کد خبر: ۲۰۰۰۴۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳ - ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - 16 December 2021
هیات‌دولت فهرست مواد خام و نیمه‌‌‌‌‌‌‌خام معدنی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی را که درآمد حاصل از صادرات آنها مشمول مالیات می‌شود، تعیین کرد.

هیات‌دولت فهرست مواد خام و نیمه‌‌‌‌‌‌‌خام معدنی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی را که درآمد حاصل از صادرات آنها مشمول مالیات می‌شود، تعیین کرد.

به گزارش بانکداری ایرانی ، هیات‌دولت که دیروز (چهارشنبه، ۲۴ آذرماه) به ریاست سیدابراهیم رئیسی تشکیل جلسه داد، با هدف جلوگیری از صادرات نهاده‌‌‌‌‌‌‌های موردنیاز داخل کشور و در اجرای تکلیف مقرر در بند (ث) تبصره (۶) قانون بودجه سال۱۴۰۰ کل کشور، فهرست مواد خام و نیمه‌‌‌‌‌‌‌خام معدنی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی را که درآمد حاصل از صادرات آنها مشمول‌مالیات می‌شود، تعیین کرد.

به موجب مصوبه هیات‌دولت، مواد خام به موادی اطلاق می‌شود که پس از استخراج یا استحصال، تغییری در کیفیت فیزیکی، شیمیایی، ماهیت و نوع آن ایجاد نشده باشد و به ‌‌‌‌‌‌‌همان شکل برای فرآوری به واحد تولیدی واگذار یا صادر می‌شود. همچنین مواد نیمه‌‌‌‌‌‌‌خام نفتی، گازی و پتروشیمی شامل تمامی محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی هستند که به‌عنوان خوراک یا ماده‌اولیه برای تولید محصول نهایی صنعتی استفاده می‌شود.

مواد نیمه‌‌‌‌‌‌‌خام معدنی نیز کالاها و محصولات حاصل از کانه‌‌‌‌‌‌‌آرایی و فرآوری ماده خام معدنی را که صرفا به‌عنوان ماده اولیه و حد واسط جهت تولید محصولات نهایی به‌‌‌‌‌‌‌کار می‌‌‌‌‌‌‌روند در‌بر می‌گیرد. هیات دولت همچنین به‌‌‌‌‌‌‌منظور تامین نظر مجلس شورای اسلامی درخصوص آیین‌‌‌‌‌‌‌نامه اجرایی بند(هـ) تبصره (۷) قانون بودجه سال۱۴۰۰ کل کشور موضوع تهاتر مطالبات سازمان‌های گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، همچنین وزارت نفت با بدهی آنها به دولت از طریق شرکت دولتی، آن را اصلاح کرد. به موجب اصلاحیه مذکور، بدهی سازمان‌های توسعه‌‌‌‌‌‌‌ای شامل مطالبات دولت بابت مالیات (با تایید سازمان امور مالیاتی کشور) و سود سهام (با تایید خزانه) از سازمان‌های توسعه‌‌‌‌‌‌‌ای است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: