کد خبر: ۱۸۸۳۴۹
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۹ - ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - 29 November 2020
وضعیت شرکت بیمه آسیا
شرکت بیمه آسیا یکی از بنیادی ترین شرکت های بورس ایران است که قیمت سهام شرکت دردورانی که بازار سرمایه دوران اصلاح بزرگی را پشت سر می گذاشت، و به لحاظ بنیادی دارای شرایطی به مراتب بهتر از دیگر شرکتهای بورسی و بیمه گری است.

رشد بنیادی تا رشد 700 درصد سود شرکتشرکت بیمه آسیا یکی از بنیادی ترین شرکت های بورس ایران است که قیمت سهام شرکت دردورانی که بازار سرمایه دوران اصلاح بزرگی را پشت سر می گذاشت، با رشدی معناداری نشان داد که به لحاظ بنیادی دارای شرایطی به مراتب بهتر از دیگر شرکت های بورسی و بیمه گری است.


به گزارش بانکداری ایرانی ،  بزرگترین شرکت بیمه خصوصی ایران، بیمه آسیا، در حالی این وضعیت را پشت سر گذاشته بود که شورای عالی بورس طی ابلاغیه ای از شرکت های بورسی خواسته بود که باید بازارگردان تعیین کنند و با وجود این اقدام تقریبا تمامی شرکت های بورسی نتوانستند با انتخاب بازارگردان نیز رشد قابل توجه ای را ثبت کنند و با این وجود تقریبا همه شرکت های بورسی از کوچک تا غول‌های بورسی، اصلاح سنگینی را تجربه کردند، اما بیمه آسیا با انتخاب بازار گردان از 20 مهرماه 99 به عنوان بازارگردان حجم معامله سه درصدی را مدیریت کردند.

رشد بنیادی شرکت

رشد سهام بیمه آسیا بر اساس داده‌ها و خبرهای مثبت و تحلیل بنیادی و تحلیلی رخ داده است. بررسی عملکردی شرکت بیمه آسیا نشان می دهد که عملکرد 6 ماهه شرکت رشد 18 درصدی نسبت به 6 ماه نخست سال گذشته دارد. عملکرد رشته درمان در بخش خسارت پرداختی در6 ماهه نخست سال 1399 نسبت به مبلغ خسارت های پرداخت شده در 6 ماهه نخست سال 1398 ، نشان‌دهنده‌ی کاهش 13 % در نسبت خسارت است این رخداد با توجه به شرایط همه گیری ویروس کرونا جالب توجه و مهم است. و یکی دیگر از دلایل رشد بنیادی شرکت دارایی ارزی و ریالی شرکت است که با نرخ تسعیر می تواند ارزش زیادی را با خود به همراه آورد.


قراردادهای جدید شرکت

قراردادهای بیمه آسیا معمولا بزرگ و با بازدهی بالایی است و مانند بسیاری از شرکت های بیمه گری که بر اساس رانت و با نفوذ سهامدار عمده رخ نمی دهد به همین دلیل قرار دادهای بیمه آسیا از سوی سهامداران به خوبی رصد شده و برای تحلیل گران هر قراداد بیمه آسیا با اهمیت تلقی می شود. یکی از خبرهایی که بسیاری از سهامداران بیمه آسیا را در ماه های اخیر ، مشعوف کرده است خبر قرار داد با شرکت بزرگ ماموت بزرگترین وارد کننده کشنده و تولید کننده تریلر در ایران است که نشان از وضعیت بنیادی شرکت بیمه آسیا و توانایی در پذیرش چنین مسئولیت هایی است.

رشد بیمه نامه های شرکت

از جمله عوامل نشان دهنده رشد کسب و کار در بازار بیمه ای رشد تعداد بیمه نامه است. مقایسه پنج ساله گذشته برای تعداد بیمه نامه‌های صادره نشان از رشد میانگین 12 درصدی در این شرکت است که در سال جاری  تنها در شش ماهه ابتدای سال این رشد میانگین محقق شده است و نوید رشد قابل ملاحظه در انتهای سال جاری نسبت به میانگین سال های گذشته دارد، این نکته زمانی اهمیت زیادی دارد که بدانیم که افزایش نرخ رشد تولید بیمه های مهندسی طی شش ماهه اول سال 99 از جمله اهداف اصلی شرکت بیمه اسیا بوده و در این مساله توانست رشد خوبی را تجربه کند.


تحقق رشدی 700 درصدی تنها طی شش ماه نسبت به کل سال 98

از طرف دیگرسود تقسیمی شرکت در سالهای اخیر نیز قابل توجه است چرا که در چهار سال گذشته از 40 تومان کمتر نبوده است و از 53 تومان نیز افزایش نیافته است . اما در شش ماهه نخست امسال این سود تحقق یافته در صورتهای مالی حسابرسی شده شرکت به مبلغ نجومی 1482 ریال رسیده که نسبت به سال گذشته در همین دوره رشد 719 درصدی را تجربه کره که البته شایان ذکر است که نسبت به پایان سال 98 با سود 700 ریالی معادل 700 درصد رشد داشته است.


خوشنامی شرکت

همچنین درصد تمدید تعداد بیمه نامه های صادره به تعداد کل بیمه نامه ها حاکی از رضایتمندی و وفاداری مشتریان است که نشان می دهد 70 درصد از مشتریان قرارداد خود را با بیمه آسیا تمدید کردند. کاهش میانگین عملکرد زمان در پرداخت خسارت از زمان اعلام خسارت تا پرداخت خسارت، نشان دهنده پرداخت به موقع خسارت و رضایتمندی بیمه گذار، بیمه شده یا ذینفع است. در واقع میانگین پرداخت خسارت از 20 روز در سال 95 به کمتر از 10 روز در سال 1399 کاهش یافته (در خصوص خسارات پاراکلینیکی) که افزایش رضایتمندی را در بین بیمه گذاران موجب شده است. در خصوص خسارات بیمارستانی مراجع درمانی طرف قرارداد، شرکت بیمه آسیا به عنوان برترین شرکت در تسویه به روز خسارت ها با مراجع درمانی مطرح می باشد به گونه ای که در کمتر از 2 ماه پرونده های خود را با مراجع درمانی طرف قرارداد تسویه می نماید.

 

فاصله نجومی سرمایه بیمه آسیا با دیگر شرکتهای خصوصی بیمه  

شرکت بیمه آسیا با افزایش سرمایه ده برابری، فاصله خود با دیگر شرکت های خصوصی را به مراتب بیشتر کرده و بالاترین سرمایه شرکت های بیمه خصوصی را دارا خواهد بود. خبرها حاکی است که مجوز این افزایش سرمایه هفته آینده صادر می شود و از مبلغ 2300 میلیارد ریال با جهش حدود 11 برابری از محل تجدید ارزیابی دارایی به مبلغ 25 هزار و 415 میلیارد ریال می رسد که به منظور اصلاح ساختار مالي در جهت توسعه پرتفوي حق بيمه و افزايش سهم بازار و تقويت توان مالي شرکت انجام می گیرد. این افزایش سرمایه در تاریخ 1399/03/11 به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده‌است. این افزایش سرمایه نسبت توانگری شرکت را افزایش می دهد و نسبت خسارت آن را از  145 درصد بالاتر می برد.

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: