کد خبر: ۱۸۷۶۲۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۶ - ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - 13 November 2020
نرخ تورم بزرگترین اقتصاد اروپا به کمترین سطح پنج سال اخیر رسید.

به گزارش ایسنا، نرخ تورم آلمان در ماه اکتبر بازهم نسبت به نرخ هدف گذاری شده دو درصدی فاصله زیادی داشته است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده منفی ۰.۲ درصد بوده که ۰.۲ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۱ درصد کمتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است.

این نرخ تورم که پایین‌ترین تورم ثبت شده از ژانویه سال ۲۰۱۵ در این کشور محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم آن به منفی ۶.۸ درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش مواد غذایی به منفی ۱.۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

متوسط نرخ تورم آلمان در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۹ برابر با ۲.۳۷ درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۷.۶۲ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم آلمان در ماه اکتبر ۰.۱ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۳ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به صفر درصد رسیده است.

همچنین به مانند بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در سوئد نیز کاهش پیدا کرده است؛ به گونه ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه اکتبر با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسیده است.

این نرخ تورم که پایین ترین نرخ تورمی سوئد در طول پنج ماه اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تأثیر تورم بخش ارتباطات قرار گرفته است که تورم آن به منفی دو درصد کاهش یافته است. تورم بخش رستوارن و هتلداری نیز به منفی ۰.۱ درصد است. در بین دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش حمل و نقل به ۰.۵ درصد رسیده و تورم مواد غذایی و نوشیدنی به ۱.۵ درصد رسیده است.

نرخ تورم ماهانه در سوئد با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۰.۱ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۴۷درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر ۱۹۸۰ با ۱۵.۵ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۰۹ با منفی ۱.۶ درصد بوده است.

برچسب ها: تورم آلمان ، اروپا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: