کد خبر: ۱۹۹۳۱۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۲ - ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - 20 November 2021
بزرگترین بانک سرمایه‌گذاری آمریکا با تحلیلی از برنامه آزادسازی مشترک ذخایر نفتی ، آینده این محصول را پیش بینی کرد .

بزرگترین بانک سرمایه‌گذاری آمریکا با تحلیلی از برنامه آزادسازی مشترک ذخایر نفتی ، آینده این محصول را پیش بینی کرد .

به گزارش بانکداری ایرانی به نقل از  اویل پرایس، بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس اعلام کرد: بازار نفت تحت تاثیر آزادسازی مشترک نفت از ذخایر ملی قرار گرفته‌ و انتظار می‌رود آمریکا بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون بشکه و سایر کشورها 30 میلیون بشکه از ذخایر برداشت کنند.

بر اساس این گزارش، آمریکا با مقامات چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در مورد آزادسازی مشترک ذخایر استراتژیک نفتی در تلاش برای مهار قیمت نفت گفت‌ و گو کرده و پیامی قاطع برای اوپک فرستاده‌ اما هند و ژاپن با این درخواست بایدن مخالفت کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد کره جنوبی هم علاقه چندانی به برداشت از ذخایر استراتژیک ندارد. همچنین چین برای دومین برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی در سال جاری میلادی آماده می‌شود اما مشخص نیست این تصمیم قبل از درخواست بایدن یا بعد از آن صورت‌گرفته.

این اقدام به‌طور موقت کسری ساختاری را در بازار برطرف کرده و اگر برداشت از ذخایر استراتژیک نفت قطعی شود و در شرایط کاهش فعالیت‌های تجاری در پایان سال جاری میلادی قیمت را پایین نگه دارد، افزایش قیمت جدی در سال ۲۰۲۲ مشاهده خواهد شد.

با این اوصاف پیش‌بینی می شود قیمت نفت خام برنت در سه‌ماه پایانی سال جاری به‌طور متوسط به ۸۵ دلار در هر بشکه و در ۲۰۲۲ به ۸۱٫۳۰ دلار در هر بشکه برسد .

تمام متخصصان توافق دارند بشکه‌های کافی برای آزادسازی وجود ندارد تا قیمت نفت را به مدت طولانی پایین نگه دارد و این اقدام کاملاً بی‌فایده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: