کد خبر: ۱۹۸۵۹۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - 30 October 2021
بانک دی از جمله بانک‌هایی است که به دلیل ماهیت آن در حوزه خرده فروشی بیشترین فعالیت را داشته و توانسته در بخش‌های مختلفی از جمله اقساطی، جعاله، مشارکت مدنی و قرض الحسنه فعال باشد.

بانک دی از جمله بانک‌هایی است که به دلیل ماهیت آن در حوزه خرده فروشی بیشترین فعالیت را داشته و توانسته در بخش‌های مختلفی از جمله اقساطی، جعاله، مشارکت مدنی و قرض الحسنه فعال باشد.

به گزارش بانکداری ایرانی،   اما این بانک با سرمایه 135 هزار میلیارد ریال و دارایی 527 هزار و 858 میلیارد ریال می‌تواند بالاترین سهم را در صنایع مختلفی داشته باشد.

در همین راستا بانک دی خیز بلندی برای دو حوزه مختلف برداشته که در آینده می تواند تاثیر به سزایی در درآمدزایی بانک داشته باشد. بانک دی دو جامعه هدف را به طور همزمان انتخاب کرده است. نخست منطقه آزاد و دوم صنعت پتروشیمی

منطقه ازاد به دلیل اینکه فضای کسب کار فعال و رو به رشدی داشته و گردش مالی بالا و نیازمندی‌های خاص خود را دارد می‌تواند برای این بانک مفید فایده باشد.

از طرف دیگر بر کسی پوشیده نیست که مهمترین صنعت در ایران ، صنعت نفت و گاز بوده و فعالیت در این حوزه قطعا می تواند سود دوطرفه یعنی هم برای صنعت نفت و گاز و هم برای بانک داشته باشد چرا که هم این صنعت به تامین مالی شدیدا نیاز دارد و هم بانک دی این توانایی را دارد که به انها خدمات لازم را ارئه کند. بانک اخیرا برای اعطای تسهیلات ارزی به فعالان عرصه صنعت نفت و گاز همچون گذشته اعلام مادگی کرده است و این بار تصمیم دارد خیز بلندی در این حوزه بردارد.

به همین منظور بانک دی در این روزها در دومین روز برگزاری نمایشگاه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بطور فعال شرکت کرده و در حال رایزنی برای این مساله است.

وضعیت تسهیلات مهر ماه بانک دی
بانک دی 64 هزار میلیارد ریال وام مشارکت مدنی برای صنعت، ساخت و ساز پرداخت کرده است.
براین اساس در هفت ماهه منتهی به 30 مهر 1400 در حوزه تسهیلات نسبت به سال گذشته نزدیک به 40 درصد رشد داشته و از رقم 174 هزار میلیارد ریال به حدود 238 هزار میلیارد ریال رسید.
از محل تسهیلات در این دوره 14 هزار میلیارد ریال درامد کسب کرده که 16 درصد در این بخش رشد داشته است.

بانک دی در هفت ماهه منتهی به 30 مهر 1400 بالغ بر 237 هزار و 752 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است. در دوره مشابه در سال 99 این بانک 174 هزار و 449 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است.

بالاترین سهم تسهیلات دهی به مشارکت مدنی تعلق دارد
بالاترین سهم تسهیلات بانک دی در دوره های مختلف مالی را مشارکت مدنی به خود اختصاص داده است.
در واقع ، مشارکت مدنی با رقم 64 هزار و 492 میلیارد ریال بالاترین سهم را در بین تسهیلات بانک دی تشکیل داده‌است. بانک دی از محل مشارکت مدنی سه هزار و 345 میلیارد ریال درامد داشته‌است. در سال گذشته بالاترین سهم وام به مشارکت مدنی تعلق داشته که از این محل سه هزار و 851 میلیارد ریال درامد ازین محل داشته است. فروش اقساطی نیز سه هزار میلیارد ریال بوده است. در مهر ماه پارسال بانک دی 12 هزار میلیارد ریال درامد از محل تسهیلات کسب کرده است.

نمونه قرارداد مشارکت کاری بین دو نفر قراردادی است که از طریق آن اشخاص حقیقی یا حقوقی سرمایه (مادی یا معنوی) خود را به صورت سهم الشرکه نقدی یا غیر نقدی تقویم کرده و به صورت مشاع و برای انجام کار معین در زمینه فعالیت های تولیدی، بازرگانی و خدماتی برای مدت محدود و به قصد انتفاع بکار می‌گیرند.

مهمترین محل استفاده از وام مشارکت مدنی صادرات کالا، خدمات، تولید و فروش محصول، واردات کالا به قصد فروش، بازرگانی داخلی، احداث مسکن انفرادی و انبوه سازی و واردات ماشین آلات، مواد اولیه و ابزار کار. معروف ترین شکل قراردادهای مشارکت مدنی در سه شکل قرارداد مشارکت در ساخت، مشارکت مدنی با بانک و مشارکت مدنی خصوصی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: