کد خبر: ۱۹۰۲۸۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۶ - ۲۵ دی ۱۳۹۹ - 14 January 2021
اقتصاد ایران در شرایط فعلی با مشکلات متعددی درگیر است که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، برای حل آنها نیاز به یک جراحی جدی وجود دارد، به نظر آنها عدم پیوستن به FATF نه تنها به حل مشکلات پیشین کمک نمی‌کند؛ بلکه مشکلی جدید بر سر راه اقتصاد می‌گذارد.

اقتصاد ایران در شرایط فعلی با مشکلات متعددی درگیر است که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، برای حل آنها نیاز به یک جراحی جدی وجود دارد، به نظر آنها عدم پیوستن به FATF نه تنها به حل مشکلات پیشین کمک نمی‌کند؛ بلکه مشکلی جدید بر سر راه اقتصاد می‌گذارد.


به گزارش «ایرنا» موافقت رهبر معظم انقلاب با طرح مجدد لوایح موسوم به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، فرصت دیگری ایجاد کرد تا نقد و نظرهای گوناگون پیرامون فواید و مضرات پیوستن به این سازمان جهانی در رسانه‌ها مطرح شود. مخالفان این طرح به‌صورت عمده بر مخاطرات امنیتی این تعهد بین‌المللی اشاره دارند و همچنین به بی‌تاثیر بودن تصویب این لوایح در حل معضلات اقتصادی کشور اشاره می‌کنند. اما از سوی دیگر موافقان پیوستن ایران به سازمان FATF تاکید دارند که برای توسعه اقتصاد کشور، نیاز به تعامل با جهان است و پیوستن به این سازمان جزو الزامات این فرآیند است.

علی‌اصغر سمیعی زفرقندی، تحلیلگر مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی کشور با رفع تنها یک مورد حل نخواهد شد، توضیح داد: اقتصاد ایران امروز علاوه بر تحریم‌های بسیار شدید با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند.

ارز چندنرخی، نرخ تورم بالای ۳۰ درصد، نرخ بیکاری بالا و نرخ بهره رسمی حدود ۲۰ درصد از جمله مهم‌ترین این مشکلات هستند و هیچ کشوری در جهان، تنها اگر با یکی از این مشکلات درگیر باشد، نمی‌تواند انتظار حرکت به سمت اقتصاد سالم و توسعه‌یافته را داشته باشد.این کارشناس بازار ارز در توضیح جایگاه مساله FATF در اقتصاد کشور گفت: اگر وضعیت امروز اقتصاد ایران را به خودرویی توصیف کنیم که بنزین آن تمام شده و امکان خرید بنزین هم ندارد، عدم پیوستن به FATF مانند این است که بگوییم حالا که این ماشین نمی‌تواند حرکت کند، پس عیبی ندارد لاستیک‌های آن را هم پنچر کنند! در حالی که این نگاه از اساس اشتباه است و متولیان اداره کشور، باید امیدوار باشند که در آینده، امکان تزریق بنزین به این ماشین ایجاد خواهد شد و برای اینکه در آن روز امکان حرکت وجود داشته باشد، موظف هستیم از لاستیک‌های این ماشین بدون حرکت حفاظت کنیم.

در حالی که با عدم تصویب FATF در این شرایط، مشکلات جدیدی را در سر راه اقتصاد کشور قرار داده و در صورت تحقق احتمال کاهش تحریم‌ها، آن زمان توانایی استفاده از فرصت ایجاد شده را نخواهیم داشت.این تحلیلگر امور اقتصادی تاکید کرد: بنده از دیدگاه اقتصادی به موضوع نگاه می‌کنم و درخصوص مسائل سیاسی که پیرامون پیوستن ایران به FATF مطرح می‌شود، نمی‌توانم اظهارنظری کنم.

بر همین اساس به‌عنوان یک فعال در عرصه اقتصادی، اعتقاد دارم که اقتصاد ایران برای رشد و پیشرفت به تعامل با دنیا و به تحکیم روابط اقتصادی خود با سایر شرکای بین‌المللی نیاز دارد. اگر ما این مانع ایجاد شده به واسطه قرار گرفتن در لیست سیاه FATF را از جلوی پایمان برنداریم، یقینا حتی در صورت رفع تحریم‌ها هم در ایجاد چنین روابطی با مشکل بزرگی مواجه خواهیم بود.وی خاطرنشان کرد که اقتصاد ایران در حال حاضر با مشکلات فراوانی رو‌به‌رو است و نباید با تصمیماتی اشتباه، به جای حل مشکلات قبلی، مشکلی جدید بر سر راه اقتصاد ایران ایجاد کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: