کد خبر: ۲۰۱۹۱۱
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۷ - ۰۹ اسفند ۱۴۰۰ - 28 February 2022

سنا: واریز سود سهامداران از طریق سامانه سجام به عنوان یک تکلیف قانونی است که از این به بعد باید همه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس در دستور کار خود قرار دهند.

محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با اعلام این مطلب در خصوص آخرین اقدامات انجام شده در الزام شرکت‌ها برای واریز سود سالانه سهامداران از طریق سامانه «سجام» اظهارکرد: تقسیم سود شرکت‌های حاضر در بورس از طریق سامانه سجام انجام می‌شود. این موضوع نیز در یک یا ٢ مصوبه شورای عالی بورس آورده شده است.

وی افزود: تاکنون این مساله به صورت قانون نبود و آن را فقط به عنوان یک مشوق برای شرکت‌ها تعریف کرده بودیم؛ این در حالی است که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به این نتیجه رسیدیم که یک بند الحاقی و قانونی درخصوص الزام شرکت‌ها برای پرداخت سود از طریق سجام موردنظر قرار گیرد. علیزاده اظهار کرد: به همین منظور پیشنهادی در کمیسیون تلفیق بودجه مطرح و مصوب شد که در چند روز گذشته هم در صحن علنی مجلس مورد تصویب قرار گرفت.


عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس خاطرنشان کرد: اکنون باید مصوبه مجلس (پیشنهاد ارائه شده در کمیسیون تلفیق بودجه) پس از بررسی و تصویب کامل لایحه بودجه سال آینده به شورای نگهبان ارجاع شود تا در صورت تایید به عنوان قانون ابلاغ شود و طبق آن شرکت‌ها ملزم به پرداخت سود سهامداران از طریق سجام خواهند شد.

وی گفت: در این بند الحاقی به لایحه بودجه ۱۴۰۱ آمده است که همه ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار موظفند سود تقسیمی مصوب مجمع عمومی سالانه خود را از طریق سامانه سجام و با همکاری شرکت سپرده‌‌‌گذاری مرکزی به حساب سهامداران پرداخت کنند.

علیزاده اظهار کرد: این امر به عنوان یک تکلیف قانونی است که از این به بعد باید همه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس در دستور کار خود قرار دهند. رئیس کمیته بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس به جریمه در نظر گرفته شده برای شرکت‌هایی که از پرداخت سود سهامداران از طریق سامانه سجام خودداری می‌کنند، اشاره کرد و گفت: در این مصوبه، ‌بندی اضافه شده برای شرکت‌هایی که از پرداخت سود سهامداران از طریق سامانه سجام خودداری کنند و تنبیهی برای شرکت‌ها در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته سود شرکت‌ها از طریق بانک پرداخت می‌‌‌شد، اکنون اگر سود شرکت‌ها از هر طریقی به جز سجام به حساب سهامداران واریز شود؛ ناشر مکلف است مبلغ سود را با ٢٠‌درصد جریمه پرداخت کند. علیزاده اعلام کرد که سازمان بورس را هم موظف کردیم که نظارت دقیقی را برای اجرای درست این مصوبه داشته باشد. رئیس کمیته بازار سرمایه مجلس تاکید کرد: شرکت‌ها طبق تاریخ تعیین شده در مصوبه مجمع باید سود سهام را پرداخت کنند، اگر سود از طریق سامانه سجام پرداخت شود، همان سود تعیین شده را پرداخت خواهند کرد؛ در غیر‌این‌صورت باید سود تعیین شده به اضافه ٢٠‌درصد جریمه به حساب سهامداران واریز شود. علیزاده تاکید کرد: این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق بودجه و صحن علنی مجلس تصویب شده و اکنون منتظر تایید شورای نگهبان است تا به قانون تبدیل شود و همراه ابلاغ قانون بودجه ۱۴۰۱ قابلیت اجرا پیدا کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: