کد خبر: ۲۰۱۷۹۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۲ - ۰۴ اسفند ۱۴۰۰ - 23 February 2022
وی با بیان این نکته که از سال‌های گذشته و با توجه به اعمال تحریم و عدم تامین مالی خارجی، تمام فشار تامین مالی بر منابع ریالی بانک‌ها تحمیل شده است افزود: خوشبختانه نظام بانکی تمام تلاش خود را در این زمینه به خرج داده و امروز شاهد امضای تفاهم‌نامه برای اجرای یک طرح بزرگ هستیم.

دنیای اقتصاد : تفاهم‌نامه نوسازی ۵۰۰ نفتکش سوخت جاده‌ای بین بانک ملت، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و شرکت‌های دنیای ماموت و رخش خودرو دیزل با حضور معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به امضا رسید.

در قالب این تفاهم‌نامه که به امضای رضا دولت‌آبادی مدیرعامل این بانک، کرامت ویس‌کرمی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، محمد مومنی مدیرعامل شرکت دنیای ماموت و روزبه فرهادی‌زنوز مدیرعامل شرکت رخش خودرو دیزل رسید، بانک ملت اعتباری معادل ۱۷۵۹ میلیارد تومان برای خرید ۵۰۰ نفتکش از دو خودروساز داخلی به شرکت‌های حمل و نقل فرآورده‌های نفتی تسهیلات پرداخت خواهد کرد.

رضا دولت‌آبادی مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضا و تبادل این تفاهم‌نامه گفت: نظام تامین مالی در ایران، بانک‌محور است و هیچ طرحی در کشور وجود ندارد که تامین مالی بخش عمده‌ای از آن از سوی نظام بانکی انجام نشده باشد که البته این امر از رسالت‌ها و وظایف اصلی نظام بانکی است.

وی با بیان این نکته که از سال‌های گذشته و با توجه به اعمال تحریم و عدم تامین مالی خارجی، تمام فشار تامین مالی بر منابع ریالی بانک‌ها تحمیل شده است افزود: خوشبختانه نظام بانکی تمام تلاش خود را در این زمینه به خرج داده و امروز شاهد امضای تفاهم‌نامه برای اجرای یک طرح بزرگ هستیم.

مدیرعامل بانک ملت افزود: این بانک به عنوان بانک انرژی، در سال‌های گذشته کارهای بسیار بزرگی را در این حوزه انجام داده و ابرپروژه‌هایی را تامین مالی کرده که هرکدام به تنهایی افتخاری برای اقتصاد کشور محسوب می‌شود. وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه تامین مالی نوسازی نفتکش‌های سوخت جاده‌ای، از اجرای فاز نخست این تفاهم‌نامه با مشارکت بانک ملت در تامین مالی خرید ۵۰۰ نفتکش از خودروسازان داخلی خبر داد و افزود: این بانک برای هر خودرو مبلغ ۳۵میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود ۱۸درصد که حداقل نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است با مشارکت سه ماهه و مدت بازپرداخت ۷۱ ماهه پرداخت خواهد کرد.

دولت‌آبادی ورود بانک ملت به این تفاهم‌نامه به عنوان نخستین بانک را افتخاری بزرگ خواند و گفت: کاهش آلایندگی با جایگزینی خودروهای فرسوده، استفاده رانندگان زحمتکش از ناوگان باکیفیت و حمایت از تولید داخلی، از مهم‌ترین مزیت‌های اجرای این تفاهم‌نامه است. جلیل سالاری، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم با تاکید بر لزوم داشتن سیستم حمل و نقل کارآ و ایمن و دارای استانداردهای زیست محیطی و صرفه اقتصادی، از مشارکت بانک ملت در امضای این تفاهم‌نامه و تامین مالی نوسازی ۵۰۰ نفتکش سوخت جاده‌ای قدردانی و اظهار امیدواری کرد باقی‌مانده ظرفیت تفاهم‌نامه تا ۴ هزار دستگاه نفتکش با مشارکت سایر بانک‌ها تامین مالی شود و همه مردم از منافع و آثار اجتماعی این امر منتفع شوند. کرامت ویس‌کرمی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم از مشارکت بانک ملت در تامین مالی نوسازی ۵۰۰ نفتکش سوخت جاده‌ای و حضور در تفاهم‌نامه به عنوان نخستین بانک قدردانی کرد و گفت: با اجرای کامل این طرح، ۴ هزار دستگاه تریلی به ناوگان سوخت‌رسانی کشور افزوده خواهد شد.

محمد مومنی، مدیرعامل شرکت دنیای ماموت هم کمک شبکه بانکی را در زمینه نوسازی ناوگان سوخت‌رسانی و به ویژه بانک ملت که همیشه سردمدار ورود به طرح‌های بزرگ بوده است بسیار ارزشمند دانست و گفت: بانک‌ها می‌توانند منابع خود را در جایی هزینه کنند که منافع خود را آسان‌تر تامین کنند ولی بانک ملت در این شرایط وارد صحنه شد و با همراهی سایر ارکان باعث شد این اتفاق مبارک، به سرعت رقم زده شود. محمدرضا زنوزی‌مطلق، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری «دریک» هم با قدردانی از رضا دولت‌آبادی مدیرعامل بانک ملت بابت مشارکت در این تفاهم‌نامه، تاکید کرد: بی‌تردید نوسازی ناوگان فرسوده حمل‌و نقل سوخت در کشور بدون حمایت وزارت نفت و مشارکت بانک‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: