کد خبر: ۱۸۹۷۲۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۰ - ۰۹ دی ۱۳۹۹ - 29 December 2020
همین چند ماه قبل بود که هر روز در سایت‌های خبری و صفحات مجازی قیمت لحظه‌ای خودرو بسیار داغ شده بود و میلیونی بالا می‌رفت، پراید بیشتر از صد میلیون تومانی به تیتر اخبار رسیده بود و در این بین نیز بساط دلالی خودرو داغ بود.


ایسنا/کرمانشاه همین چند ماه قبل بود که هر روز در سایت‌های خبری و صفحات مجازی قیمت لحظه‌ای خودرو بسیار داغ شده بود و میلیونی بالا می‌رفت، پراید بیشتر از صد میلیون تومانی به تیتر اخبار رسیده بود و در این بین نیز بساط دلالی خودرو داغ بود.

افزایش قیمت‌ها هم مربوط به خودروهای داخلی بود و هم خارجی که البته در خودروهای خارجی پا به پای دلار بالا می‌رفت و در بازار خودروهای داخلی نیز اختلاف چند 10 میلیونی بین قیمت بازار و درب کارخانه دیده می‌شد.

این آشفتگی چند ماهی ادامه داشت و مثل تجربه همه این سال‌ها که هر زمان چیزی گران می‌شود، مردم بیشتر برای خرید آن راغب می‌شوند، بازار خرید و فروش خودرو هم حسابی داغ بود و البته خیلی‌ها هم سودهای میلیونی و میلیاردی در این بین به جیب زدند.

با فروکش کردن تدریجی التهاب دلار طی چند وقت اخیر، روند کاهشی قیمت خودرو هم در بازار آغاز شد و این کاهش برای خودروهای خارجی بسیار محسوس‌تر بود، اما خودروهای تولید داخل را نیز در بر گرفت.

این روند کاهشی ادامه دارد و حالا همه چشم انتظار ارزان شدن بیشتر خودرو هستند و همین امر باعث شده بسیاری برای خرید خودرو دست نگه دارند تا بازار به ثبات برسد و از همین رو مدتی است خرید و فروش از رونق افتاده و نمایشگاه‌های اتومبیل دچار رکود شده اند.

آنطور که گفته می‌شود در برخی محصولات حتی قیمت بازار از قیمت درب کارخانه نیز پایین‌تر آمده و خریدار ندارد.

فرید عزیزی از فعالان بازار خودرو در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به رکودی که در بازار خودرو و به تبع آن نمایشگاه‌های اتومبیل حاکم شده، گفت: از زمانی که قیمت خودرو کاهشی شده همه دست نگه داشته اند تا قیمت‌ها باز هم پایین‌تر بیاید و خرید و فروش چندانی صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: خرید و فروش‌های موردی هم که داریم عمدتا یا مربوط به افرادی است که نیاز مالی دارند و خودرو می‌فروشند و یا خرید خودرو برای آنها ضروری است.

عزیزی با بیان اینکه عرضه خودرو زیاد و خریدار آن کم است، یادآور شد: بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا قیمت‌ها پایین‌تر نرفته خودروی خود را بفروشند، از سوی دیگر خریداران منتظر ارزان‌تر شدن خودرو هستند تا زیان نکنند.

این فعال بازار خودرو با بیان اینکه در گذشته بخشی از خرید و فروش‌های خودرو نیز مربوط به واسطه‌ها و با هدف درآمدزایی و سود بود، خاطرنشان کرد: اکنون که قیمت خودرو پایین آمده خرید و فروش در این بخش نیز متوقف شده است.

وی معتقد است، تجارب گذشته نشان می‌دهد این روند چندان ماندگار نیست و به زودی با به ثبات رسیدن قیمت‌ها بازار دوباره رونق خواهد گرفت، اما هرگز به رونق زمانی که قیمت‌ها بالا و بساط واسطه‌گری داغ بود، نخواهد رسید.

کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت خودرو در بازار

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو کرمانشاه نیز با اشاره به کاهش حدود 20 تا 30 درصدی قیمت خودرو در بازار طی حدود یک ماه اخیر، گفت: قیمت خودرو هنوز هم مقداری حباب دارد.

رضا سلیم ساسانی در گفت و گو با ایسنا، از آغاز روند کاهشی قیمت خودرو در بازار کرمانشاه مانند سراسر کشور طی یک ماه اخیر خبر داد و اظهار کرد: اگرچه میزان کاهش قیمت برای خودروهای مختلف متفاوت است، اما قیمت خودروهای ایرانی به طور میانگین 20 تا 30 درصد و قیمت‌ خودروهای خارجی نیز حدود 25 درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: اگرچه امکان پیش‌بینی دقیق وضعیت بازار خودرو در آینده وجود ندارد، اما این احتمال هست که روند کاهشی قیمت‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو کرمانشاه قیمت کنونی خودرو در بازار را همچنان دارای حباب دانست و یادآور شد: به نظر می‌رسد اگر مقدار دیگری کاهش قیمت داشته باشیم، این حباب از بین برود.

سلیم ساسانی با بیان اینکه این کاهش قیمت رخ داده در بازار خودرو به نفع خریدار و مصرف کننده است، خاطرنشان کرد: خودرو هم در ایامی که گران شده بود خریدار خود را داشت و هم در حال حاضر مشتری در بازار وجود دارد.

وی تاکید کرد: البته به دلیل برخی از شرایط مانند پایین بودن قدرت خرید مردم، شرایط بیماری کرونا و همچنین انتظار برای کاهش بیشتر قیمت خودرو، نمایشگاه‌داران در حال حاضر مقداری در شرایط رکود هستند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل کرمانشاه سپس به اختلاف قیمت خودرو در بازار آزاد و درب کارخانه اشاره کرد و افزود: با وجود روند کاهشی که در یک ماه اخیر در قیمت‌های بازار داشتیم، هنوز در برخی خودروها تفاوت قیمت قابل توجهی بین خودرو در بازار و درب کارخانه وجود دارد و قیمت بازار آزاد مقداری بالاتر است.

سلیم ساسانی با بیان اینکه این اختلاف قیمت برای خودروهای مختلف متفاوت است، اضافه کرد: برای مثال برای خودرو 206 تیپ دو این اختلاف قیمت به 40 تا 50 میلیون تومان هم می‌رسد.

وی در پایان از فعالیت نزدیک به 270 نمایشگاه اتومبیل سبک و سنگین در شهر کرمانشاه خبر داد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: