کد خبر: ۱۹۴۱۶۲
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۷ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 26 April 2021
رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها گفت: کارگروهی را تعیین کرده ایم که قوانین مخل تولید که مانعی بر سر راه تولید هستند را شناسایی و برای اصلاح آنها را به مراجع مربوطه ارجاع دهیم.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها گفت: کارگروهی را تعیین کرده ایم که قوانین مخل تولید که مانعی بر سر راه تولید هستند را شناسایی و برای اصلاح آنها را به مراجع مربوطه ارجاع دهیم.


به گزارش«ایبنا» محمدرضا حسین‌زاده با بیان اینکه بخشی از مشکلات و موانع سر راه تولید مربوط به قوانین و دستورالعمل‌هاست، افزود: به‌عنوان مثال بخشنامه‌ای از سوی شورای پول و اعتبار به بانک‌ها ابلاغ شده که بانک‌ها نمی‌توانند بیش از یک بار تسهیلات معوق واحدهای تولیدی را استمهال کنند، اما باتوجه به شرایط اقتصادی کشور نیاز است این تسهیلات بعدا دو بار یا سه بار استمهال شود.حسین‌زاده گفت: از آنجا که برای این‌گونه حمایت‌ها موانع قانونی وجود دارد، بانک‌هایی که در جهت حمایت از تولید تسهیلات معوق واحدهای تولیدی را استمهال کرده‌اند برای همه آنها پرونده‌های نظارتی تشکیل شده است.

او تاکید کرد: اگر قرار است از تولید حمایت کنیم باید این قوانین نیز اصلاح شود تا دست بانک‌ها برای حمایت از تولید باز باشد.رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها با بیان اینکه دریافت سود مرکب با مصوبه مجلس در همه بانک‌ها ممنوع اعلام شده است، گفت: پیش از این بسیاری از بانک‌های دولتی سود مرکب را اعمال نمی‌کردند، اما ممکن بود در برخی بانک‌های خصوصی این اقدام انجام شود که با مصوبه مجلس این مساله نیز ممنوع شده است.

حسین‌زاده با بیان اینکه بانک‌ها واحدهای تولیدی فعال را تملیک نمی‌کنند، افزود: آن چیزی که در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها مبنی بر تملیک واحدهای تولیدی فعال توسط بانک‌ها مطرح می‌شود، درست نیست و واحدهایی که تملیک شده‌اند عموما واحدهای تعطیل بودند که بانک در راستای عمل به وظایف خود برای بازپس‌گیری بیت‌المال آنها را تملیک کرده است. او با بیان اینکه اغلب واحدهای تملیکی پیش از آنکه به بانک‌ها واگذار شوند به دلایل مختلفی نظیر اختلاف شرکا، ناتوانی در رقابت در بازار و... ورشکسته شده‌اند، گفت: در این تملیک‌ها معمولا فقط سوله‌های خالی به بانک واگذار شده است و آنچه در رسانه‌ها مطرح می‌شود که بانک‌ها باعث بیکاری کارگران این واحدها شده‌اند، درست نیست.

حسین‌زاده با تاکید بر اینکه کمتر از ۱۰ درصد واحدهای فعال به تملک بانک‌ها درآمده‌اند، افزود: در این نوع تملیک‌ها نیز اسما واحد به نام بانک شده، اما در تملیک صاحب کارخانه باقی مانده تا به فعالیت خود ادامه دهد و از محل درآمد آن واحد بدهی بانک پرداخت شود.

او با بیان اینکه کارگروه حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان به کمک قوه‌قضائیه با حضور دادستان‌ها در استان‌‌های مختلف تشکیل شده است، گفت: وظیفه این کارگروه این است که واحدهای تملیک شده را به صاحبان اصلی یا سرمایه گذاران جدید واگذار کند تا به چرخه تولید بازگردد.رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها با بیان اینکه عقل هم حکم نمی‌کند که بانک یک واحد تولیدی را به تملک خود درآورد، افزود: باید پذیرفت بانک‌ها بنگاهداران خوبی نیستند و در صورت تملیک یک واحد بانک با مشکلاتی نظیر بدهی‌های کارگری، مسایل تامین اجتماعی، بیمه و مالیات مواجه می‌شود؛ بنابراین بانک‌ها ترجیح می‌دهند صاحب واحد تولیدی خودش بنگاهش را اداره کند و پول بانک را برگرداند. حسین‌زاده با تاکید براینکه منابع بانک‌ها محدود است، گفت: اگر وامی که بانک‌ها پرداخت می‌کنند به موقع به چرخه نظام بانکی کشور بازنگردد دست بانک‌ها برای حمایت از دیگر واحدها خالی می‌ماند بنابراین باید این چرخه خوب بچرخد تا بانک بتواند از واحدهای تولیدی بیشتری حمایت کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: