کد خبر: ۲۰۰۳۲۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۲ - ۰۵ دی ۱۴۰۰ - 26 December 2021
معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: شرایط و نحوه پرداخت تسهیلات ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن به بانک‌ها ابلاغ شد.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: شرایط و نحوه پرداخت تسهیلات ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن به بانک‌ها ابلاغ شد.

به گزارش بانکداری ایرانی ، بانک مرکزی ماه گذشته اعلام کرد: پرداخت وام دستورالعمل ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن در قالب نهضت ملی مسکن را برای اجرا به بانک‌های ابلاغ شد. بر اساس ماده ۸ این دستورالعمل مجموع دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی این تسهیلات حداکثر ۲۰ سال یعنی حداکثر سه سال مشارکت مدنی تعیین می‌شود.

تبصره ۱۵ این ماده: با عنایت به طولانی بودن دوران بازپرداخت و افزایش سود متعلقه در صورت تمایل و درخواست متقاضی تقسیط تسهیلات مزبور در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵ و...ساله امکان‌پذیر است.

بر اساس این گزارش، بانک باید میزان کل سود پرداختی و اقساط ماهانه تسهیلات در دوره‌های بازپرداخت مختلف را به متقاضی اعلام کند. تقسیط پلکانی تسهیلات بنابر درخواست متقاضی و با تأیید بانک‌ عامل قابل اقدام است.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز نحوه پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن را به‌شرح زیر اعلام کرد:

به‌استناد ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن و مصوبه جلسه مورخ ۱۱ آبان سال جاری شورای پول و اعتبار، تسهیلات ساخت مسکن در شهرهای مختلف براساس سقف‌های تعیین‌شده به‌شرح ذیل با ثبت درخواست در این سامانه و معرفی به بانک‌های عامل قابل پرداخت است.

تهران ۴۵۰۰ میلیون ریال

شهرهای بالای یک‌میلیون نفر جمعیت ۴۰۰۰ میلیون ریال

مراکز استان‌ها ۳۵۰۰ میلیون ریال

سایر شهرها ۳۰۰۰ میلیون ریال

روستاها ۲۵۰۰ میلیون ریال.

نحوه اعطای تسهیلات به‌صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه به‌صورت تدریجی در هریک از مراحل به‌شرح ذیل است:

پی‌کنی ـ فونداسیون ۱۰ درصد

اسکلت ـ سقف ۴۰ درصد

سفت‌کاری ۲۵ درصد

نازک‌کاری ۲۵ درصد

بانک عامل می‌تواند حداکثر تا ۲۰ درصد از کل مانده تسهیلات مشارکت مدنی را با تأیید وزارت راه و شهرسازی و اخذ ضمانت‌نامه بانکی پرداخت کند. بدیهی است مبلغ مزبور از پرداختهای هریک از مراحل آتی به‌تناسب سهم الشرکه مستهلک می‌شود.

همچنین نرخ سود این تسهیلات، معادل نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در زمان انعقاد قرارداد است. نرخ سود مصوب این شورا ۱۸درصد است.

باران ایرمان
خبرهای مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: