کد خبر: ۲۰۴۱۶۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳ - ۰۲ تير ۱۴۰۱ - 23 June 2022
پوشش گازرسانی کل کشور به ۹۵ درصد افزایش یافته که درنتیجه توسعه میدان گازی پارس جنوبی و توسعه شبکه انتقال و توزیع گاز طبیعی بوده و در این عملیات، عمده کالاها و تجهیزات شبکه‌های توزیع گاز در داخل کشور تولید شده ‌است.

بانکداری ایرانی-پوشش گازرسانی کل کشور به ۹۵ درصد افزایش یافته که درنتیجه توسعه میدان گازی پارس جنوبی و توسعه شبکه انتقال و توزیع گاز طبیعی بوده و در این عملیات، عمده کالاها و تجهیزات شبکه‌های توزیع گاز در داخل کشور تولید شده ‌است.

به‌گزارش ایسنا، در سال ۱۳۹۲، به منظور تأمین بهینه انرژی مورد نیاز شهرها و روستاها و روستاهای محروم از نعمت گاز، یک مشاور دانشگاهی انتخاب شد و گزینه های مختلفی شامل استفاده از برق در این مناطق و خانه‌ها، انرژی‌های نو، گاز مایع به صورت شبکه، CNG محلی و LNG محلی مورد بررسی قرار گرفت.

خروجی این مطالعه به ما این نتیجه را داد که از میان گزینه‌های مختلف تأمین انرژی تا هزینه معادل ۲۰۰۰ دلار برای هر مشترک، گازرسانی از دیگر عرصه‌های صنعتی، اقتصادی‌تر است، از این رو، گازرسانی با خط لوله به شهرها و روستاها به عنوان گزینه بهینه یا برتر در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت، ضمن آن که همه این گزینه‌ها در سال ۱۳۹۲ و پیش از این که هیچ اقدامی در این زمینه، صورت گرفته باشد، بررسی شده است.

تداوم گازرسانی و تامین پایدار گاز در بخش‌های خانگی و تجاری بدون قطعی و افت فشار در تمام مناطق کشور علیرغم سرمای شدید هوا در زمستان ۱۴۰۰ و نیز انجام برنامه‌های اجرایی پایداری سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های کشور در شرایطی که رکورد تاریخی مصرف که بیش از ۶۹۰ میلیون مترمکعب در روز گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده در زمستان سال ۱۴۰۰ ثبت شده بود، ولی برخلاف سال 1399 از قطع گاز و برق خبری نبود پیش رفت.

در طول سال گذشته پوشش گازرسانی شهری به حدود ۹۹ درصد و پوشش گازرسانی روستایی نیز به بیش از ۸۸ درصد ارتقاء یافت همچنین تکمیل گازرسانی به شش شهر و ۱۱۲۳ روستا در ۳۱ استان از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۰ بود به‌طوری که مجموع تعداد روستاهای گازدار کشور در انتهای سال ۱۴۰۰ به ۳۵ هزار ۵۷۵ روستا بالغ شده است.

با بهره‌برداری از ۴۸۵ کیلومتر خط انتقال گاز، احداث حدود ۱۷.۵ هزار کیلومتر شبکه گاز شهری و روستایی، گازرسانی به بیش از ۹۲۲ هزار واحد شهری و روستایی انجام و ۱۴۲۶ روستای جدید از نعمت گاز طبیعی در سال ۱۴۰۰ بهره‌مند شدند؛ رشد حدود ۹ درصدی گازرسانی به نیروگاه های کشور در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن، رشد بیش از ۳ درصد عرضه گاز طبیعی سبک به مجتمع های پتروشیمی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹، طرح گازرسانی به۲۷۸ هزار ۸۰ واحد صنعتی/تولیدی استفاده کننده از سوخت مایع، بهره‌برداری از ۱۱ طرح انتقال گاز با سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومانی و آغاز عملیات اجرایی ۸ طرح انتقال گاز به ارزش ۲۰ هزار میلیارد تومان هم از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در این بخش است.

احداث خط لوله گاز ۳۰ اینچی بندرعباس-لافت-گورزین در بخش جزیره قشم از زیر آب برای نخستین بار در خاورمیانه با تکیه بر توان شرکت های دانش بنیان داخلی، افتتاح بخش نخست خط انتقال گاز محمدیه قم-پارچین به منظور حفظ پایداری شبکه گاز شمال شرق کشور، تسریع در اجرای طرح‌های گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان و نقاط صنعتی و نیروگاهی آن به گونه‌ای که گاز در بهار ۱۴۰۱ به شهر زابل در شمال استان رسید که این موارد نیز جزو اقدامات مهم در حوزه صنعت گاز است.

از سوی دیگر با افزایش ظرفیت بهره‌برداری و توسعه جایگاه‌های CNG کشور با محوریت بخش خصوصی بخصوص در شهرهای بزرگ، تعداد جایگاه‌های ارایه سوخت CNG به ۲۵۳۵ جایگاه تا انتهای فروردین ماه ۱۴۰۱ افزایش یافته است. آغاز عملیات اجرایی فاز دوم ذخیره سازی گاز شوریجه با شرکت مپنا و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری برای توسعه گنبد نمکی نصرآباد کاشان به منظور ذخیره سازی گاز طبیعی با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاءاز مواردی که می‌توان در این حوزه به آن اشاره کرد.

آن‌طور که سید جلال نورموسوی - مدیر گازرسانی شرکت ملّی گاز ایران اعلام کرده طی دو سال آینده گازرسانی در کشور به اتمام می‌رسد، در حال حاضر گازرسانی به مناطق شهری در مرحله پایانی قرار دارد هم اکنون کار گازرسانی به ۷۰۰۰ روستا در اقصی نقاط کشور در دست اقدام قرار دارد که انتظار می‌رود طی دو سال آینده به اتمام برسند.

باید به این موضوع توجه داشت که میزان مصرف طی سال‌های اخیر رو به افزایش بوده به‌طوری‌که میزان مصرف گاز در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن ۵ میلیارد مترمکعب افزایش داشت، در سالی که گذشت ۲۳۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور مصرف شد. از مجموع این مقدار گاز مصرف‌شده، ۱۲۲ میلیارد مترمکعب سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده، ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب سهم صنایع عمده و ۷۱ میلیارد مترمکعب گاز تخصیص یافته به نیروگاه‌ها بوده است.

مصرف گاز در سالی که گذشت به‌ویژه در بخش نیروگاهی و خانگی رکوردهای تازه‌ای ثبت کرد، نیروگاه‌ها در سال ۱۳۹۹ به‌طور میانگین روزانه ۱۸۰ میلیون مترمکعب گاز دریافت کردند که این مقدار در سال ۱۴۰۰، به ۱۹۴ میلیون مترمکعب در روز رسید و نشان‌دهنده افزایش هشت درصدی دریافت گاز آنهاست. میانگین مصرف روزانه گاز طبیعی در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده نیز در سال ۱۳۹۹، معادل ۳۳۳ میلیون مترمکعب و در سال ۱۴۰۰، معادل ۳۳۴ میلیون مترمکعب بود که تفاوت چندانی با گذشته نداشته است.

مصرف گاز طبیعی کل کشور در سال ۱۳۹۹، معادل ۲۳۳ میلیارد مترمکعب و در نیمه نخست سال ۱۴۰۰، معادل ۱۰۵ میلیارد و ۲ میلیون مترمکعب بوده و به این‌ ترتیب ۱۳۳ میلیارد و ۴۹۸ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در پاییز و زمستان ۱۴۰۰ مصرف شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: