کد خبر: ۲۰۵۴۱۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۹ - ۰۵ شهريور ۱۴۰۱ - 27 August 2022
به نظر میرسد یکی از مسائل مهم در مسیر واردات خودرو تعیین سود بازرگانی عادلانه‌ای است که در آیین نامه مربوط به واردات یک میلیارد دلار خودرو درج شده است.

بانکداری ایرانی- به نظر میرسد یکی از مسائل مهم در مسیر واردات خودرو تعیین سود بازرگانی عادلانه‌ای است که در آیین نامه مربوط به واردات یک میلیارد دلار خودرو درج شده است.

به گزارش تسنیم، معاون اول رئیس‌جمهور سوم شهریورماه آیین‌نامه واردات خودرو را ابلاغ کرد؛ طبق این آیین‌نامه سقف واردات خودروی خارجی 20هزار دلار است. یکی از شروط مندرج در آیین نامه خودرو چالش مربوط به تعیین سود بازرگانی عادلانه است. بر این اساس یک سود بازرگانی علل الحساب ابتدا در گمرک وصول خواهد شد و در مرحله بعد از عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا ما التفاوت سود بازرگانی وصول خواهد شد. رقم این سود بازرگانی در یک کمیته مشترک با حضور وزارت صمت و وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه تعیین خواهد شد.

گفتنی است، هنوز رقم سود بازرگانی علل الحساب در گمرک اعلام نشده است، به نظر میرسد این سود بازرگانی بسته به نوع خودروهای وارداتی و ارزش دلاری انها متفاوت باشد. این در حالی است که بر اساس در گام بعدی و پس از عرضه خودرو در بورس کالا که یک سازوکار نسبتا جدید محسوب میشود ما التفاوت سود بازرگانی از متقاضیان و خریداران وصول خواهد شد.

طبق مصوبه هئیت دولت این سود بازرگانی بایستی در یک کمیته سه جانبه تعیین شود که به نظر میرسد با توجه به بلاتکلیفی برخی بازارها بایستی در خصوص تشکیل این کمیته و تعیین سود بازرگانی عادلانه تسریع شود. در مصوبه هئیت دولت همچنین اشاره شده که وظیفه تعیین سود بازرگانی علی الحساب و قطعی بر عهده این کمیته سه جانبه است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: