کد خبر: ۱۹۸۹۶۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۰ - ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - 10 November 2021

بانک مرکزی : رئیس کل بانک مرکزی از مدیران عامل بانک‌ها خواست در پرداخت وام‌های خرد به اشخاص دارای رتبه اعتباری مناسب تسهیل‌گری کنند.

به گزارش بانکداری ایرانی به نقل از  روابط عمومی بانک مرکزی، صالح‌آبادی عصر روز دوشنبه در جلسه دوره‌ای با مدیران عامل بانک‌ها گفت: یکی از مطالبات مردم از شبکه بانکی، تسهیل در اعطای تسهیلات است و در این راستا، انتظار می‌رود شبکه بانکی با توجه به رتبه اعتباری متقاضیان، شرایط سهل‌تری را درخصوص سازوکار اعطای تسهیلات خرد به متقاضیان دارای رتبه اعتباری مناسب درنظر بگیرد. او با اشاره به اینکه مفروضات طرح‌شده برای تدوین قانون بودجه سال آینده توسط دولت، مطلوب است و پیش‌بینی می‌شود شاهد بهبود در شرایط اقتصاد کلان کشور باشیم، عنوان کرد: باید این موضوع درنظر گرفته شود که تکالیف قانونی که برای بانک‌ها درنظر گرفته می‌شود، قابلیت اجرا داشته باشد و بانک‌ها بتوانند به‌طور کامل تکالیف مربوطه را اجرا کنند تا رضایت ذی‌نفعان از عملکرد شبکه بانکی بهبود یابد و در این راستا، مشارکت فعالانه شبکه بانکی در کنار بانک مرکزی، ضروری است.


رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ناترازی برخی بانک‌ها تاکید کرد: بانک مرکزی نسبت به موضوع اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، همواره حساسیت داشته و رفع این مشکل را که درخصوص برخی بانک‌ها، به ناترازی مزمن تبدیل شده است، در دستور کار دارد و در این زمینه، اهتمام ویژه بانک‌های ذی‌ربط ضروری است. رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به ضرورت تقویت بازار پول و سرمایه و هم‌افزایی هرچه بیشتر بین این دو بازار در راستای رفع نیاز بنگاه‌های اقتصادی به منابع مالی تصریح کرد: بازار سرمایه در کنار شبکه بانکی می‌تواند نقش قابل توجهی در تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی ایفا کند و از این رو، همکاری و هم‌افزایی بازار پول و بازار سرمایه باید تقویت شود. رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شرایط ارزی کشور گفت: ارزش معاملات ارز در سامانه نیما در ۷ ماه امسال معادل کل سال ۱۳۹۹ بوده است و در بازار متشکل ارزی نیز حجم معاملات تاکنون معادل ۱/ ۱میلیارد دلار بوده که نشان از بهبود شرایط ارزی کشور است و پیش‌بینی می‌کنیم همین روند رو به رشد تا پایان سال نیز ادامه داشته باشد.

صالح‌آبادی در پایان، بر همفکری و تعامل مستمر بانک مرکزی با بانک‌ها به‌ویژه در فرآیند وضع مقررات و بخشنامه‌ها، با هدف ارتقای عملکرد شبکه بانکـی تاکید کرد. در این نشست، مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود پیرامون موضوعات مرتبط با شبکه بانکی پرداختند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: