کد خبر: ۲۰۰۰۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۳ - ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - 17 December 2021
وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) از رونمایی برنامه تحولی صنعت خودرو در ۹ محور به زودی خبر داد و گفت که یکی از اقدامات تحولی که تا پایان سال تکمیل و راه‌اندازی خواهد شد، پیشخوان پاسخگویی وزارت صمت است.

بانکداری ایرانی- وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) از رونمایی برنامه تحولی صنعت خودرو در ۹ محور به زودی خبر داد و گفت که یکی از اقدامات تحولی که تا پایان سال تکمیل و راه‌اندازی خواهد شد، پیشخوان پاسخگویی وزارت صمت است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شاتا، سیدرضا فاطمی امین در نشست هم اندیشی مدیران رسانه که به میزبانی وزارت صمت برگزار شد، گفت: پیشخوان پاسخگویی مرکزی است که طراحی شده تا ورودی های وزارتخانه را به سمت خروجی های مناسب هدایت و پیگیری کند. این مرکز ورودی ها و مطالبات مربوط به وزارتخانه را به مدیران ذیربط ارجاع می دهد و همچنین نقش دادستان را دارد و امورات را از جانب مخاطب درون وزارتخانه پیگیری می کند.

فعال سازی ۹۰ پروژه طی سه ماهه اخیر در مجموعه وزارت صمت

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ۹۰ پروژه طی سه ماهه اخیر در مجموعه وزارت صمت فعال شده است، گفت: با اجرای این پروژه ها نوع حکمرانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تغییر می‌کند و از روزمرگی ها بیرون می آییم.

فاطمی امین همچنین تاکید کرد: گزارش عملکرد وزارتخانه را به صورت مداوم و منظم هر سه ماه یکبار ارائه خواهیم داد که در همین راستا گزارش عملکرد فصل پاییز (سه ماهه) به زودی منتشر و در دسترس عموم قرار می گیرد.

نحوه قیمت گذاری خودرو با درنظر گرفتن مزیت ساخت داخل باشد

فاطمی امین در ادامه در خصوص خودرو نیز اظهار کرد: خودرو از سیاسی ترین محصولات و موارد حائز اهمیت در کشور است، این صنعت از یک طرف به شدت دچار چالش و از طرفی دارای ظرفیت‌های متنوعی است.

وی همچنین با بیان اینکه نحوه قیمت گذاری باید به گونه‌ای باشد که ساخت داخل مزیت داشته باشد، اضافه کرد: خودروسازان ۱۱۵ هزار میلیارد تومان بدهی و ۸۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته داسته اند و بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در این صنعت وجود دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برنامه‌ای در قالب ۹ محور برای تحول در صنعت خودرو داریم که تمامی چالش ها و راهکارهای آن را در بر می گیرد و این برنامه به زودی منتشر می‌شود.

فاطمی امین در ادامه با اشاره به برخی موفقیت های وزارت صمت در همین مدت کوتاه، گفت: هدف گذاری کرده بودیم تا حدود ۵ میلیارد دلار به میزان صادرات کشور در شش ماهه دوم اضافه شود که این هدف گذاری در حال تحقق است، همچنین قیمت سیمان به قبل از قیمت قطعی برق بازگشت.

وی همچنین در خصوص پروژه هایی که در این سه ماه فعال شده است، بیان کرد: بازآفرینی وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از این پروژه هاست که ابلاغ شده و هفته آینده به صورت مفصل اطلاع رسانی خواهد شد که با این بازآفرینی تغییر ساختار جدی را در مجموعه وزارت صمت شاهد خواهیم بود. مدیریت استعدادها و بازنگری و اصلاح در فرآیند انتخاب مدیران یکی دیگر از این پروژه های ۹۰ گانه است.

ارایه سازوکاری برای عرضه کالاهای پایه در بورس کالا با ۲۶ ابزار

فاطمی امین همچنین تصریح کرد: سازوکاری برای عرضه کالاهای پایه در بورس کالا مشتمل بر ۲۶ ابزار در نظر گرفته ایم که تمامی حالات (کمبود یا مازاد) این کالاها را در نظر می‌گیرد و با استفاده از یک ماتریس، وضعیت کالاها مشخص می‌شود. با ارائه این ساز و کار رانتها و امضاء های طلایی برداشته می‌شود و امورات در قالب یک ساز و کار عملیاتی بدون دخالت دست نظام مند می شود.

تدوین ۶ اقدام راهبردی برای صنعت کاغذ

فاطمی امین در خصوص کاغذ نیز اضافه کرد: حدود شش اقدام برای صنعت کاغذ تدوین شده که به زودی عملیاتی می‌شود، در این حوزه تعامل بسیار مناسبی با وزارت ارشاد و جهاد کشاورزی نیز داریم. باید ساز و کارهای خودسازمانده که نیاز به مداخله های مکرر و شائبه دار ندارند، تدوین پیاده سازی و اجرا شود.

تکمیل سامانه جامع تجارت تا پایان سال

وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی دیگر از ۹۰ پروژه را تکمیل سامانه جامع تجارت دانست و گفت: تکمیل این سامانه به خوبی پیش می‌رود و تا پایان سال نهایی می شود. همچنین هفته آینده در مورد کارت بازرگانی خبرهای خوبی داده خواهد شد، مسائل و چالش‌های اصلی در این حوزه حل می‌شود.

واگذاری حداقل ۳۰ درصد از سهام برندگان مزایده معادن بزرگ به مردم

فاطمی امین در خصوص سهامداری مردم در معادن بزرگ، توضیح داد: معادن سود آور بزرگ وقتی برنده مزایده می شوند باید حداقل ۳۰ درصد از سهام خود را به مردم( منطقه محل معدن و کشور) واگذار نمایند که معدن جان جا(زابل) در این راستا به عنوان اولین گام به مزایده گذاشته شده است. توزیع ثروت، منتفع شدن مردم منطقه و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری سودآور برای مردم از مزیت‌های این کار خواهد بود.

در این نشست همچنین مدیران رسانه به بیان مهمترین نقطه نظرات خود در حوزه‌های مرتبط با وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) پرداختند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: