کد خبر: ۲۰۰۵۷۰
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۱۳ دی ۱۴۰۰ - 03 January 2022
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگر ما امروز متن مشترکی داریم، به خاطر این است که طرف غربی پی برد که باید از درخواست‌های حداکثری عقب‌نشینی کند و این متن حاصل همین واقع‌نگری طرف‌های غربی در گفت‌وگوهای وین است که نمی‌توانند فراتر از برجام در موضوع هسته‌ای درخواستی داشته باشد.

بانکداری ایرانی - سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگر ما امروز متن مشترکی داریم، به خاطر این است که طرف غربی پی برد که باید از درخواست‌های حداکثری عقب‌نشینی کند و این متن حاصل همین واقع‌نگری طرف‌های غربی در گفت‌وگوهای وین است که نمی‌توانند فراتر از برجام در موضوع هسته‌ای درخواستی داشته باشد.

به گزارش ایرنا، سعید خطیب زاده امروز دوشنبه در نشست خبری گفت: امروز سالگرد شهادت شهید سلیمانی، نماد وحدت و قدرت است. نام و یاد سردار سلیمانی زنده است و وزارت امور خارجه تا روزی که عاملین و آمران ترور این سردار بزرگ را در پیشگاه عدالت نیاورد، ساکت و آرام نخواهد شد.

وی در مورد سفر رئیس‌جمهور به مسکو که قرار است در روزهای آتی انجام شود، گفت: این سفر به دعوت آقای پوتین انجام می‌شود و در مورد همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی صورت خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در خصوص سند همکاری میان ایران و روسیه گفت: موضوع سند روابط همکاری‌های میان دو کشور در حال انجام شدن است و امیدوارم در این سفر کارهایش انجام شود ولی باید جزییات دقیق را از دفتر رئیس‌جمهور سوال کنید.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه به تازگی یکی از مقامات انگلیسی ادعا کرده که مذاکرات وین در صورتی ادامه پیدا می کند که از سوی ایران زندانی های دو تابعیتی آزاد شوند، گفت: این موضع را ندیده ام و آنقدر ساختگی و برساخته است که اگر کسی در لندن چنین چیزی گفته باشد واقعا جای تأسف دارد. لندن نسبت به آنچه که در ارتباط با موضوع برجام امضا کرده تعهد قطعی دارد و در سال هایی که ایران به تنهایی بار زنده نگه داشتن برجام را به دوش کشیده متأسفانه لندن در عدم اجرا به تعهداتش همراهی عملی با واشنگتن داشته است.

وی ادامه داد: پرونده های دیگر مسیر خود را طی می کند. لندن مسیر حل موضوعات را می داند و اگر ما اکنون در این نقطه قرار داریم به خاطر این است که آن ها در شب تصمیم گیری از تصمیمات عقب نشینی کرده اند یا تصمیمات را نگرفته اند و یا آنچه که توافق شده است را زیر سوال برده اند.

در نقطه شناسایی طالبان قرار نداریم

وی در پاسخ به سوالی در مورد شناسایی طالبان به عنوان دولت مستقر در افغانستان گفت: وزارت امور خارجه مواضع جمهوری اسلامی ایران را به دقت اعلام کرده است. آنچه در افغانستان بیش از همه مورد تاکید ایران و کشورهای همسایه است، تشکیل دولت فراگیر است که بازتاب دهنده تنوع قومی و جمعیتی افغانستان باشد.

خطیب زاده با بیان اینکه مسیر آینده افغانستان، تحقق اراده همه مردم افغانستان است، گفت: سیاست ایران در قبال تمامی مردم افغانستان روشن بوده است. به رغم تمامی اختلافات و مشکلات ما تلاش کردیم مردم کمترین آسیب را ببینند؛ چه آنها که به ایران پناه آوردند و چه آنها که در داخل افغانستان دچار مشکل هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: یکی از بندهای ثابت گفت‌وگوهای ما با هیئت‌های خارجی کمک و تسهیل دسترسی‌های بشردوستانه به افغانستان بوده است.

وی با بیان اینکه ما با همه گروه‌های افغانستانی از جمله با طالبان در ارتباط هستیم، تصریح کرد: در سفر آقای کاظمی قمی به افغانستان، مواضع و نکات ما به دقت به طالبان گفته شده است. ما اساسا در نقطه شناسایی قرار نداریم و امیدواریم هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان در مسیری حرکت کند که بتواند شناسایی بین‌المللی را از طریق اقداماتی که انجام می‌دهد و از مسیر خواست و اراده مردم، به دست بیاورد.

برخی به دنبال حواشی شاذ از مذاکرات می‌روند

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین گفت: ساز و کارهایی که در وین پیگیری می‌شود ساز و کارهای مشخصی است. برخی به خاطر اینکه نمی‌توانند از متن خبرسازی خاصی بکنند به دنبال حواشی شاذ می‌روند حاشیه‌هایی را درست می‌کنند و بر اساس آن حاشیه ها تصور می‌کنند که برداشت درستی را منتقل می‌کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: بین ایران و چهار به علاوه یک به صورت دوجانبه و چندجانبه گفت و گوها در وین در جریان بود. یک سازوکار سه جانبه هم بین ایران روسیه و چین وجود دارد که همیشه برگزار شده و پیگیری شده است.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: اینکه ۴ به اضافه یک با چه مکانیزمی خودشان با آمریکا صحبت می‌کنند، مکانیزم مشترک و یا انفرادی دارند ما نه ورود می‌کنیم و نه هیچ وقت پرسیدیم. این هم برای اولین بار نیست که به صورت دوجانبه و چندجانبه گفت و گو می کنند. فقط مختص به روسیه هم نیست برخی از مذاکره‌کنندگان فعالین فضای مجازی هستند و از خودشان عکس منتشر می‌کنند که شاید مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد برخی از هیئت‌ها در وین شاید در فضای مجازی خیلی فعالیت ندارند و کمتر دیده می‌شوند .

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآورشد: آنهایی که در وین بودند همه می‌دانند که ۴ بعلاوه یک در ادوار گذشته با هیئت آمریکایی گفت و گو داشته است. بین ایران و ایالات متحده هم مسیر مشخصی برای تبادل نظر وجود دارد و مسیر مشخص هم به صورت مکتوب، مشخص و روشن برای این که سوء تفاهم و سوء برداشت وجود نداشته باشد به صورت مکتوب ولی غیر رسمی پیشنهاداتی است که از طریق هماهنگ کننده کمیسیون مشترک انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: این جزییات را گفتم برای اینکه کسانی که قرار است دقیق بدانند در وین چه اتفاقی می‌افتد، بدانند. برخی هم که با متن کاری ندارند و دوست دارند حاشیه سازی کنند، نکاتی را می‌گویند و به قول طلبه‌ها علیکم بالمتون لا بالحواشی.

متن مشترک وین حاصل واقع نگری طرف‌های غربی است/ گفت و گوهای وین از امروز وارد مباحث محتوایی می‌شود

خطیب زاده اضافه کرد: اگر ما امروز متن مشترکی داریم، به خاطر این است که طرف غربی پی برد که باید از درخواست‌های حداکثری خودش، عقب‌نشینی کند و ما امروز آنچه را که داریم، حاصل همین واقع‌نگری طرف‌های غربی در گفت‌وگوهای وین است که نمی‌توانند فراتر از برجام در موضوع هسته‌ای درخواستی داشته باشند و فروتر از برجام بخواهند تعهدات رفع تحریمی را انجام دهند.

وی تاکید کرد: ما امروز در نقطه‌ای قرار داریم که گفت‌وگوهای وین وارد بحث‌های محتوایی می‌شود. از بعد از ظهر امروز گفت‌وگوها به صورت دو جانبه و چندجانبه آغاز می‌شود. البته جزئیات آن را بعد از گفت‌وگوی اولیه هماهنگ‌کننده برجام با مذاکره‌کننده ارشد کشورمان که مسیر جلسات بیشتر روشن خواهد شد، اعلام خواهیم کرد. کارگروه‌ها و هئیت‌ها از امروز دستور کار مشخصی خواهند داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما در وین هستیم برای اینکه اول از همه مطمئن شویم که منافع برجامی ملت ایران تامین می‌شود. الان بسیار زود است برای اینکه بتوانیم قضاوت کنیم که آیا ایالات متحده و سه کشور اروپایی با این دستور کار واقعی آمدند که متعهد شوند به تمامی ابعاد رفع تحریم.

در هر چهار حوزه پیشرفت‌هایی داشتیم

وی خاطرنشان کرد: ما در دور هفتم توافق‌هایی را داشتیم. در چند روز اول دور هشتم هم پیشرفت‌هایی را داشتیم اما اینها خیلی منوط به این است که ببینیم طرف مقابل با چه جدیتی وارد می‌شود. ما در هر چهار حوزه تحریم، هسته‌ای، تضمین و راستی‌آزمایی پیشرفت‌هایی داشتیم.در برخی حوزه‌ها کمتر در برخی حوزه‌ها بیشتر. امروز روزی است که طرف‌های مقابل باید تعهد خودشان را نشان بدهند و نشان دهند در حوزه‌هایی که کمتر پیشرفت داشتیم مثل حوزه رفع تحریم‌ها یا حوزه تضمین و راستی‌آزمایی ها می توانیم پیشرفت‌هایی داشته باشیم.

خطیب زاده یادآورشد: وقت زیادی از هیئت ایرانی گرفته شد برای که به طور مشخص دقیق و مکتوب ایده ها و طرح های خود را در حوزه تضمین و راستی‌آزمایی ارائه کند. طبیعی است جمهوری اسلامی باید به خاطر سابقه بسیار بدی که آمریکا گذاشته و بی عملی که اروپایی‌ها انجام دادند مطمئن شود که در آینده هیچ کس دیگری دوباره حقوق بین الملل و این توافق را به سخره نخواهد گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: همچنین باید مطمئن بود که ایالات متحده که یک بار تلاش کرد از ساز و کارهای درونی برجام سوء استفاده کند و برجام را اول از بین ببرد بار دیگر همان مهندسان ضدبرجام را این کار را نخواهند کرد البته ما مطمئن شرکت‌ها و کمپانی‌ها و کسانی که می‌خواهند با ایران کار کنند تحت تأثیر ترس‌های مداوم روزانه و دمدمی مزاجی واشنگتن قرار نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: ما در وین با دقت و با رعایت تمامی ملاحظات گفت و گو کنیم که این کار را خواهیم کرد.هیچ رب‌الاجل ساختگی را هم نمی پذیریم و امیدپارم خودشان هم می‌دانند که ضرب‌الاجل های ساختگی باورشان نشود، بیایند به یک تفاهم خوب برسیم.

سخنگوی دیپلماسی در خصوص اینکه آیا نماینده روسیه در مذاکرات وین به‌جای ایران مذاکره می‌کند، گفت: سازوکارهایی که در وین پیگیری می شود، سازوکارهای مشخصی هست. برخی به خاطر اینکه از متن نمی توانند خبرسازی خاصی کنند، دنبال حواشی شاذ می‌روند. بین ایران و ۱+۴ به‌صورت دوجانبه و چندجانبه گفت‌وگوها در جریان بود. یک سازوکار سه جانبه هم بین ایران، روسیه و چین وجود دارد. اینکه ۱+۴ با چه مکانیسمی با ایالات متحده صحبت می‌کنند، ورود نمی کنیم و نه هیچگاهه پرسیده ایم.همه می‌دانند ۱+۴ در ادوار گذشته به طرق مختلف با آمریکا گفت‌وگو داشتند.

تلاش‌های دستگاه دیپلماسی برای تامین واکسن

خطیب‌زاده درباره اولویت اصلی دولت سیزدهم برای واردات واکسن گفت: دولت سیزدهم به محض اخذ آرای مردم، اولویت خود را حفظ سلامتی مردم و تامین واکسن عنوان کرد. زمانی که تامین واکسن اولویت اول یک دولتی می‌شود، طبیعی است که تمامی ارکان و ارگان‌ها با تمام قوا وارد می‌شوند.

وی اضافه کرد: آقای دکتر امیرعبداللهیان در همان روزی که رای اعتماد گرفتند، در همان روز جلسه‌ای را در وزارت امور خارجه تنها و صرفا درباره موضوع واکسن گذاشتند.امروز اگر هیچ دغدغه‌ای نسبت به تامین واکسن نمی‌بینید، یکی از دلایل آن این است که تمامی سفارتخانه‌های ما در خارج از ایران با قدرت و قوت مأمور شدند که از تمامی توان خود استفاده کنند که اواکسن تامین انجام شود و ما امروز در نقطه افتخار ملی برای ایران قرار داریم.

وی در خصوص اهدا ۷۰۰ هزار دوز واکسن از سوی ژاپن گفت: از دولت ژاپن تشکر می کنیم تا به امروز دو میلیون و نهصد هزار دوز واکسن آسترازنکا به ایران اهدا کرده است که با احتساب این ۷۰۰ هزار دوز، سه میلیون و ۶۰۰ هزار دوز، اهدایی ژاپن به ایران خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص استقبال از سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در داخل ایران، گفت: نگاه ما به هموطنانمان که در خارج از کشور حضور دارند، نگاه مبتنی بر هموطنی است. ما موظیم هم از ایرانیان حمایت کنیم و هم رفت و برگشتشان را به مام میهن و جایی که اکنون زندگی می کنند، تسهیل کنیم و اگر مایل هستند اقداماتی را در داخل انجام دهند، رفع موانع کنیم و اقدامات حقوقی را انجام دهیم.نگاه ما به حضور ایرانیان سرافزار در تمامی دنیا، نگاهی جامع هست چه نخبگانی که از نظر علمی و تکنولوژیک در کشورهایی می توانند کمک کنند، چه آنهایی که بخواهند در داخل ایران کارآفرینی کنند، فضای تسهیل را انجام خواهیم داد.

خطیب زاده تاکید کرد: رویکرد ما بیش از همه این است که ایرانیان در هرکجا که هستند به یک دولت قوی و حاکمیتی که از آنها حمایت و امورشان را تسهیل می کند، دلگرم باشند.

وی در خصوص اظهارات رابرت مالی علیه توانمندی موشکی ایران، گفت: ریشه آنچه امروز در منطقه می بینیم، رویکردهای مداخله جویانه برخی کشورهای فرامنطقه ای در این منطقه است. تجمیعی از بحران های حل نشده در این منطقه داریم که این تجمیع با رویکرد قیم مآبانه واشنگتن تشدید شده است. توصیه به آمریکا این است که به‌جای دستکاری در ترتیبات منطقه و طراحی خاص پشت پرده برای برهم زدن آرامش منطقه، تلاش کند واقعیات منطقه را بفهمد و بداند با فروش میلیاردها دلار سلاح پیشرفته نه تنها باعث آرامش در منطقه نمی‌شود بلکه استانداردهای دوگانه آنها را نشان می دهد.

سخگوی وزارت خارجه درخصوص رویکرد ایالات متحده آمریکا به حقوق بشر؛گفت: متاسفانه حقوق بشر برای ایالات متحده یک ابزار در جعبه ابزار سیاست خارجی این کشور بوده و همواره از آن علیه کسانی که مقاومت می کردند یا با سیاستهای استعماری آمریکا همراهی نمی کردند استفاده کرده است. هرجا هم که دولتهایی هرقدر عقب مانده و هر قدر ناقض حقوق بشر با این کشور همراهی داشتند، حقوق بشر را کنار گذاشته است.

وی ادامه داد: بیشترین ضربه را به مفهوم متعالی حقوق بشر همین رویکرد مخرب و سیاسی واشنگتن نسبت به حقوق بشر وارد کرده است؛ مفهومی که آنها به استخدام خود درآورده اند تا منافع سیاسی و امنیتی خود را در اقصی نقاط جهان جلو ببرند.کارنامه حقوق بشری ایالات متحده تماما سیاه و شرم آمور است.ما از این استقبال می کنیم که روزی واشینگتن به این خرد برسد که عضو مسئولی در نظام بین الملل باشد.
درخصوص اقدام رژیم صهیونیستی در پاسخ به اینفوگرافی وزارت خارجه در مورد شهید سلیمانی؛ گفت: اقدام رژیم صهیونیستی در پاسخ به اینفوگرافی مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه دم خروس این رژیم را بیش از پیش نمایان می کند.اینکه رئیس جمهور جنایتکار آمریکا که دستانش به خون شهید سلیمانی آغشته است اعلام می کند که در دام نتانیاهو قرار گرفته و به تعبیر درست تر به استخدام این فرد در آمده تا این جنایت را مرتکب شود، بیش از پیش نشان می دهد که رژیم صهیونیستی پشت بسیاری از این ترورهاست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: