کد خبر: ۲۰۰۰۶۰
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۳ - ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - 17 December 2021
براساس این گزارش، حدود ۹۰ درصد از عرضه کل بیت‌کوین استخراج شده که به این معنی است ۱۸.۸۹ میلیون از ۲۱ میلیون بیت‌کوین، عرضه شده است. از زمان استخراج نخستین بیت‌کوین در ۹ ژانویه ۲۰۰۹ (۲۰ دی ۸۷) ۱۲ سال طول کشید تا این ارز دیجیتال به این نقطه‌ عطف برسد.

سهم بیت‌کوین‌های استخراج‌شده از عرضه محدود و ۲۱ میلیون تایی به ۹۰ درصد رسیده اما برای ۱۰ درصد باقی‌ مانده یاید ۱۲۰ سال صبر کرد !

به گزارش بانکداری ایرانی به نقل از کوین دسک، سهم بیت‌کوین‌های استخراج‌شده از عرضه محدود و ۲۱ میلیون تایی این ارز دیجیتال به ۹۰ درصد رسید اما با توجه به ساختارکاهش پاداش استخراج هر بلاک، ۱۰ درصد باقی‌مانده احتمالا تا قبل از سال ۲۱۴۰ میلادی استخراج نخواهد شد.

براساس این گزارش، حدود ۹۰ درصد از عرضه کل بیت‌کوین استخراج شده که به این معنی است ۱۸.۸۹ میلیون از ۲۱ میلیون بیت‌کوین، عرضه شده است. از زمان استخراج نخستین بیت‌کوین در ۹ ژانویه ۲۰۰۹ (۲۰ دی ۸۷) ۱۲ سال طول کشید تا این ارز دیجیتال به این نقطه‌ عطف برسد.

با این حال با توجه به برآورد فعالیت‌های شبکه و با درنظرگرفتن تاثیر دوره‌های هاوینگ بر میزان پاداش حاصل از استخراج بلاک‌های شبکه بیت‌کوین به نظر نمی‌رسد که مقدار باقی‌مانده از کل عرضه بیت‌کوین تا فوریه سال ۲۱۴۰ (بهمن سال ۱۵۱۸) استخراج شود. با افزایش تقاضا برای خرید بیت‌کوین‌های جدید، قیمت‌ها هم نشان‌دهنده افزایش عرضه هستند.

زمانی که ۱۰ درصد از عرضه کل بیت‌کوین در ابتدای سال ۲۰۱۰ استخراج شد این ارز دیجیتال با قیمتی کمتر از ۰.۱۰ دلار معامله می‌شد. سپس زمانی که در دسامبر ۲۰۱۲ (آذر ۱۳۹۱) ۵۰ درصد از عرضه کل استخراج شد، قیمت آن بیش از ۷.۵ دلار بود. اکنون بیت‌کوین با قیمتی حدود ۴۹ هزار دلار معامله می‌شود که ۲۸ درصد پایین‌تر از اوج ۶۹ هزار دلاری امسال است. بیت‌کوین به عنوان یک شبکه مبتنی بر سازوکار اثبات کار به مشارکت‌کنندگان شبکه یا همان ماینرها متکی است.

ماینرها، مدام تراکنش‌ها را پردازش و بلوک‌ها را طی فرآیندی به نام ماینینگ یا همان استخراج تایید و از منابع پردازشی و سخت‌افزارها استفاده می‌کنند تا در هر ثانیه میلیون‌ها محاسبه پیچیده را انجام دهند و برای پاداش مقداری بیت‌کوین دریافت کنند.

ماینرها به‌ ازای استخراج هر بلوک، ۶.۲۵ بیت‌کوین دریافت می‌کنند که این رقم پس از هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ به ۳.۱۲۵ بیت‌کوین کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این به‌ نظر نمی‌رسد که تمام ۲۱ میلیون واحد عرضه کل بیت‌کوین پس از اتمام استخراج در شبکه قابل ‌استفاده باشند.

شرکت چین آلیسیس (Chainalysis) که در زمینه تحلیل ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند با بررسی فعالیت آدرس‌های موجود تخمین زده است که احتمالا ۳.۷ میلیون بیت‌کوین از دست رفته یا مفقود شده است.

از گم‌‌شدن کلیدهای خصوصی گرفته تا مرگ صاحبان بخشی از بیت‌کوین‌ها ، همگی می‌توانند از دلایل مفقودشدن بخشی از عرضه کل بیت‌کوین باشند. یک میلیون واحد هم در اختیار ساتوشی ناکاموتو خالق بیت‌کوین قرار دارد. این فرد یا شاید هم افراد این مقدار را در روزهای اولیه فعالیت شبکه استخراج کرده‌ و هنوز به آن دست نزده‌اند.

باران ایرمان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: