کد خبر: ۱۹۱۹۲۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۷ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - 20 February 2021
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آمادگی واشنگتن برای حضور در جلسه گروه ۱+۵ به منظور یافتن راه حلی دیپلماتیک در خصوص برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آمادگی واشنگتن برای حضور در جلسه گروه ۱+۵ به منظور یافتن راه حلی دیپلماتیک در خصوص برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.

به گزارش  خبرگزاری فرانسه، ند پرایس درباره حضور آمریکادر جلسه ۱+۵ و ایران طی بیانیه‌ای اعلام کرد: دعوت جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حضور در جلسه گروه ۱+۵ به منظور یافتن را حلی دیپلماتیک درخصوص برنامه هسته‌ای ایران را می پذیریم.

بر اساس این گزارش، هنوز دعوتنامه‌ای برای حضور آمریکا در این جلسه صادر نشده اما انتظار می‌رود این اقدام به زودی انجام شود.

وزیران خارجه تروئیکای اروپا و آمریکا از قصد بایدن برای دیپلماسی با ایران استقبال کرده‌ و اعلام کردند: چنانچه ایران به پایبندی دقیق به تعهدات در برجام برگردد،واشنگتن هم اقدام مشابهی انجام می دهد و آماده رایزنی خواهد بود.

دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس پس از گفت‌وگو با همتایان گفت: از خطر عدم پایبندی ایران به برجام نگران هستیم. لذا دلایل کافی برای احیای دیپلماسی آمریکا-اروپا مجود دارد.

دولت آمریکا اردیبهشت‌ ۹۷ از برجام خارج شد و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد.تروئیکای اروپا علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با این اقدام آمریکا به وعده‌ها برای جبران آثار این خروج عمل نکرد و ایران در واکنش بد عهدی اروپا در ۵ گام طبق مفاد برجام تعهدات برجامی را کاهش داد.

ایران اخیراً به طرف‌های برجام هشدار داده چنانچه تا هفته اول اسفند اجرا تعهدات انجام نشوند،طبق مصوبه مجلس، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: