کد خبر: ۲۰۲۰۳۸
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۱ - ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - 07 March 2022
خاندوزی افزود: باید در کوتاه‌مدت، چشم خود را بر افزایش درآمدهای دولت ببندیم تا کمک کنیم اقتصاد ایران از این چاله رکودی عبور کند. او ادامه داد: پس از عبور از این چاله رکودی و زمانی که رونق اقتصادی حاصل شد، فرصت خواهید داشت که درآمد دولت را در دوران رونق اقتصادی افزایش دهید.

ایبِنا: ‌‌‌ وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه هراس و نگرانی استفاده از دستگاه‌های پایانه پرداخت یا پوزها درست نیست، گفت: تراکنش این دستگاه‌ها مبنای تشخیص مالیات واقع نخواهد شد.


سید احسان خاندوزی در برنامه «نگاه یک» درباره قانون پایانه‌‌‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان مالیاتی افزود: قانون مکلف کرده بود بانک مرکزی با همکاری سازمان امور مالیاتی، ساماندهی پوزها را انجام دهد و اتفاقات خوبی قبلا رخ داده بود، اما سرعتی که در ماه‌‌‌های اخیر شاهدش هستیم نسبت به پیش از آن قابل مقایسه نیست و این محصول همگرایی، همفکری و همراهی بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

او افزود: با شفاف شدن مساله پایانه‌‌‌های پرداخت و اجرای سامانه مؤدیان و پایانه‌‌‌های فروشگاهی، اکنون شاید حدود یک‌سوم مؤدیان که در روز ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ می‌‌‌شناسیم محصول همین اتفاق باشد که فقط در سال ۱۴۰۰ رخ داده است. خاندوزی اضافه کرد: یعنی همه تاریخ گذشته وزارت امور اقتصادی و دارایی یک طرف و یک‌سوم کل مودی‌‌‌ها محصول تلاش‌‌‌های سال ۱۴۰۰ است و این به کاهش مساله فرار مالیاتی، کمک زیادی می‌کند. وزیر اقتصاد گفت: استفاده کردن از پوزها و میزان تراکنش بیشتر یا کمتر، هیچ دلیلی مبنی بر مشمول شدن مالیات بالاتر توسط مؤدیان نخواهد بود، بلکه قانون مکلف کرده است که این را به عنوان یک نمایه استخراج کند و کسی که دستگاه پایانه پرداخت در اختیار دارد باید در نظام مالی و مالیاتی کشور، شناسایی شود. او با بیان اینکه با چند صد‌هزار پوز ناشناس مواجه هستیم، گفت: بسیاری از اینها مشمول معافیت مالیاتی هستند و در رسته‌‌‌ای فعالیت می‌کنند که آن رسته فعالیت فرهنگی یا در مناطق آزاد است و مشمول مالیات نیست.

او تاکید کرد: همه این جزئیات لحاظ خواهد شد و از همکاران می‌‌‌خواهیم این تبیین و روشنگری را انجام دهند تا این ذهنیت به جامعه متبادر نشود که از پوزها کمتر استفاده کنیم. وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: فعالان اقتصادی که سودهای بالاتری می‌‌‌برند باید بار مالیاتی بیشتری را بر دوش بکشند و بسیاری از فعالان اقتصادی باید بار کمتری را بر دوش بکشند.

خاندوزی افزود: پس از سال‌ها برای بودجه سال ۱۴۰۱ پیشقدم شدیم و نرخ مالیات بر شرکت‌های تولیدی را کاهش دادیم و پیام این کاهش ۵‌درصدی مالیات این است که شرکت‌های تولیدی باید با فشار مالیاتی کمتری فعالیت کنند. وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اولویت اقتصاد ایران بعد از ثبات اقتصاد کلان و کنترل سطح عمومی قیمت‌ها و نوسان ارز، این است که بتواند به رونق فعالیت‌های تولیدی کمک کند.

خاندوزی افزود: باید در کوتاه‌مدت، چشم خود را بر افزایش درآمدهای دولت ببندیم تا کمک کنیم اقتصاد ایران از این چاله رکودی عبور کند. او ادامه داد: پس از عبور از این چاله رکودی و زمانی که رونق اقتصادی حاصل شد، فرصت خواهید داشت که درآمد دولت را در دوران رونق اقتصادی افزایش دهید.

خاندوزی گفت: اگر برخی‌‌‌ها شفافیت نداشته باشند که استفاده از پایانه‌‌‌های پرداخت پوز را اظهار کنند خدماتی که از شبکه بانکی و دستگاه پوز می‌‌‌گیرند بدون مهلت تمدیدی، از اول فروردین سال ۱۴۰۱ قطع خواهد شد. او با اشاره به اینکه ساماندهی حساب‌‌‌های شخصی و تجاری از دیگر اولویت‌هاست، افزود: با تفکیک حساب‌‌‌های شخصی و تجاری، هر نوع ورود و خروج حساب‌‌‌ها شفاف خواهد شد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: