کد خبر: ۲۰۲۷۵۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۸ - ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ - 18 April 2022
نادعلی‌زاده تصریح کرد: ثبت، تایید و انتقال چک از طریق پیامک صرفا برای چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های با مبالغ تا ۱۵‌میلیون‌تومان امکان‌پذیر است، اما درخصوص خدمات مربوط به انواع استعلام و معرفی شماره همراه محدودیت مبلغی وجود ندارد.

بانک مرکزی : سخنگوی اجرای قانون جدید چک با اشاره به اینکه در اسفند‌ماه سال‌گذشته سهم چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید به کل چک‌های وصولی به ۶۰‌درصد رسیده است، گفت: در سال‌گذشته نسبت چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برگشتی جدید به چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مبادله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای جدید، ۷/ ۶‌درصد و همین نسبت برای چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قدیمی ۱۰‌درصد بوده است.

او در توضیح ارائه خدمات سامانه صیاد به واسطه پیامک گفت: از ابتدای راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازی سامانه صیاد، بانک مرکزی درگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نوین بانکی شامل همراه‌بانک، اینترنت‌بانک و برنامک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موبایلی و همچنین شعب را ملزم به ارائه خدمات سامانه صیاد کرد و پیامک نیز از ابتدا مدنظر بانک مرکزی بود. در این زمینه به‌رغم موانع متعدد، بانک مرکزی رایزنی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های لازم با وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات را به‌عمل آورد و با ایجاد زیرساخت لازم امکان ارائه خدمات مربوط به چک‌های جدید از طریق پیامک را فراهم کرد. او ادامه داد: بر این اساس صادرکنندگان و دریافت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید می‌توانند با ارسال کدهای دستوری تعیین‌شده به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱، نسبت به «ثبت»، «تایید دریافت»، «انتقال»‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، «استعلام» و همچنین «معرفی شماره تلفن‌همراه برای اطلاع از ثبت یا انتقال چک به‌نام فرد» اقدام کنند.

نادعلی‌زاده تاکید کرد: برای انجام هریک از خدمات مربوط به چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید از طریق پیامک، کدهای ویژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای تعیین‌شده است که انجام آن با ارسال کد مربوطه به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱، امکان‌پذیر است. او افزود: راهنمای انجام فرآیندهای مرتبط با چک از طریق ارسال پیامک در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی منتشرشده و هموطنان می‌توانند با مراجعه به آن با کدهای مربوطه و روش انجام کار آشنا شوند. نادعلی‌زاده افزود: در سرویس پیامکی امکانی فراهم شده است که بر اساس آن چنانچه ذی‌نفع / یا صادرکننده چک استعلامی (اعم از استعلام چک توسط صادرکننده چک یا استعلام چک توسط ذی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نفع) را از طریق بستر پیامکی انجام ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و شماره موبایل خود را اظهار کند، پس از آن و از طریق همان شماره موبایل اطلاعات چک ثبت‌شده به نفع وی به واسطه هر درگاه نوین یا سایر روش‌ها به‌صورتی پیامکی به او ارسال می‌شود. او با بیان اینکه فرآیندهای مرتبط با چک صرفا از طریق شماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ قابل‌انجام است، گفت: در این‌خصوص دریافت پیامک از هر شماره دیگری به‌جز شماره یادشده معتبر نیست.

نادعلی‌زاده تصریح کرد: ثبت، تایید و انتقال چک از طریق پیامک صرفا برای چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های با مبالغ تا ۱۵‌میلیون‌تومان امکان‌پذیر است، اما درخصوص خدمات مربوط به انواع استعلام و معرفی شماره همراه محدودیت مبلغی وجود ندارد.

مقام مسوول بانک مرکزی درخصوص استعلام وضعیت چک یادآور شد: امکان استعلام وضعیت چک از سال‌۱۳۹۷ راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازی شده است، اما درصددیم این سامانه استعلامی به مرور تکمیل شود. او ادامه داد: سامانه استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی که در سال‌۱۳۹۷، توسط بانک مرکزی راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازی شد، به گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای طراحی شده است که هر شخصی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانست سوابق چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برگشتی را از طریق پیامک استعلام کند و این خدمت بر روی وب‌سایت بانک مرکزی برای عموم مردم ارائه‌شده است. به این شکل که با وارد کردن شناسه صیادی در سامانه، تعداد و میزان چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برگشتی فرد اعلام می‌شود. او در ادامه خاطرنشان کرد: به موجب قانون جدید چک مقرر شد علاوه‌بر سوابق چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برگشتی، اطلاعات چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تسویه‌نشده صادرکنندگان (چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های در راه) به ذی‌نفع چک (شخصی که چک به نفع وی در سامانه صیاد ثبت صدور شده باشد) نیز اعلام شود. بر این اساس از سال‌۱۴۰۰ که سامانه صیاد راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازی شد و چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید در آن ثبت شد این امکان برای بانک مرکزی برقرار شد که امکان استعلام چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های در راه صادرکننده را نیز فراهم کند. در حال‌حاضر سرویس مربوطه تکمیل شده است و با راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازی زیرساخت پیامکی سامانه صیاد این زیرساخت نیز برای آحاد مردم آماده خواهد شد.

مقام مسوول بانک مرکزی ضمن برشمردن راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ثبت چک در سامانه صیاد گفت: بانک مرکزی درگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نوین بانکی شامل اینترنت‌بانک، همراه بانک و برنامک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موبایلی و نیز شعب را فعال کرده تا به واسطه آنها مردم بتوانند چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود را ثبت کنند.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک با بیان اینکه در پایان آذر‌ماه سال‌۱۴۰۰ بانک‌ها ملزم شدند که خدمات سامانه صیاد را از طریق دستگاه‌های خودپرداز ارائه کنند، گفت: از آنجاکه دستگاه‌های خودپرداز مکانیکی هستند، تجهیز آنها به سامانه صیاد به لحاظ فنی امری پیچیده تلقی می‌شود. در این‌باره تاکنون اقدمات مناسبی انجام شده و در حال‌حاضر بیش از ۲۳‌هزار کیوسک و خودپرداز بانکی یعنی بیش از ۳۷‌درصد خودپردازها در کل کشور مجهز به سامانه صیاد شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. او تصریح کرد: پیش‌بینی ما این است که به‌زودی این آمار به بیش از ۸۰‌درصد برسد.

افزایش تدریجی سهم چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدیددر مبادلات اقتصادی
سخنگوی اجرای قانون جدید چک در ادامه با بیان اینکه تا پایان شهریور‌ماه ۱۴۰۰، ۲۵‌درصد آمار چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های وصولی متعلق به چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید بوده، گفت: این آمار در اسفند‌ماه بالغ بر ۶۰‌درصد است؛ یعنی ۶۰‌درصد چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های وصولی در سامانه چکاوک، چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید هستند و این امر حاکی از استقبال از چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید است. به گفته نادعلی‌زاده از ابتدای سال‌۱۴۰۰ تا پایان سال ‌بالغ بر ۱۸۰‌میلیون فقره چک جدید توزیع شده که از این تعداد بالغ بر ۶۵‌میلیون فقره چک جدید در سامانه صیاد ثبت صدور شده است. معاون اداره نظام‌های پرداخت با ارائه برخی آمارها در این زمینه عنوان کرد: چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید از ابتدای فروردین‌ماه سال‌گذشته بر اساس قانون اصلاح قانون صدور چک وارد چرخه اقتصادی کشور شده و با الزامات قانونی به تدریج جایگزین چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قدیمی شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، بر این اساس و در حالی‌که در فروردین ‌ماه ۱۴۰۰ تنها ۰۲/ ۰‌درصد کل چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های وصولی مربوط به چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید بوده، این میزان در اسفند‌ماه سال‌۱۴۰۰ به حدود ۶۱‌درصد رسیده است. این میزان نشانگر افزایش تدریجی گردش چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید در چرخه اقتصادی کشور و مبادلات عموم مردم است.

او با برشمردن جزئیات این آمار گفت: میزان چک‌های جدید وصولی در فروردین‌ماه سال‌گذشته ‌هزار و ۴۷ فقره، در اسفندماه ۳‌میلیون و ۸۹۰‌هزار و ۸۶۵ فقره و در مجموع سال‌۱۴۰۰، ۲۱‌میلیون و ۲۵۹‌هزار و ۹۳۲ فقره بوده است. او افزود: در پایان سال‌۱۴۰۰، نسبت چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برگشتی به کل چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مبادله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای ۱/ ۹‌درصد بوده است، همچنین نسبت چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برگشتی جدید به چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مبادله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای جدید، ۷/ ۶‌درصد و این نسبت درخصوص چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قدیمی ۱۰‌درصد بوده است؛ بدین معنا که از هر ۱۰۰ چک قدیمی، ۱۰ فقره و در مقابل از هر ۱۰۰ چک جدید، ۶ فقره برگشت خورده است.

باران ایرمان
برچسب ها: چک ، پیامک ، وضعیت چک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: