و ملاک‌‌های تعیین حساب تجاری از سوی سازمان امور مالیاتی را تعداد بالای واریزی به آن حساب در طی ماه عنوان کرد و گفت: مثلا اگر یک حساب شخصی تعداد واریزی بالایی داشته باشد، مشکوک به حساب تجاری خواهد بود و مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. اگرچه علاوه بر تعداد واریزهای به یک حساب، شاخص‌‌های دیگری همچون مبلغ واریزی طی دوره معین و سایر عوامل تحلیلی، مبنای تشخیص حساب‌‌های شخصی و تجاری خواهد بود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: با توجه به اینکه با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، واریزی به حساب تجاری مبنای تشخیص مالیات خواهد بود، بنابراین فعالان اقتصادی باید مراقبت کنند از حساب تجاری، استفاده شخصی نکنند. منظور اظهار کرد: به موجب قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، مودیان مشمول، علاوه بر عضویت در سامانه مودیان، موظفند برای فروش کلیه کالا و خدمات خود صورت‌حساب الکترونیکی صادر و اطلاعات این صورت‌حساب‌‌ها را در مقاطع زمانی معین برای سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کنند.

علی سوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: