کد خبر: ۲۰۰۳۰۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۷ - ۰۴ دی ۱۴۰۰ - 25 December 2021
بانک مرکزی در راستای اجرای دستورالعمل‌ های نظارتی، حق رای ۶۰ درصد از سهام بانک آینده را به وزارت اقتصاد تفویض کرد.

بانک مرکزی در راستای اجرای دستورالعمل‌ های نظارتی، حق رای ۶۰ درصد از سهام بانک آینده را به وزارت اقتصاد تفویض کرد.

به گزارش بانکداری ایرانی به نقل از فارس، اطلاعات بدست آمده حاکی است بانک مرکزی حق رای 60.2 درصد از سهام بانک را به وزارت اقتصاد تفویض کرده است.

براساس این گرارش، بانک مرکزی با استناد به دستورالعمل تملک سهام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی مصوب شورای پول و اعتبار و بخشنامه 28 شهریور سال 98 مبنی بر تفویض حق رای ناشی از سهام مازاد بر سقف‌های تعیین شده مجاز مالکان واحد بانک‌ها و موسسات اعتباری در مجامع عمومی آنها به وزارت اقتصاد و با استناد به مصوبات شورای پول و اعتبار در جلسه 7 اردیبهشت و 30 شهریور، حق رای سهام مازاد سهامدار اصلی بانک به میزان 44.8 درصد و سهام مازاد مالک واحد بانک آینده به میزان 15.49 واحد درصد را به وزارت اقتصاد تفویض کرد. به این ترتیب از این به بعد تصمیم‌گیر بانک آینده در مجامع عمومی این بانک، وزارت اقتصاد خواهد بود.

بنابراین گزارش، بانک آینده بعد از ادغام بانک تات، موسسه صالحین و موسسه آتی تشکیل شد و از سال 91 تاکنون به فعالیت ادامه می‌دهد. پرداخت تسهیلات کلان به شرکت‌های زیرمجموعه و تو‌ در تو، عدم رعایت ذینفع واحد، پرداخت سودهای کلان به سپرده‌گذاران و جذب سپرده‌ با ابزار سودهای نجومی در سال‌های 92 تا 97، سرمایه‌گذاری گسترده در پروژه تجاری و لوکس ایران مال ازجمله تخلفات این بانک‌ها در این سال‌ها است.

بانک آینده از اواخر سال 98 با خلع ید سهامدار اصلی، هیات مدیره جدیدی به خود دید و از آن زمان تاکنون این بانک رویکرد متفاوتی نسبت به گذشته به‌ خود گرفته است. بانک مرکزی این بانک را موظف به برگزاری مجامع سال‌های 97 تا 99 و افزایش 15 هزار میلیارد تومانی سرمایه بصورت آورده نقدی تا پایان سال جاری کرده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: