کد خبر: ۱۹۱۵۸۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ - 10 February 2021
رهبر انقلاب با پیشنهاد رییس جمهور برای بازپرداخت تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی شرکت‌های تولیدی بخش خصوصی موافقت کردند.

بانکداری ایرانی - رهبر انقلاب با پیشنهاد رییس جمهور برای بازپرداخت تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی شرکت‌های تولیدی بخش خصوصی موافقت کردند.

به گزارش تسنیم، کمیسیون تخصصی نمایندگان اعضای هیات امنای صندوق توسعه ملی شیوه نامه اجرایی نحوه تسویه اقساط سررسید شده تسهیلات ارزی اعطایی به واحدهای تولیدی فعال بخش خصوصی که فاقد درآمد ارزی هستند را تصویب کرد.

این تصمیم با هدف تامین مالی سرمایه گذاری بخش خصوصی برای اجرای طرح های اشتغالزا پیشرفت اقتصادی و زمینه سازی جهش تولید بخش قابل توجهی از نیاز ارزی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران برای واردات ماشین آلات و کالاهای سرمایه ای از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی در سنوات اخیر صورت پذیرفته است.
در پی تشدید تحریم‌های ظالمانه علیه کشور عزیزمان ایران و تلاطمات اقتصادی ناشی از آن، نرخ ارز به شدت افزایش یافته و توان بازپرداخت تسهیلات گیرندگان به شدت دچار مشکل شد.
در این راستا و برای برون رفت از معضل حادث شده رئیس محترم جمهور ضمن تشریح موضوع درنامه ارسالی محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درخواست نمودند؛ اجازه داده شود تا صندوق توسعه ملی مجاز باشد بازپرداخت تسهیلات ارزی برای تولید کنندگان و سرمایه گذاران بخش خصوصی با واحد تولیدی فعال که با تشخیص هیئت امنای صندوق توسعه ملی فاقد درآمد ارزی ، برای بازپرداخت ارزی هستند را به صورت ریالی و بر اساس نرخ ارز سامانه معاملات الکترونیکی بانک مرکزی( ج .ا.ایران) در روز پرداخت دریافت کند ؛

معظم اله با پیشنهاد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران موافقت و بر آن اساس اعضای محترم هیئت امنای صندوق در جلسه مورخ 1399/7/2 نحوه تسویه مطالبات ارزی صندوق توسعه ملی به صورت ریالی را تصویب و شیوه نامه اجرایی مصوبه را منوط به تهیه هیات عامل صندوق توسعه ملی و تصویب کمیسیون تخصصی نمایندگان اعضای هیات امنای صندوق نمودند.
بر این اساس هیئت عامل صندوق توسعه ملی شیوه نامه اجرایی را در تاریخ 1399/7/20تهیه و جهت تصویب به دبیر خانه هیات امنا ارسال و نهایتا شیوه نامه مذکور در تاریخ 1399/8/20 به تصویب کمیسیون تخصصی رسید.
بر اساس شیوه نامه تسهیلات گیرندگان ارزی بخش خصوصی فعال از محل منابع صندوق توسعه ملی که اقساط سررسید شده آنها تا پایان سال 1399 می باشند و فاقد درآمد ارزی بر اساس تایید مراجع قانونی از جمله بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران می باشند ،می توانند مطابق ضوابط مقرر در شیوه نامه مذکور که درتاریخ 1399/11/21برای کلیه بانک‌های عامل ارسال شده است درخواست پرداخت اقساط سر رسید شده صرفاً تا پایان سال 1399 خود را به صورت ریالی و بر اساس نرخ ارز سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS )در روز باز پرداخت را به بانک عامل خود ارسال و موضوع را از طریق بانک عامل پیگیری کنند.
تاکید می شود: این امکان صرفا برای واحد های تولیدی فعال بخش خصوصی که با تاکید مراجع قانونی فاقد درآمد ارزی می باشند و اقساط سررسید آنها تا پایان سال 1399 می باشد فراهم شده و سایر موارد را شامل نمی شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: