کد خبر: ۲۰۳۷۵۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۰ - ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ - 04 June 2022
پس از چند سال ثبت تراز تجاری منفی برای اقتصاد ایران آمارها نشان می دهد که این عدد در سال جاری بار دیگر مثبت شده است.

بانکداری ایرانی- پس از چند سال ثبت تراز تجاری منفی برای اقتصاد ایران آمارها نشان می دهد که این عدد در سال جاری بار دیگر مثبت شده است.

به گزارش ایسنا، تراز تجاری بر اساس بررسی میزان صادرات و واردات کشور به دست می آید در صورتی که میزان صادرات بالاتر از واردات باشد این تراز مثبت و در غیر این صورت منفی خواهد بود.

در سالهای گذشته با وجود محدودیت‌هایی که در مسیر واردات کالا به ایران وجود داشت تراز تجاری سالانه منفی باقی مانده بود اما آمارها در سال جدید نشان از مثبت شدن این آمار دارد.

میزان صادرات ایران که در زمان آغاز شیوع کرونا کاهش قابل توجهی را تجربه کرده بود از سال گذشته بار دیگر مثبت شد و این روند در سال جاری نیز ادامه داشته است.

بر اساس گزارش رئیس سازمان توسعه تجارت این روند مثبت ادامه خواهد داشت و برنامه نقشه راه توسعه تجارت ایران در ۱۴۰۱ نیز تدوین می شود.

بر اساس گزارش سایت این سازمان پیمان پاک گفته از اسفند سال گذشته شاهد مثبت شدن تراز تجاری و افزایش صادرات بودیم و توانستیم واردات را کنترل کنیم این موضوع منجر به افزایش ذخایر ارزی کشور و ایجاد پتانسیلهای س رمایه گذاری فراتر از نیازهای روزمره ایران می شود.

به گفته وی در شرایطی که بحران‌هایی همچون جنگ روسیه و اوکراین، قرنطینه شدن چین، رکود تجارت جهانی و قفل شدن بازارها وجود داشته رشد تجاری و بهبود تراز تجاری ایران یک اتفاق مهم به حساب می آید.

وی با بررسی دلایل سهم پایین بخش خصوصی در صادرات ایران بیان کرد: آمارها نشان می‌دهد ما بیشتر محصولات منبع پایه و نسبتا خام صادر کرده ایم این در حالی است که نقش بخش خصوصی در صنایع پایین دستی فعالتر است و این بخش توان، سرمایه وم منابع ارزی مورد نیاز برای ورود به صادرات در صنایع بالادستی را ندارد. از طرف دیگر ما سالهای سال نسبت به ارزش افزوده و زنجیره ارزش در صادرات بی توجه بوده‌ایم و از این رو بنگاه‌های کوچک و متوسط برای صادرات حمایت نشده است.

به گفته پیمان پاک با تدوین نقشه راه توسعه تجارت د ر ۱۴۰۱ می‌توان انتظار داشت که صادرات کشور در پایان سال جاری از مرز ۵۵ میلیارد دلار عبور کند.

برچسب ها: صادرات ، واردات ، کرونا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: