کد خبر: ۱۹۶۷۴۵
تاریخ انتشار: ۰۷:۵۳ - ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - 07 August 2021
این برای سومین بار در ۱۳ سال اخیر است که ونزوئلا اقدام به حذف صفر از پول ملی خود می‌کند.

 این برای سومین بار در ۱۳ سال اخیر است که ونزوئلا اقدام به حذف صفر از پول ملی خود می‌کند.

به گزارش دویچه وله، در حالی که نرخ تورم افسارگسیخته ونزوئلا باعث شده تا پول ملی این کشور هر روز کم ارزشتر شود، بانک مرکزی ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد ۶ صفر از اسکناس‌های این کشور حذف خواهد شد. این تغییر از روز یکم اکتبر اعمال می‌شود و هدف اصلی این کار، تسهیل مبادلات روزمره عنوان شده است.


نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا‌ پیش‌تر گفته بود مردم این کشور برای بیان قیمت‌ها، اعداد را تقسیم بر میلیون می‌کنند. این برای سومین بار در ۱۳ سال اخیر است که ونزوئلا اقدام به حذف صفر از پول ملی خود می‌کند؛ با این حال تمام دفعات قبلی به دلیل انجام نشدن اصلاحات ساختاری نتیجه‌ای در بر نداشته است. در سال ۲۰۱۸ تعداد ۶ صفر و در سال ۲۰۰۸ نیز سه صفر از پول ملی حذف شده بود. اقتصاد ونزوئلا در سال‌های اخیر مشکلات حاد و تورم عجیبی داشته است که بالاترین تورم ثبت شده در تاریخ معاصر جهان محسوب می‌شود. تنها در پنج ماه نخست امسال قیمتها در این کشور به طور متوسط ۲۶۵ درصد افزایش پیدا کرده است. طبق اعلام بانک مرکزی ونزوئلا، نرخ تورم در سال ۲۰۲۰ معادل ۳هزار درصد و در سال ۲۰۱۹ هم ۹۵۰۰ درصد بوده هر چند مخالفان دولت ادعا دارند این رقم خیلی بالاتر از اینها بوده است. علاوه بر کاهش شدید قیمت نفت، سیاست‌های عوام‌فریبانه دولت و تحریم‌های آمریکا نقش زیادی در تشدید بحران اقتصادی ونزوئلا داشته‌اند.

به گفته فردی نانز، وزیر ارتباط ونزوئلا از اکتبر اسکناسهای جدید ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ بولیواری منتشر و وارد چرخه پولی خواهند شد.طی یک سال اخیر دلار به طرز غیررسمی تبدیل به واحد پول ونزوئلا شده است؛ چرا که با توجه به کاهش روزافزون ارزش بولیوار که تنها سال گذشته ۹۹ درصد در برابر دلار ریزش کرد مردم تمایلی برای نگهداری بولیوار ندارند و ترجیح می‌دهند برای حفظ ارزش پول خود از ارزهای معتبر استفاده کنند. آن طور که خبرگزاری بلومبرگ گزارش کرده است اکنون ۶۴ درصد کل تراکنش‌ها در این کشور برای خرید و فروش روزانه بر حسب ارزهای خارجی صورت می‌گیرد که در این بین ۷/ ۵۵ درصد آن بر حسب دلار بوده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: