کد خبر: ۱۸۹۷۴۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۱ - ۰۹ دی ۱۳۹۹ - 29 December 2020
مشاغلی مانند هتلداری، باشگاه‌های ورزشی، مراکز گردشگری و در کل مجموعه خدمات از جمله مشاغلی بودند که آسیب بیشتری دیدند و همین مساله باعث شد تا به روایت مرکز آمار حدود ۲میلیون نفر در اثر پیامدهای کرونا بیکار شدند و به روایت مرکز پژوهش‌های مجلس این آمار بین ۲تا۶میلیون نفر است.

همزمان با شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مشاغل به ناچار تعطیل شدند و برخی دیگر نیز با کمترین ظرفیت به کار خود ادامه دادند همین باعث شد که بخشی از نیروی کار به سمت بیمه بیکاری بروند. مشاغلی مانند هتلداری، باشگاه‌های ورزشی، مراکز گردشگری و در کل مجموعه خدمات از جمله مشاغلی بودند که آسیب بیشتری دیدند و همین مساله باعث شد تا به روایت مرکز آمار حدود ۲میلیون نفر در اثر پیامدهای کرونا بیکار شدند و به روایت مرکز پژوهش‌های مجلس این آمار بین ۲تا۶میلیون نفر است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، در اسفند ماه بود که دولت به منظور حمایت از صنوف و کسب‌و‌کارهای آسیب دیده از کرونا، مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد که با حمایت سازمان برنامه و بودجه، همکاری وزارت کار و تامین اجتماعی روند پرداخت مقرری بیمه بیکاری آغاز شد.

مهدی شکوری مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی درباره افزوده شدن مقرری بیمه بیکاری پس از شیوع کرونا می‌گوید: در قانون بیمه بیکاری حوادث قهریه هم داریم. اگر سیل، زلزله و آتش‌سوزی صورت گیرد، اگر اتفاقی رخ دهد، سازمان تامین اجتماعی موظف است براساس اعلام ادارات کار به افرادی که دچار آسیب شده‌اند و شغل خود را به‌صورت موقت از دست داده اند، مقرری پرداخت کند. وی ادامه داد: اما قرار نیست که کل کشور دچار سیل و زلزله شود. سال گذشته استان‌هایی مانند لرستان و گلستان دچار سیل شدند و به افرادی که شغل خود را از دست دادند و مشمول بیمه بیکاری بودند، مقرری پرداخت شد. به‌طور مثال در آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو عده ای بیکار شدند و توانستند از بیمه استفاده کنند. اما برای ویروسی مانند کرونا که کشور ما درگیر شده است و برای استانی استثنایی نیست،کل کشور دچار شده است؛ حاکمیت و دولت‌ها پای کار می آیند چرا که پرداخت ۳درصدی کارفرمایان برای بیمه بیکاری جوابگوی این همه بیکار نیست. از ۱۴ میلیون بیمه شده اصلی که در کشور وجود دارد حدود ۷میلیون مشمول قانون کار هستند. شکوری ادامه داد: در اسفند ماه۲۲۶هزار بیمه شده بیکار داشتیم که مرتب بیمه بیکاری دریافت می کردند که در پی شیوع کرونا، تعدادی از مشاغل آسیب دیدند و تعطیل و نیمه تعطیل شدند و قراردادها تمدید نشد و همین باعث شد که تعداد مقرری بگیران به یک باره افزایش یافت. تنها در سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) ۷۵۰هزار نفر متقاضی بیمه بیکاری در سامانه بیمه بیکاری شدند و تمایل خود را برای دریافت مقرری بیمه بیکاری اعلام کردند.

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی با اشاره به جاماندگان بیمه بیکاری گفت: بیمه بیکاری برای ۹۱ هزار جامانده در هفته آینده واریز می‌شود.

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: از افرادی که مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند، شماره حساب و شماره شبا دریافت شده و یکی از دلایل تاخیر در پرداخت بیمه بیکاری، تعویق در اعلام یا ثبت اشتباه شماره حساب توسط مشمولان بوده است که۹۱۰ هزار نفر این مشکل را داشتند و به‌زودی انجام خواهد گرفت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: