کد خبر: ۲۰۵۴۶۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۲ - ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - 29 August 2022
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به سه محور مهم پیش‌‌‌روی صنعت بیمه کشور، اظهار کرد: یکی از این موضوعات که از دل برنامه کلان دولت بیرون می‌‌‌آید، مردمی کردن بیمه‌‌‌هاست و در کنار آن موضوع دیجیتالی شدن فرآیندهای صنعت بیمه و همچنین کاهش تصدی‌گری نهاد ناظر در دستور کار قرار دارد.

بیمه مرکزی : در دولت سیزدهم برای نخستین بار یک سند بالادستی برای پیشبرد اهداف کلان دولت در اختیار ماست که برنامه‌های توسعه‌‌‌ای را محقق خواهد کرد. مجید بهزادپور با اعلام این مطلب افزود: سند تحولی ابلاغی از سوی دولت در بسیاری از حوزه‌‌‌ها، برنامه‌‌‌های کلان را تشریح کرده است. صنعت بیمه نیز یکی از بخش‌‌‌هایی است که در چارچوب این سند تحول، برنامه‌‌‌ها و اهداف مشخصی را دنبال خواهد کرد.

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به سه محور مهم پیش‌‌‌روی صنعت بیمه کشور، اظهار کرد: یکی از این موضوعات که از دل برنامه کلان دولت بیرون می‌‌‌آید، مردمی کردن بیمه‌‌‌هاست و در کنار آن موضوع دیجیتالی شدن فرآیندهای صنعت بیمه و همچنین کاهش تصدی‌گری نهاد ناظر در دستور کار قرار دارد. بهزادپور افزود: بخش مهمی از فعالیت بیمه‌‌‌ها در چارچوب بیمه‌بازرگانی از بیمه درمانی تا بیمه شخص ثالث لحاظ می‌شود. از سوی دیگر ما در بیمه مرکزی از ابتدای سال، بحث توسعه بیمه تکمیلی را نیز در دستور کار قرار دادیم. او در خصوص فعالیت کارگاه‌‌‌های بسیار با کارکنان محدود تصریح کرد: موضوع بیمه‌تکمیلی در این کارگاه‌‌‌ها با جدیت دنبال می‌شود؛ هرچند پیش از این وجود مقرراتی از پوشش بیمه تکمیلی در این واحدها جلوگیری می‌‌‌کرد.

وی افزود: نخستین گام در خصوص برخی واحدهای پزشکی و آزمایشگاهی برداشته شده و به‌زودی در سایر بخش‌‌‌ها نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت. رئیس کل بیمه مرکزی گفت: با شامل شدن حوزه‌‌‌هایی مانند راننده‌‌‌های تاکسی یا دهیاری‌‌‌ها یا سایر واحدها کوچک، پیش‌بینی می‌شود که حدود پنج‌میلیون نفر در چارچوب این برنامه تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گیرند. بهزادپور، تسهیل خدمات بیمه‌‌‌ای را یکی دیگر از برنامه‌‌‌های نهاد ناظر صنعت بیمه عنوان کرد و گفت: یکی از اصلی‌‌‌ترین برنامه‌‌‌ها تسهیل دسترسی مردم به محصولات و خدمات بیمه است تا بتوانند به‌آسانی از پوشش‌‌‌های مختلف آن بهره‌مند شوند که این تسهیلات شامل فرآیند پرداخت خسارت نیز خواهد شد. او ادامه داد: ما در راستای تسهیل دسترسی مردم به خدمات بیمه، ۱۵طرح را در سال ۱۴۰۱ طراحی و تدوین کرده‌‌‌ایم که تعدادی از آنها در هفته دولت رونمایی می‌‌‌شوند، مابقی نیز تا پایان سال در دستور کار قرار خواهد گرفت.


رئیس کل بیمه مرکزی، به بحث فعال شدن استارت‌آپ‌‌‌ها در صنعت بیمه نیز پرداخت و تشریح کرد: یکی از محورهای اصلی فعالیت نهاد ناظر صنعت بیمه موضوع نوآوری و بهره‌گیری از فناوری‌‌‌های نوین است که با هم‌افزایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و امضای تفاهم‌‌‌نامه‌‌‌ مشترک، ظرفیت‌‌‌ها را افزایش خواهیم داد. رئیس شورای عالی بیمه، موفقیت صنعت بیمه را در گرو استفاده از فناوری‌‌‌های نوین دانست و افزود: بیش از ۷۰‌درصد فروش صنعت بیمه از مسیر واحدهای فروش و دفاتر نمایندگی بیمه انجام می‌شود و این شبکه گسترده در واقع خط مقدم ارتباطات مردمی به شمار می‌رود. او از افتتاح سامانه تقلب و تخلف در صنعت بیمه در هفته دولت نیز خبر داد و افزود: در این سامانه شناسایی افراد و شرکت‌های پرریسک در دستور کار قرار می‌گیرد.


همچنین مقابله هوشمند با تخلفات در دستور کار قرار خواهد گرفت. رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه صنعت بیمه می‌‌‌تواند نقش مهمی در تامین منابع مالی کشور داشته باشد، بیان کرد: در دنیا بیمه‌‌‌ها نقش مهمی در کمک به دولت‌‌‌ها دارند. ما نیز در ایران در بخش‌‌‌هایی به دولت کمک کرده‌‌‌ایم؛ اما این سهم همچنان بسیار ناچیز است. رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به این پرسش که در سال «تولید؛ دانش‌بنیان؛ اشتغال‌آفرین» صنعت بیمه تا چه حد خود را مخاطب این شعار می‌‌‌داند، اعلام کرد: آینده صنعت بیمه راهی جز پیگیری این مسیر ندارد و ما باید برای رسیدن به اهداف بلند خود از مسیر طرح‌‌‌های دانش‌بنیان عبور کنیم. او از طرح‌‌‌های نوین در سال‌جاری به عنوان شتاب‌دهنده‌‌‌های توسعه بیمه یاد کرد و گفت: یکی از طرح‌‌‌ها مربوط به تصادفات با خسارت تا سقف ۲۰میلیون تومان است که با تعامل تنگاتنگ پلیس اجرایی خواهد شد.

بهزادپور ادامه داد: این طرح که «کروکی‌آنلاین» نام گرفته، به‌زودی افتتاح خواهد شد. رئیس کل بیمه مرکزی در توضیح بیشتر این طرح، افزود: برای تصادف‌‌‌های زیر ۲۰میلیون تومان نیز طرح‌‌‌هایی اجرا می‌شود که مردم اطلاعات مربوط را وارد می‌کنند و بدون نیاز به بیمه خسارت خود را دریافت خواهند کرد. او «کروکی‌آنلاین» را طرحی بزرگ‌تر عنوان کرد که با همکاری پلیس و صنعت بیمه اجرایی خواهد شد. در این طرح پلیس در صحنه کروکی را بارگذاری می‌کند و به شکل همزمان به تمام مراجع ارسال می‌شود که علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، امکان تقلب و تخلف را کاهش خواهد داد. او اضافه کرد: در چارچوب حمایت از تولیدات دانش‌بنیان نیز طرحی داریم که در قالب یک صندوق، ریسک اولین تولید واحدهای دانش‌بنیان را کاهش داده و با ضمانت فروش محصولات از آنان حمایت خواهد کرد.

رئیس کل بیمه مرکزی درباره آخرین وضعیت استفاده بیمه‌‌‌های تکمیلی از نسخ الکترونیکی مانند بیمه تامین اجتماعی نیز گفت: این موضوع یک تکلیف قانونی است که سال‌ها بر عهده بخش‌‌‌های مختلف بوده؛ اما متاسفانه اجرایی نشده است. ما از ابتدای سال کار جدی را با عنوان «هاب بیمه درمان» آغاز کرده‌‌‌ایم که با همراهی نهادهای مرتبط تا دوماه آینده، بحث بیمه تکمیلی نیز به سامانه متصل می‌شود. بهزادپور ادامه داد: خوشبختانه در حوزه پایلوت شاهد نتایج مثبتی بودیم و به‌زودی با اتصال به سامانه تامین اجتماعی و بیمه سلامت، گرفتاری مردم نیز در این حوزه برطرف خواهد شد. بهزادپور درباره برنامه بلندمدت بیمه مرکزی نیز اعلام کرد: در کنار اهداف ۱۵گانه‌‌‌، توسعه رشته بیمه‌‌‌های زندگی و اتکایی نیز ظرفیت‌‌‌های بزرگی داریم که با تلاش بیشتر صنعت بیمه و همچنین بهره‌‌‌گیری از ظرفیت شرکت‌های جدید در این حوزه اتفاقات مثبتی رقم خواهد خورد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: