کد خبر: ۱۹۲۱۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۸ - ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - 25 February 2021
در حالیکه ایران از پیشگامان استفاده از برق هسته‌ای در منطقه غرب آسیا به حساب می‌آید اما برنامه سایر کشورها بیانگر آن است که درآینده آن‌ها گوی سبقت این صنعت را از ایران می‌ ربایند.

بانکداری ایرانی-در حالیکه ایران از پیشگامان استفاده از برق هسته‌ای در منطقه غرب آسیا به حساب می‌آید اما برنامه سایر کشورها بیانگر آن است که درآینده آن‌ها گوی سبقت این صنعت را از ایران می‌ ربایند.

به گزارش فارس، در حالیکه ایران پیشگام تولید برق از صنعت هسته‌ای به حساب می‌آید اما در حال حاضر وضعیت متفاوتی نسبت به سایر رقبای منطقه‌ای خود به سر می‌برد.

در شرایطی که فاز یکم نیروگاه اتمی بوشهر به ظرفیت 1000 مگاوات هم اکنون در مدار تولید قرار دارد، به استناد جزئیات بیان شده از سوی سازمان انرژی اتمی، فاز دوم این نیروگاه نیز هم اکنون در مرحله ساخت قرار گرفته و فاز سوم نیروگاه نیز در مرحله پیش از ساخت قرار دارد.

این در حالیست که کشورهای منطقه در این حوزه گوی سبقت را از ایران ربوده‌اند و برنامه‌های بزرگی در حوزه صنعت برق هسته‌ای خود را در دستور کار دارند.

*وضعیت کشورهای منطقه در حوزه ساخت نیروگاه تولید برق هسته‎ ای

در همین راستا، کشور ترکیه در حال حاضر 2 راکتور تولید برق هسته‌ای را در دست ساخت دارد و 2 راکتور دیگر نیز مرحله پیش‌ساخت را پشت سر می‌گذارند. نکته قابل توجه در برنامه برق هسته‌ای ترکیه، برنامه‌ریزی برای ساخت 8 راکتور تولید برق در آینده است.

همچنین کشور امارات نیز هم اکنون از یک نیروگاه تولید برق هسته‌ای به منظور تامین انرژی و شیرین‌سازی آب دریا استفاده می‌کند. در حال حاضر این کشور عربی 3 راکتور تولید برق هسته‌ای دیگر را نیز در مرحله ساخت دارد و به زودی از انرژی برق هسته‌ای آن‌ها استفاده خواهد کرد.

نکته قابل توجه، اهمیت نیروگاه‌های هسته‌ای برای همسایه‌های شرق کشور است. هم اکنون کشور پاکستان با 5 راکتور تولید برق در حال بهره‌برداری، در تلاش است تا با ساخت 2 واحد نیروگاهی‌ دیگر سهم انرژی هسته‌ای در سبد تولید برق کشورش را افزایش دهد.

در بین کشورهای منطقه برنامه عربستان برای استفاده از برق هسته‌ای بزرگ‌تر از سایر کشورها است. بر همین اساس، عربستانی‌های در تلاش هستند تا با ساخت 16 راکتور تولید برق هسته‌ای نقش این این انرژی را در سبد تولید برق کشورشان افزایش دهند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: