کد خبر: ۲۰۵۳۳۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۱ - ۰۲ شهريور ۱۴۰۱ - 24 August 2022

دنیای اقتصاد : سامانه «محچک» با حضور رئیس کل بانک مرکزی، اعضای هیات عامل این بانک، نمایندگان مجلس، نمایندگان قوه قضائیه و مدیران عامل بانک‌ها، در آستانه فرارسیدن هفته دولت در بانک مرکزی برگزار شد. به گفته صالح‌آبادی، امکان مسدود‌سازی حساب‌ها به میزان مبلغ کسری چک از طریق این سامانه فراهم شده است. یکی از مهم‌ترین اثر محچک کاهش پرونده‌های مربوط به چک در قوه قضائیه است. سامانه محچک که فرآیند مسدودی کسری چک‌های برگشتی در کلیه حساب‌های شبکه بانکی را انجام می‌دهد، به صورت آزمایشی از ۷ خرداد آغاز به کار کرده و بر اساس آمار اثرات عملیاتی شدن آن در این دوره کوتاه در بازگرداندن اعتبار به چک، بسیار مثبت بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از سامانه محچک گفت: یکی از پیچیده‌ترین سامانه های بانکی به لحاظ فنی و اجرایی در آستانه هفته دولت به همت بانک مرکزی و همکاری قوای قضائیه و مققنه و شبکه بانکی به سرانجام رسیده است و یکی از تحولات مهم بانکی با بازگشت اعتبار به چک با راه‌اندازی این سامانه عملیاتی شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر صالح‌آبادی در این مراسم با اشاره به شروع کار آزمایشی این سامانه از خردادماه سال جاری تصریح کرد: امکان مسدودسازی حساب‌ها به میزان مبلغ کسری چک از طریق این سامانه فراهم شده است و محچک آخرین حلقه تکمیل اجرایی شدن قانون جدید چک است که به همراه اقدامات پیشین، اعتبار به چک در حوزه فعالیت اقتصادی بازگردانده شد.

رئیس کل بانک مرکزی کاهش پرونده‌های مرتبط با چک در قوه قضائیه را از دیگر آثار محچک برشمرد و گفت: سازوکار اجرایی محچک با زیرساخت فناورانه خود و امکان مسدودسازی برخط مبلغ چک در تمامی حساب‌های صادرکننده چک، باعث کاهش پرونده‌های مربوط به چک در قوه قضائیه شده است. همچنین این امکان را برای قوه قضائیه فراهم می‌کند که عملیات توقیف را به صورت آنلاین انجام دهد. دکتر صالح‌آبادی اظهار کرد: امروز شاهد تحولی مهم در صنعت بانکداری هستیم که با اعتماد بیشتر به چک نیاز به ابزارهای پرداخت نقدی کمتر شده و فعالان اقتصادی با اعتماد بیشتر به چک می‌توانند بدون اتکا به پرداخت نقدی فعالیت‌های خود را انجام دهند. رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای گسترش ابزارهای پرداخت اعتباری افزود: اوراق گام نیز یکی از ابزارهای پرداخت اعتباری است که ضمانت پرداخت آتی توسط شبکه بانکی در قالب اوراق گام (گواهی اعتبار مولد) انجام می‌شود. استفاده از این ابزار می‌تواند با کاهش فشار بر منابع شبکه بانکی کمک مهمی به رونق بخش‌های تولیدی خواهد بود.


صالح‌آبادی افزود: در‌حالی‌که در یک و نیم سال گذشته ۸۸۰۰هزار میلیارد تومان اوراق گام منتشر شده بود، این رقم در یک‌ماهه گذشته به بیش از ۷۵۶۰هزار میلیارد تومان رسیده است. با مصوبه هیات عامل بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار امکان تنزیل اوراق گام بلافاصله پس از انتشار فراهم شده است که این امر دلیل اصلی استقبال از این اوراق در یک ماه گذشته است. در این مراسم همچنین کاظمی‌فرد با اشاره به تاثیر راه‌اندازی سامانه محچک بر ورودی‌های پرونده قوه قضائیه اذعان داشت: بر اساس قانون و در راستای کاهش زمان اطاله دادرسی، قوه قضائیه موظف به راه‌اندازی سیستمی بود که امکان ایفای حق شهروندان را به کمترین زمان ممکن برساند. حلقه مفقوده این سیستم با راه‌اندازی سامانه محچک تکمیل شده و این امکان برای قوه قضائیه و قضات اجرای احکام فراهم است که در بحث توقیف اموال به صورت برخط با رعایت مسائل امنیتی به حساب‌های نقدی محکومین دسترسی داشته باشند.


معاون فناوری اطلاعات قوه قضائیه افزود: با اتصال سامانه محچک به سامانه سهام (سامانه هوشمند استعلامات مالی) دسترسی قوه قضائیه به حساب‌های نقدی به عنوان یکی از مهمترین دارایی‌های افراد برای ایفای حقوق شهروندان از محکومان فراهم شد. در این مراسم همچنین محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، گزارشی از فرآیند عملیاتی شدن و دستاوردهای سامانه محچک ارائه کرد. محرمیان گفت: کاهش زمان اقدام برای رفع سوءاثر چک‌ در کنار افزایش ارزش مجموع چک‌های رفع‌سوءاثر‌شده تنها کمتر از ۳ ماه پس از اجرای آزمایشی سامانه‌ محچک (مسدودی حساب‌های چک‌های برگشتی)، نشان‌دهنده اثر چشمگیر این اقدامات در کاهش هزینه‌های تبادلات اقتصادی و افزایش اعتبار چک در کشور است. به صورتی که زمان متوسط رفع سوءاثر ۸۰‌درصد از تعداد چک‌های برگشتی با کاهش ۶۳‌درصدی از ۴۰ روز به ۱۵ روز کاهش یافته است. همچنین زمان متوسط رفع سوء‌اثر این چک‌ها به لحاظ مبلغی با کاهش ۹۰درصدی از ۳۷ روز به ۳ روز کاهش پیدا کرده است. معاون فناوری ‌های نوین بانک مرکزی افزود: تا قبل از راه‌اندازی این سامانه، مجموع مبلغ چک‌های برگشتی که توسط صادرکنندگان چک رفع سوءاثر می‌شدند حدود ۶۰درصد بود. در حال حاضر این نسبت به ۸۵درصد رسیده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: