کد خبر: ۱۹۷۱۶۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - 30 August 2021

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: از ابتدای امسال ۶۹میلیون چک توزیع شده که ۱۳میلیون آنها در سامانه صیاد ثبت شده است. آمنه نادعلی‌زاده افزود: ۱۷درصد چک‌های توزیع‌شده از ابتدای امسال در سامانه صیاد ثبت شده‌اند و از این تعداد ۸۲درصد آنها در سامانه توسط گیرندگان تایید شدند.


او با بیان اینکه روزانه بیش از دو هزار فقره چک در سامانه صیاد ثبت می‌شود، گفت: آمارها نشان می‌دهد که تعداد چک‌های برگشتی در چک‌های جدید نسبت به چک‌های قدیمی نصف شده؛ به‌گونه‌ای‌که میزان برگشتی چک‌های قدیمی تا پایان تیرماه ۷/ ۸درصد و در چک‌های جدید ۴درصد بود.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی درباره استعلام سوابق اعتباری صادرکننده چک تصریح کرد: در گذشته سامانه پیامکی ۷۰۱۷۰۱ برای این منظور وجود داشت و در حال حاضر نیز دارندگان چک‌های جدید می‌توانند از درگاه بانکی اینترنت‌بانک یا موبایل‌بانک و پیامک موبایل‌های بانک مرکزی برای استفاده از سرویس استعلام استفاده کنند.

به گزارش «ایرنا» قانون جدید چک در سال ۱۳۹۷ در مجلس شورای اسلامی با هدف کاهش آمار چک‌های برگشتی و بازگرداندن اعتماد به چک در بازار تصویب شد و پس از تعطیلات فروردین ماه ۱۴۰۰ چک‌های بنفش رنگ به متقاضیان تحویل داده شد. در چک‌های جدید شناسه یکتای ۱۶رقمی در سمت چپ بالای هر برگ چک دیده می‌شود و عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» نیز درج شده است. در قانون جدید، علاوه بر آنکه تمام چک‌ها باید در سامانه صیاد ثبت شوند، امکان صدور چک در وجه ذی‌نفع مشخص و وجه حامل نیز وجود ندارد. از سوی دیگر دارندگان چک برگشتی که سوءاثر نشده باشد، امکان صدور چک ندارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: