کد خبر: ۱۸۸۵۸۱
تاریخ انتشار: ۰۱:۰۶ - ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - 05 December 2020
رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت: لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی تصویب و به دولت ابلاغ شده و در حال تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی آن هستیم که بر این اساس ۳۰ میلیون خانه زیرپوشش بیمه حوادث طبیعی قرار می‌گیرد.

 رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت: لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی تصویب و به دولت ابلاغ شده و در حال تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی آن هستیم که بر این اساس ۳۰ میلیون خانه زیرپوشش بیمه حوادث طبیعی قرار می‌گیرد.

به گزارش «ایرنا» غلامرضا سلیمانی در گفت‌و‌گویی با اعلام این مطلب، گفت: براساس این قانون، تمام املاکی که در کشور اشتراک برق دارند، تحت پوشش صندوق بیمه حوادث طبیعی قرار می‌گیرند ضمن اینکه سرمایه اولیه این صندوق ۵۰ میلیارد تومان است و بقیه منابع آن از حق بیمه‌ای که مردم باید بدهند و دولت نیز تامین می‌کند، به دست می‌آید. او افزود: هنگامی که میزان تعهد بیمه برای هر ملک ۳۰ میلیون تومان بود، ۶۰ هزار تومان دولت و ۶۰ هزار تومان صاحب ملک به‌طور ماهانه حق بیمه پرداخت می‌کردند اما اکنون میزان تعهد افزایش یافته و در پی آن، حق بیمه نیز افزایش خواهد یافت.


به گفته سلیمانی، پرداخت حق بیمه اجباری است و مبلغ آن روی قبض برق مصرفی هر خانه محاسبه می‌شود و بیمه، آن را از اداره برق دریافت می‌کند. اکنون دولت باید حق بیمه صندوق بیمه حوادث طبیعی را تعیین کند. ضمن اینکه سبد دارایی صنعت بیمه ۴۲ هزار میلیارد تومان است و در هفت ماه اخیر معادل ۳۷ درصد افزایش یافته است. او ادامه داد: ضریب نفوذ بیمه‌ای (سهم صنعت بیمه از تولید ناخالص ملی) نیز از ۴/ ۲ به ۶۶/ ۲ رسیده است. رئیس‌کل بیمه مرکزی با بیان اینکه با تغییر آیین‌نامه‌ها، پول‌هایی را که در بانک داشتیم وارد بازار سرمایه کردیم، ‌افزود: علاوه بر عرضه سهام شرکت‌های بیمه‌ای در بازار سرمایه، این شرکت‌ها در بورس سرمایه‌گذاری نیز کرده‌اند. این مقام مسوول، میزان بازدهی بیمه زندگی را مطلوب دانست و افزود: ۵/ ۱۴ درصد از سبد سرمایه‌ای مجموعه بیمه‌ای مربوط به بیمه زندگی است که در مقایسه با سال گذشته ۳۷ درصد در کشور افزایش یافته است.

رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت: با گسترش بیماری کرونا، نگران بودیم مردم بیمه‌های زندگی را به‌دلیل کاهش درآمدها فسخ کنند، اما این اتفاق نیفتاد. او با بیان اینکه ضریب نفوذ بیمه‌ای در جهان به کشورهای توسعه یافته بازمی‌گردد، افزود: اکنون در دنیا ۴۶ تا‌ ۵۰ درصد سبد دارایی و سرمایه‌ای بیمه‌ها مربوط به بیمه زندگی است.

به گفته سلیمانی، وجود بازارهای موازی قوی در کشور مانند مسکن، طلا، ارز و سرمایه و روشن نبودن مزیت‌های بیمه زندگی در خانواده‌ها و وجود صندوق‌های بازنشستگی موجب شده مردم به سمت بیمه زندگی نروند. رئیس‌کل بیمه مرکزی درباره بیمه شخص ثالث و بدنه خودروها نیز گفت: ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو در کشور تحت پوشش بیمه شخص ثالث و سه میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو بیمه بدنه دارند که بیشتر آنها خودروهای گران‌قیمت هستند.

او همچنین با بیان اینکه ورود چین به بیمه بازرگانی و قرار دادن بیمه درمان در بیمه بازرگانی موجب شد تا‌ میانگین ضریب نفوذ بیمه‌ای جهانی افزایش یابد، گفت: اگر صندوق بیمه محصولات کشاورزی و بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ را در زیرمجموعه بیمه بازرگانی محاسبه کنیم، ضریب نفوذ بیمه‌ای کشور به ۹/ ۲ افزایش یافته است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: