کد خبر: ۲۰۳۹۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۶ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - 14 June 2022
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در نیمه دوم امسال واحدهای طرح نهضت ملی مسکن ساخته شده توسط بنیاد مسکن افتتاح می‌شود.

بانکداری ایرانی-رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در نیمه دوم امسال واحدهای طرح نهضت ملی مسکن ساخته شده توسط بنیاد مسکن افتتاح می‌شود.

به گزارش  ایرنا «اکبر نیکزاد» امروز در نشست خبری درباره قیمت ساخت نهضت ملی مسکن، اظهار داشت: با تفاهم با پیمانکاران ساخت‌وساز باید تسریع شود تا آورده فعلی متقاضی جوابگو باشد، چراکه نرخ نهاده‌های ساختمانی افزایش قیمت داشته است.

وی افزود: مردم درباره میزان آورده سوال دارند و تاکید ما به ادارات راه و شهرسازی این است نهایت تا سقف ۲ تا ۳ درصد افزایش آورده متقاضیان، پروژه‌ها ساخته شود.

هدف‌گذاری دولت درست است

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: اصلی‌ترین موضوع در قانون جهش تولید مسکن ساخت سالیانه یک میلیون مسکن است که ۲۰۰ هزار واحد آن در روستاها و ۸۰۰ هزار واحد در شهرها ساخته می‌شود و به‌زودی از نیمه دوم سال افتتاح واحدهای نهضت ملی مسکن (سهم بنیاد مسکن) انجام می‌شود.

نیکزاد ادامه داد: میزان ثبت‌نام‌ها نشان داد هدف‌گذاری دولت درست بوده و میزان تقاضای مسکن نشان می‌دهد که به مدت چند سال، باید سالیانه یک میلیون واحد ساخته شود تا دغدغه مسکن را از مردم رفع کنیم.

وی توضیح داد: دولت فقط سیاست‌گذار است و ساخت توسط پیمانکار انجام می‌شود. بر این اساس قیمت باید منطقی باشد که سازنده و پیمانکار متضرر نشود و در عین حال قیمت آن‌قدر بالا نباشد که به مردم و متقاضی فشار وارد نشود.

به گفته رئیس بنیاد مسکن، قیمت مصالح و دستمزد رصد می‌شود تا قراردادها از یک چارچوبی تبعیت کند.

نیکزاد گفت: نرخ مصالح و دستمزد در تعیین قیمت ساخت تعیین‌کننده است، البته اینکه مسکن چند طبقه و چطور ساخته می‌شود، نیز موثر است. قیمت ساخت بسته به نوع پروژه و شهر محل ساخت تفاوت دارد و در شهرهایی که زمین کمتر است، خانه‌ها در طبقات بالا ساخته می‌شود.

وی گفت: ابتدا قرار بود با نرخ ۴.۵ میلیون تومان در هر مترمربع واحدها ساخته شود. اما با توجه به نرخ مصالح و افزایش دستمزدها نرخ ساخت افزایش یافته است و جلسات با پیمانکاران درباره تعیین نوع قراردادها نیز ادامه دارد.

به گفته نیکزاد انبوه‌سازان درباره ورود به ساخت‌وساز ابهام دارند و تعدادی از انبوه‌سازان برای ساخت مسکن هنوز ورود نکردند. باید به پیمانکار اطمینان خاطر دهیم که به‌صورت فهرست نهایی و تعدیل سالیانه قرارداد می‌بندیم. اگر بخواهیم عدد ثابت قرار دهیم، پیمانکاران پای‌کار نمی‌آیند.

رئیس بنیاد مسکن گفت: البته خواست متقاضی این است که عدد ثابت باشد، اما اگر قیمت ساخت را پایین بیاوریم، ممکن است پروژه‌ها متوقف می‌شود.

تخفیف‌ها به طرح نهضت ملی از سوی سازمان‌ها

نیکزاد بیان کرد: کمک دولت برای کاهش قیمت وجود دارد. در طرح نهضت ملی مسکن زمین به‌صورت رایگان تامین می‌شود و سازمان نظام مهندسی ساختمان تعرفه ساخت را به نصف کاهش داده است. در خصوص تعرفه عوارض پروانه هم تا ۳۰ درصد تخفیف در ساخت نهضت ملی وجود دارد که در برخی استان‌ها ۷۰ درصد تخفیف داده شده است.

به گفته وی بعد از اعمال تمام تخفیف‌ها، نهایتاً نهضت ملی با وام بانکی و آورده متقاضی ساخته می‌شود که هزینه نهایی ساخت مسکن است.

رئیس بنیاد مسکن تاکید کرد: پروژه‌های نهضت ملی مسکن در اختیار بنیاد مسکن بسته به متراژ واحد از ۱۷۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان آورده متقاضی است که در مرحله نخست اخذ می‌شود و بیشترین سهم آورده در مرحله نهایی و هنگام تحویل واحد دریافت خواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: