کد خبر: ۲۰۳۷۲۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۴ - ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ - 02 June 2022
محمد نادعلی، مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی از فروش ۳/ ۶همت اوراق دولت در دو هفته خبر داد و گفت: از سال۹۹ چرخشی در سیاستگذاری پولی بانک مرکزی داشتیم که این چرخش از سمت ابزارهای مستقیم به سمت استفاده از ابزارهای غیرمستقیم تغییر کرده است.

ایبِنا : محمد نادعلی گفت: در شرایط تورمی اقتصاد، نرخ سود خوب کار نمی‌کند. وقتی نرخ سود نتواند روی قدرت خلق پول توسط بانک‌ها اثر بگذارد، از سیاست‌های کلان احتیاطی استفاده می‌کنیم.

محمد نادعلی، مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی از فروش ۳/ ۶همت اوراق دولت در دو هفته خبر داد و گفت: از سال۹۹ چرخشی در سیاستگذاری پولی بانک مرکزی داشتیم که این چرخش از سمت ابزارهای مستقیم به سمت استفاده از ابزارهای غیرمستقیم تغییر کرده است.

از سال۹۹ عملیات بازار باز شروع به کار کرد که هدف آن هم نرخ سود در بازار بین بانکی از طریق نقدینگی که در این بازار است. او ادامه داد: ابزارهایی که داریم ابتدا در شورای فقهی تایید می‌شود و بعد مراحل اجرایی را طی خواهد کرد. الان ابزار ریپو، ریپوی معکوس و دالان نرخ سود در بازار بین بانکی داریم. یعنی نرخ کف ۱۴درصدی و نرخ سقف ۲۲درصدی وجود دارد. ابزارهای دیگری هم در راه است و به دنبال این هستیم که این بخش را گسترش دهیم.

نادعلی تصریح کرد: در گام اول رابطه مالی خودمان را با بانک‌ها وثیقه‌محور کردیم که وثیقه آن هم اوراق دولت است و به دنبال سطح اعتباری نیستیم؛ چون دریچه جدیدی باز شده است و ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم. مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی تاکید کرد: در شرایط تورمی اقتصاد نرخ سود خوب کار نمی‌کند. وقتی نرخ سود نتواند روی قدرت خلق پول توسط بانک‌ها اثر بگذارد، از سیاست‌های کلان احتیاطی استفاده می‌کنیم.

او گفت: ما هرروز به بانک‌ها اعتبار بین روز می‌دهیم که بتوانند عملیات روزانه خود را انجام دهند و در حال تغییر چارچوب آن هستیم؛ یعنی همه عملیات مالی بین بانک مرکزی و بانک‌ها را مبتنی بر نرخ می‌کنیم. این چرخشی که در عملیات بازار باز داشته با محاسنی روبه‌رو بوده و اولین مورد آن این است که نوسانات در بازار بین بانکی به‌شدت کاهش پیدا کرده است. به گفته نادعلی، مهم‌ترین ویژگی این عملیات شفافیت بوده است و نرخ بازار بین بانکی هرروز در سامانه بازار بین بانکی و سایت بانک مرکزی اعلام می‌شود.

مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی افزود: از سال۹۹ حراج اوراق دولت برگزار کردیم؛ به‌نحوی‌که در همین سال ۱۲۶هزار میلیارد تومان این اوراق به فروش رفت. همچنین در سال۱۴۰۰ حدود ۹۱همت اوراق دولت به فروش رفت و در دو هفته اخیر که حراج اوراق دولت شروع شده نیز شاهد فروش ۳/ ۶همت اوراق بودیم.

او تاکید کرد: ۵/ ۹۴هزار میلیارد تومان در پایان سال۱۴۰۰ پرتفو داشتیم یعنی اوراق دولت را از بانک‌ها خریده بودیم و در مقابل تسهیلات به آنها پرداخت کردیم. این میزان در سال جاری کاهش پیدا کرده و به ۷۵هزار میلیارد تومان رسیده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: