کد خبر: ۲۰۳۱۷۰
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۹ - ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 07 May 2022
بانک مرکزی اعلام کرد همه بانک‌های ارزی باید اصل سپرده‌های ارزی مشتریان و سود حاصله را به صورت اسکناس و نقد پرداخت کنند.

بانک مرکزی اعلام کرد همه بانک‌های ارزی باید اصل سپرده‌های ارزی مشتریان و سود حاصله را به صورت اسکناس و نقد پرداخت کنند.

بانک مرکزی اعلام کرد: از جمله خدمات ارزی بانک‌ها ، نگهداری سپرده‌های ارزی مشتریان است که مجوز این خدمت در آغاز فعالیت ارزی بانک‌های عامل اعطا می شود که ضوابط و مقررات موضوع سپرده‌پذیری ارزی در بخش سوم مجموعه مقررات ارزی و بخشنامه‌های موردی بانک مرکزی به صراحت مشخص شده است.

بر این اساس و در راستای ایجاد اطمینان کافی برای سپرده‌گذاران ارزی در بانک ها و فرصت سپرده‌گذاری توسط بانک‌ها نزد بانک مرکزی، مقررات و بخشنامه‌های صادره بانک مرکزی مورد تاکید است:

1- بانک‌های عامل در زمان برداشت یا بستن حساب توسط مشتریان، ملزم به پرداخت عین اسکناس ارز هستند. به عبارت دیگر در صورتی که سپرده‌گذاری با تحویل اسکناس ارز انجام شده باشد، بانک سپرده‌پذیر در صورت درخواست سپرده‌گذار مکلف و متعهد به عودت همان نوع ارز اسکناس بوده و علاوه بر این سود سپرده ارزی آن نیز باید به صورت اسکناس ارز پرداخت شود.

2- بانک‌ها مکلف شده‌اند هنگام سپرده‌پذیری ارزی از مشتریان، در رسید تحویلی به مشتری مواردی نظیر نوع ارز، نحوه وصول ارز از مشتری (اسکناس)، تعهد به بازپرداخت ارز به اسکناس، پرداخت سود به صورت اسکناس را قید کنند.در صورت سپرده‌گیری ارزی به صورت اسکناس از اشخاص توسط بانک‌ها به نیابت از بانک مرکزی، بازپرداخت اصل و سود مبلغ سپرده‌گذاری شده، توسط بانک مرکزی تضمین شده است.

با اطمینان خاطر ایجاد شده برای سپرده‌گذاران ارزی در قالب بخشنامه‌های ابلاغی از سوی بانک مرکزی و همچنین خطرات زیاد نگهداری وجوه ارزی به صورت اسکناس، انتظار می‌رود این منابع در بانک‌ها سپرده‌گذاری و نگهداری شوند تا نه تنها ریسک نگهداری فیزیکی ارز به حداقل ممکن برسد بلکه متقابلآ بازده مطلوب و مناسبی هم به واسطه سپرده‌گذاری نزد بانک‌های عامل عاید آن‌ها شود.

از سوی دیگر برای اینکه منابع جمع‌آوری شده در قالب این نوع سپرده‌های ارزی برای بانک‌های سپرده‌پذیر بدون استفاده نباشد، بانک مرکزی این فرصت را برای بانک‌ها ایجاد کرده که نه تنها هزینه‌های جمع‌آوری و نگهداری سپرده‌ارزی را به حداقل برسانند بلکه با استفاده از این فرصت‌ها منابع ارزی بی‌مصرف نزد مردم به چرخه اقتصادی بازگشته و مورد بهر‌ه‌برداری مناسب قرار گیرد.

برچسب ها: بانک مرکزی ، ارز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: