کد خبر: ۱۹۶۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶ - ۲۲ تير ۱۴۰۰ - 13 July 2021
عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: اگر نیاز باشد تا برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، اصلاح قانون تجارت انجام شود به طور حتم با قید فوریت در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را انجام خواهیم بود.

 بانکداری ایرانی - عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: اگر نیاز باشد تا برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، اصلاح قانون تجارت انجام شود به طور حتم با قید فوریت در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را انجام خواهیم بود.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، «محسن علیزاده» به تغییرات مجلس برای اصلاح قانون تجارت اشاره کرد و اظهار داشت: نیازسنجی و الزام در خصوص اصلاح قوانین تجارت را پیش از این انجام دادیم و به وزارت اقتصاد ارسال کردیم که هم اکنون لایحه اصلاح موادی از قانون تجارت در خصوص ورشکستگی در دستور کار مجلس است.

وی با بیان اینکه مجلس به صورت خاص به دنبال اصلاح قانون تجارت در حوزه کاهش زمان پرداخت سود به سهامداران نبوده است، افزود: با توجه به جلسات برگزار شده با سازمان بورس، این موضوع را ضروری و لازم می دانیم تا دولت اصلاح قوانین تجارت را در این حوزه و در قالب یک لایحه به مجلس ارائه دهد تا مجلس بر آن کار کند و بتواند آن را سریعاً اصلاح کند.

علیزاده اذعان داشت: در دولت جدید هم باید سیاست به این شکل باشد تا اگر قانونی نیاز به اصلاح دارد، توسط دولت به عنوان یک لایحه به مجلس ارئه شود تا کار توسط مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، اگر این لایحه از طرف دولت به مجلس داده شود، به طور حتم این قانون با تغییر همراه خواهد شد.

وی ادامه داد: متناسب با شرایطی که امروز در بازار سرمایه شاهد هستیم، اگر نیاز باشد تا برای بهبود وضعیت بازار سرمایه این اصلاح انجام شود به طور حتم با قید فوریت در دستور کار مجلس قرار می گیرد و در کوتاه ترین زمان ممکن آن را انجام خواهیم بود.

علیزاده تاکید کرد: جزییات تغییر قانون تجارت نیازمند نظر کارشناسان مرکز پژوهش ها، فعالان اقتصادی و کانون های صنفی و صاحبنظران است که به دنبال آن جلسه ای در کمیسیون مجلس برگزار می شود و در آنجا به نقطه نظر مشترک خواهند رسید.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس بیان کرد: هر چقدر مدت زمان واریز سود به سهامداران کوتاه تر شود این اقدام به نفع بازار و سهامداران خواهد بود.

وی به نحوه واریز سود سهام شرکت ها به سهامداران اشاره کرد و گفت: از جمله گلایه هایی که سهامداران نسبت به نحوه واریز سود دارند این است که پرداخت سود از طریق سجام صورت بگیرد، در حالی که اکنون این اتفاق رخ نمی دهد، اما می توان آن را قانونمند کرد تا سود همه شرکت ها از طریق سامانه سجام واریز شود.

علیزاده اظهار داشت: اکنون سود برخی از شرکت ها به صورت داوطلبانه از طریق سامانه سجام پرداخت می شود، اما باید همه شرکت ها به صورت قانونی ملزم به پرداخت سود از طریق سامانه سجام شوند.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس خاطرنشان کرد: بازار سرمایه ١٠٠ درصد تا پایان سال، بیشترین بازدهی را در اختیار سهامداران قرار می دهد، حتی بازار سرمایه در مقایسه با سایر بازارهای موازی در کوتاه مدت هم ممکن است بیشترین بازدهی را با خود به همراه داشته باشد. با توجه به این مساله، مشخص است که سرمایه گذاری بلندمدت و برای مدت یک یا دو سال بازدهی معقولی را در در مقایسه بازسایر بازارها در اختیار سهامداران قرار می دهد.

به گزارش ایرنا، طبق قانون تجارت یک شرکت بعد از اتمام سال مالی چهار ماه فرصت دارد، مجمع برگزار کند و اگر سودی در مجمع تصویب شد، هشت ماه فرصت دارد که این سود را به حساب سهامدار شرکت خود پرداخت کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: