کد خبر: ۲۰۳۹۳۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۵ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - 13 June 2022
مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران گفت : تا پایان سال تعدادی از واحدهای نهضت ملی مسکن در شهرهای مختلف به بهره برداری می رسد و سال آینده هم سایت نهضت ملی مسکن برای ثبت نام باز خواهد شد.

مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران گفت : تا پایان سال تعدادی از واحدهای نهضت ملی مسکن در شهرهای مختلف به بهره برداری می رسد و سال آینده هم سایت نهضت ملی مسکن برای ثبت نام باز خواهد شد.

امروز در برنامه میز اقتصاد آخرین وضعیت واحدهای طرح نهضت ملی با حضور محبت خواه مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران، علی فرنام کارشناس مرکز پژوهش های مجلس ، شایان مدیرعامل بانک مسکن و خشایار باقر پور مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمران تهران بحث و بررسی شد.

سوال: آیا با وجود یک سال از اجرای طرح نهضت ملی مسکن اقدامات لازم برای اجرای این طرح تاکنون خوب پیش رفته است؟

کارشناس مرکز پژوهش های مجلس: اجرای این طرح در ۴ سال برنامه ریزی شده و باید راه های تامین زمین و اتصال متقاضیان به پروژه صورت گیرد به نظر می رسد که به دو سال پایانی دولت که سال های ۱۴۰۲ می شود شاهد عرضه قابل توجه مسکن باشیم.

سوال: آیا برای شناسایی زمین در اجرای این طرح ها دولت توانسته موفق باشد؟

کارشناس مرکز پژوهش های مجلس: باید در اجرای این طرح مشخص شود که اراضی تامین شده و این اراضی الحاق شوند واز سوی دیگر آماده سازی آنها انجام شود بنابراین انتظار می رود که بتوانیم در مدت زمان باقی مانده به هدف ۴ میلیون برسیم و به نظر می‌رسد از اجرای نیم میلیون واحد مسکونی به مرحله اجرایی رسیده باشد.

سوال: آیا در این طرح کار با سرعت خوب پیش می رود؟

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمران: از همان روز ابتدای شروع دولت سیزدهم که کلید این پروژه زده شد مشخص بود که پروژه زمان بری است چراکه اساسا پروسه تولید مسکن زمان بر است و باید اصلاحات لازم صورت گیرد وما باید واقع گرا باشیم تا اعلام کنیم چه زمانی واحدها را باید تحویل دهیم.

 

سوال: میزان حضور بخش خصوصی در این پروژه ها چقدر است؟

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمران: وزارت راه وشهرسازی هم از بخش خصوصی و هم از توان بخش تعاون در طرح نهضت ملی مسکن استفاده می‌کند و اما با ادامه این روند برای هر دوی این بخش ها در ادامه مسیر دچار اخلال می شود.

 

سوال: چنددرصد بخش مسکن توسط تعاون باید ساخته شود؟

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمران: ما با تجربیات منفی در طرح بحث سیاست گذاری مسکن روبرو هستیم چرا که هزینه ها در این بخش افزایش یافته و با سیاست گذاری های دستوری نمی توانیم این طرح را به مرحله اجرایی برسانیم این در حالی است که ۵۰ درصد مسکن کل کشور در تعاون ساخته می شود.

دغدغه ما آن است که طرح به موقع ساخته شد اما با تولید دستوری و بسیاری از کسانی کننده کار هستند پا جلو نمی گذارند چراکه بخش زیادی از این هزینه ها غیر واقعی است.

ما درگیر تورم هستیم و با این هزینه های تولیدی و با این اعداد و ارقام مسکن نمی شود مسکن با کیفیت ساخت.

سوال: سهم خودمالکی ها در این طرح چه میزان است و نظر شما در خصوص میزان آورده متقاضیان چیست؟

کارشناس مرکز پژوهش های مجلس : ۹۰ درصد مسکن ملی در قالب خود مالک ها بوده و بسیاری از متقاضیانی که زمین داشتند با دریافت تسهیلات و تخفیفات از این طرح استفاده کردند.

در قانون جهش تولید اولویت تولید مسکن و تقویت عرضه است چه در قالب مسکن استیجاری و چه در قالب سایر طرح ها اما در این طرح باید حمایت و تسهیل در صدور مجوزها صورت گیرد.

سوال : چرا دستگاه ها در ارائه زمین به وزارت راه وشهرسازی برای تامین مسکن همکاری نمی کنند؟

کارشناس مرکز پژوهش های مجلس: بيشترين مشکل در این طرح زمین است و اگر به آمار و افتتاح حساب و تکمیل وجه توجه شود مشخص می شود که تاکنون یک میلیون و ۴۷۰ هزار افتتاح حساب صورت گرفته است. باید آسیب شناسی صورت گیرد دستگاه‌های نمی‌آید در قانون جهش تولید همکاری کنند و تا زمانی که این طرح های حمایتی به سرانجام نرسیده باید طبق قانون طرح جهش تولید دستگاه ها اراضی خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

سوال: چه میزان تسهیلات و آورده به واحدهای طرح نهضت ملی مسکن پرداخت شده است؟

مدیرعامل بانک مسکن : ۴۷۴ هزار و ۱۴نفر متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در بانک افتتاح حساب کرده‌اند که از این میزان ۲۸۱ هزار و ۴۰۳ نفر آورده خود را به حساب طرح نهضت ملی مسکن واریز کرده‌اند.

جمع آورده متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن ۱۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است که از جمع آورده متقاضیان تاکنون ۸ هزار و ۸۰۰ میلیاردتومان به حساب سازندگان واریز شده و مابقی نیز نزد بانک است تا بنا به درخواست دستگاه‌های متولی به سازندگان پرداخت شود.

از محل تسهیلات نیز تاکنون حدودا ۷ هزار و ۴۳۸ میلیارد تومان به حساب سازندگان پرداخت شده است.

تعداد ۲۵۵ هزار و ۴۷۹ واحد در قالب ۲۱ هزار و ۹۴۹ پروژه به بانک برای انعقاد قرار داد معرفی شده که از این تعداد، ۷۹ هزار و ۹۰۰ واحد قراردادهایشان منعقد شده است و مبلغ تسهیلات منقعد شده ۲۷ هزار و ۱۴ میلیاردتومان است.

سوال : در قانون برنامه توسعه مسکن چه میزان تسهیلات باید به بخش مسکن اختصاص یابد؟

مدیرعامل بانک مسکن : در قانون بودجه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تصویب شده که بخشی از این میزان پرداخت شده است

سوال: متقاضیان چه میزان و در چند مرحله باید آورده پرداخت کنند؟

مدیرعامل بانک مسکن: در مرحله اول از ۱۰ میلیون تا ۴۰ میلیون تومان باید پرداخت شود و هرچه پروژه پیشرفت بیشتری کند زمان سریعتری واریز به بانک ها باید صورت گیرد .

سوال: در قانون برنامه و بودجه م سود در نظر گرفته برای تسهیلات چه میزان است؟

مدیرعامل بانک مسکن : در قانون بودجه ۱۸ درصد در نظر گرفته شده است و میزان تسهیلات نهضت ملی مسکن ۴۵۰ میلیون تومان برای تهران و ۴۰۰ میلیون تومان برای سایر شهرها و برای شهرهای کوچک ۳۵۰ میلیون تومان است.

سوال: چه میزان تاکنون پالایش در طرح نهضت ملی مسکن صورت گرفته است؟

مدیر کل راه وشهرسازی استان تهران : ثبت نام تا آخر اردیبهشت در طرح نهضت ملی مسکن با توجه به درخواست متقاضیان ادامه داشت وما سعی خواهیم کرد تا آخر خرداد این پالایش را به اتمام برسانیم.

در تهران در شهرهای جدید پرند و هشتگرد و پاکدشت متقاضیان می توانستند ثبت نام کنند و در ویرایش جدید متقاضیان باید شهر مورد سکونت خود را انتخاب کنند .

سوال : اولین تحويل واحدهای نهضت ملی مسکن کی خواهد بود؟

مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران : امسال تحویل کلید خواهیم داشت در برخی از مناطق به موانعی از قبل پبش بینی نشده رسیده بودیم اما سعی خواهیم کرد در برخی از شهرها امسال قطعا واحدی را افتتاح کنیم.

سوال: چه تعداد ثبت نام کننده امسال صورت گرفته بود؟

مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران :در مرحله اول ثبت نام و بیش از ۵ ونیم میلیون نفر ثبت نام انجام شد که بیش از ۴ میلیون نفر واجد شرایط بودند ما امیدوار هستیم تا سال ۱۴۰۱ بار دیگر سایت را برای ثبت نام متقاضیان باز کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: