کد خبر: ۱۸۹۰۸۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۵ - ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - 14 December 2020
حدود یک چهارم مخارج اروپایی ها مربوط به بخش مسکن است.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، در سال ۲۰۱۹ خانوارهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا حدود ۱۷۰۰ میلیارد یورو در بخش مسکن هزینه کرده اند که این میزان شامل هزینه خانه، برق، گاز و سایر سوخت ها نیز می شود و معادل ۱۲.۳ درصد کل حجم تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا است. از کل مخارج خانوارهای اروپایی در سال قبل، ۲۳.۵ درصد آن مربوط به بخش مسکن بوده است و حمل و نقل با ۱۳.۱ درصد، مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۳ درصد و رستوران و هتلداری با ۸.۷ درصد در رده های بعدی قرار گرفته اند.

در بین کشورهای عضو، شهروندان فنلاند و اسلواکی بالاترین میزان مخارج مسکن را داشته اند به طوری که به ترتیب ۲۸.۸ درصد و ۲۸.۴ درصد کل مخارج خانوار این دو کشور در سال گذشته مربوط به مسکن بوده است. دانمارکی ها با ۲۷.۹ درصد، جمهوری چک با ۲۶.۴ درصد، فرانسه با ۲۶.۲ درصد سوید با ۲۵.۸ درصد و ایرلند با ۲۵.۴ درصد در رده های بعدی قرار دارند.

از سوی دیگر تنها ۱۲.۳ درصد مخارج شهروندان مالت در سال قبل مربوط به بخش مسکن بوده است. لیتوانی با ۱۴.۹ درصد، قبرس با ۱۵.۶ درصد و کرواسی با ۱۶.۲ درصد، دیگر کشورهایی هستند که کمترین میزان مخارج مسکن نسبت به کل مخارج را در سطح اتحادیه اروپا داشته اند.

بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹، سهم بخش مسکن از کل مخارج خانوار در بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کاهشی بوده است. بیشترین کاهش طی این دوره زمانی مربوط به رومانی با ۷.۵ درصد بوده است و پس از این کشور نیز لهستان با ۲.۶ درصد، قبرس با ۲.۵ درصد، مجارستان با ۲.۳ درصد و اسلواکی با ۲.۱ درصد قرار دارند. از سوی دیگر سهم بخش مسکن از کل مخارج در ایرلند ۳.۴ درصد افزایش یافته است. این افزایش در فنلاند نیز به میزان ۳.۳ درصد،هلند ۲.۱ درصد و لوکزامبورگ و پرتغال با ۱.۴ درصد گزارش شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: