کد خبر: ۲۰۳۰۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۳ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 01 May 2022
نحوه وثیقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری سهام به این شکل است که شرکت سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری اطلاعات را به بانک‌ها ارائه می‌دهد و سهامدار باید با مراجعه به اپلیکیشن بانک اقدامات مربوط به وثیقه سهام و نیز دریافت وام را انجام دهد.

ایرنا : با اقدامات وزارت اقتصاد، سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری مرکزی اوراق‌بهادار و تسویه وجوه، فرصت وثیقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری سهام برای دریافت وام از طریق بانک‌ها برای سهامداران فراهم شده و آنها در آینده نزدیک می‌توانند با مراجعه به سامانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانکی درخواست خود را ثبت کنند.


در همین رابطه محمود حسنلو، معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری مرکزی با اشاره به جزئیات نحوه وثیقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری سهام در بانک‌ها در راستای دریافت وام، اظهار کرد: نحوه وثیقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری سهام به این شکل است که شرکت سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری اطلاعات را به بانک‌ها ارائه می‌دهد و سهامدار باید با مراجعه به اپلیکیشن بانک اقدامات مربوط به وثیقه سهام و نیز دریافت وام را انجام دهد.

وی تاکید کرد: با پیامک OTP (یکبار مصرف) سجام سهامدار احرازهویت شده و اگر OTP درست وارد شد، سهام قابل وثیقه سهامدار در اپلیکیشن بانک نمایش داده خواهد شد.

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ادامه داد: بعد از این مرحله سهامدار می‌تواند سهام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مدنظر خود را برای وثیقه انتخاب و تعداد سهامی که قصد وثیقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری دارد را وارد کند.

وی با تاکید بر اینکه این درخواست مانند سیستم پرداخت شاپرک، سهامدار را به سمت سامانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شرکت سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری هدایت خواهد کرد، گفت: در این بخش درخواست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بانک به ‌کاربر نمایش داده می‌شود و با OTP سجام احراز اختیار انجام می‌شود تا هویت سهامدار و نیز میزان سهامی که قرار است به‌عنوان وثیقه گذاشته شود را تایید کند. حسنلو اعلام کرد که کارمزد وثیقه را سهامدار باید پرداخت کند و اگر این کار موفق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آمیز باشد، درخواست وثیقه ثبت می‌شود.

این مقام مسوول بیان کرد: در انتهای روز معاملاتی و بعد از اعمال معاملات، درخواست سهامداران در سامانه پس از معاملات اعمال می‌شود و روز کاری بعد نتیجه این درخواست در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد. وی گفت: سهامدار باید نسبت به این موضوع مطلع باشد، سهامی که به‌عنوان وثیقه برای دریافت تسهیلات بانکی تعیین می‌شود، در شرکت سپرده‌گذاری به حالت فریز درآمده و سهامدار تا پایان تسویه تسهیلات خود نمی‌تواند آن را به‌فروش برساند. وی در ادامه توضیحاتی را درخصوص میزان وامی که سهامداران می‌توانند با وثیقه قراردادن سهام خود دریافت کنند، ارائه داد و گفت: میزان وام ارائه‌شده به سهامدار در حوزه اختیار بانک است و هر بانکی براساس دستورالعمل‌های خود می‌تواند وارد عمل شود.

حسنلو با بیان اینکه ممکن است بانک‌ درصدی از سهام را نزد خود نگه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارد، گفت: به‌طور معمول بانک باید ‌درصدی از ارزش سهام وثیقه گذاشته‌شده را وام پرداخت کند، از نظر ما محدودیتی در سقف میزان وثیقه وجود ندارد اما ممکن است بانک‌ها برای این وثیقه و وام در نظر گرفته‌شده برای آن سقفی را درنظر بگیرند.

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری مرکزی در پایان گفت: دریافت وام به‌عنوان یکی از مزایای وثیقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری سهام تلقی می‌شود و این مهم در دیگر موضوعات از جمله وثیقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در دادگاه هم می‌تواند کاربرد داشته باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: