کد خبر: ۲۰۲۱۷۴
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۱ - ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - 15 March 2022
پیش از این رئیس کل بانک مرکزی در راستای اجرای کامل قانون چک اعلام کرد که امکان ثبت، صدور و تاییدیه چک از طریق خودپرداز از آذرماه به تدریج آغاز می‌شود و تا پایان سال همه بانک‌‌ها باید این امکان را برای مشتریان فراهم کنند.

ايسنا : درحالی که رئیس کل بانک مرکزی وعده داده بود که پایان سال امکان ثبت، صدور و تاییدیه چک از طریق خودپرداز در همه بانک‌‌ها فراهم می‌شود، کمتر از یک هفته تا پایان سال باقی مانده و فقط خودپرداز پنج بانک به سامانه صیاد متصل شده است. پیش از این رئیس کل بانک مرکزی در راستای اجرای کامل قانون چک اعلام کرد که امکان ثبت، صدور و تاییدیه چک از طریق خودپرداز از آذرماه به تدریج آغاز می‌شود و تا پایان سال همه بانک‌‌ها باید این امکان را برای مشتریان فراهم کنند. اما بررسی‌‌ها در این زمینه نشان می‌دهد که تاکنون فقط خودپرداز پنج بانک رفاه کارگران، پاسارگاد، صادرات، ملت، سامان به سامانه صیاد متصل شده است.


ماجرا به این برمی‌‌گردد که با لازم‌‌الاجرا شدن قانون جدید چک که از ابتدای سال جاری، ثبت و صدور چک ملزم به ثبت در سامانه صیاد و نقل‌‌ و انتقال چک از طریق پشت‌‌نویسی ممنوع شد. در این زمینه، بانک مرکزی باید در راستای پیاده‌‌سازی این قانون، روش‌های متنوعی را برای ثبت، تایید و استعلام چک‌‌های صادرشده فراهم می‌‌کرد که شامل روش‌های حضوری و غیرحضوری شود. روش‌های کاملا غیرحضوری که همزمان با شروع توزیع چک‌‌های صیادی جدید عملیاتی شده‌‌اند شامل ارائه خدمات ثبت، تایید و استعلام چک به وسیله برنامک‌‌های تلفن همراه اعم از برنامک‌‌های پرداختی، همراه بانک‌‌ها و فضای اینترنت بانک‌‌ها است که کاربران می‌توانند مراحل مورد نیاز را از این سه روش بدون مراجعه حضوری به شعب بانک یا خودپردازها انجام دهند. اما از آنجا که امکان ثبت و صدور چک در سامانه صیاد به صورت اینترنتی برای همه مقدور نیست، لازم است تا یکسری برنامه‌‌ریزی‌‌ها چون فعال‌سازی خودپردازها و ارسال پیامک برای ثبت و انتقال باید در نظر گرفته شود که بررسی‌‌ها نشان می‌دهد که تاکنون نه تنها امکان ثبت و انتقال چک از طریق ارسال پیامک فراهم نشده بلکه تمام بانک‌‌ها نیز خودپردازهای خود را به سامانه صیاد برای ثبت، صدور و انتقال چک فعال نکرده‌‌اند.

چگونگی ثبت و صدور چک با خودپرداز
در این بین، برای ثبت، صدور و انتقال چک در خودپرداز پنج بانک رفاه کارگران، پاسارگاد، صادرات، ملت، سامان باید به شرح زیر عمل کرد:

الف– نحوه استفاده صادرکنندگان چک از خدمات خودپرداز: صادرکننده چک می‌تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت‌‌های بانکی صادر شده ازسوی بانکی که دسته چک وی را صادر کرده، به خودپرداز بانک مذکور مراجعه کرده و پس از طی فرآیند احراز هویت (ورود اطلاعات رمز اول کارت) و مراجعه به منوی ثبت چک، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک که قصد صدور آن را دارد و مشاهده اطلاعات اولیه ثابت چک، نسبت به ثبت صدور چک با وارد کردن اطلاعات تاریخ، مبلغ و مشخصات ذی‌نفع چک اقدام کند. به عنوان مثال چنانچه دسته چک از سوی بانک x صادر شده باشد، متقاضی صدور چک (صادرکننده چک) می‌تواند با استفاده از کارت بانکی صادره از بانک x و مراجعه به خودپرداز بانک یادشده نسبت به ثبت صدور چک اقدام کند.

ب – نحوه استفاده گیرندگان چک از خدمات خودپرداز: ‌گیرنده چک می‌تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت‌‌های بانکی و مراجعه به خودپرداز (شرط یکسان بودن بانک صادرکننده کارت و ارائه‌دهنده خودپرداز الزامی است) و پس از طی فرآیند احراز هویت (ورود اطلاعات رمز اول کارت) و مراجعه به منوی تایید دریافت/ انتقال چک، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک دریافتی و مشاهده اطلاعات چک ثبت شده به نفع خود، عملیات تایید دریافت چک/ انتقال چک به شخص ثالث را انجام دهد. به عنوان مثال چنانچه متقاضی تایید چک به خودپرداز بانک x برای انجام عملیات تایید/ انتقال مراجعه می‌‌کند، الزاما با استفاده از کارت بانکی صادر شده توسط بانک x می‌تواند نسبت به تایید یا انتقال چک اقدام کند. این عملیات می‌تواند درخصوص هر چک صادر شده از شبکه بانکی انجام پذیرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: