کد خبر: ۱۸۷۳۷۸
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۷ - ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - 09 November 2020
افرادی که جو بایدن برای تصدی پست‌های مهم نظارتی انتخاب می‌کند، می‌توانند سیاست‌های دولت او را در مورد ارزهای دیجیتال تعریف کنند، گرچه نحوه آن دقیقا مشخص نیست.

افرادی که جو بایدن برای تصدی پست‌های مهم نظارتی انتخاب می‌کند، می‌توانند سیاست‌های دولت او را در مورد ارزهای دیجیتال تعریف کنند، گرچه نحوه آن دقیقا مشخص نیست. 


به گزارش «ارز دیجیتال»، جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، توانست در انتخاباتی که با گسترش و همه‌گیری بیماری کووید-‌۱۹ همراه بود، دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه و رئیس‌جمهور فعلی را شکست دهد. در حالی‌که معاون پیشین ریاست‌جمهوری آمریکا در کارزار انتخاباتی خود اشاره‌ای به مسائل حوزه ارزهای دیجیتال نکرده است، اما برخی از حامیان بایدن امیدوارند که او از اصلاح سیاست‌های مربوط به حوزه فناوری دفاع کند. این در حالی است که شرکت‌های بزرگ امیدوارند که از تحقیقات ضدانحصاری فرار کنند.

به‌گفته نوئل آچسون (NoelleAcheson)، مدیر تحقیقات کوین دسک، با افزایش احتمال انتقال آرام قدرت، انتظار دارندگان بیت‌کوین برای یک انتخابات بی‌نتیجه با بازشماری‌های متعدد آرا‌‌ و اقتصادی که به‌دلیل کمبود سیاست‌های محرک پولی با مشکل روبه‌رو شده است، محقق نشد و به همین دلیل قیمت بیت‌کوین کاهش یافت.

آچسون معتقد است با توجه به اینکه بیت‌کوین «یک رای علیه‌سیستم» است، انتخاب قطعی بایدن به ریاست جمهوری نشان می‌دهد که سیستم هنوز کار می‌کند. آچسون می‌گوید: با اعلام پیروزی بایدن، عامل هرج‌ومرج کاهش می‌یابد اما نظریه کاهش ارزش پول همچنان پابرجاست. ممکن است با تاخیر همراه باشد، اما قطعی است. حضور دولت بایدن در کنار مجلس سنایی که اکثریت آن جمهوری‌خواه است، به‌معنای سیاست پولی تسهیلی‌تر (چاپ پول بیشتر) است و این موضوع می‌تواند به افزایش قیمت یک دارایی با عرضه محدود (بیت‌کوین) کمک کند.

درباره اینکه دولت بایدن چگونه با ارزهای دیجیتال برخورد خواهد کرد اطلاعات کمی در دسترس است، چراکه کل عمر ۴۰ ساله بایدن به‌عنوان سناتور دلاور (Delaware)، در زمانی بوده که ساتوشی ناکاموتو هنوز وایت‌پیپر بیت‌کوین را منتشر نکرده بود. نزدیک‌ترین اشاره‌ای که از سوابق او داریم این است که نزدیک به سه دهه قبل بایدن لایحه‌ای را معرفی کرد که رمزگذاری را غیرقانونی اعلام می‌کرد و سهوا باعث توسعه کلیدهای PGP می‌شد. PGP یک نرم‌افزار رمزنگاری است که در سال ۱۹۹۱ ساخته شد.

رئیس‌جمهور منتخب تاکنون در مورد اینکه مناصب مهم را به چه کسانی خواهد سپرد اظهارنظری نکرده است، اما گفته می‌شود گزینه اصلی او برای اداره وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده، لئال برینارد (LaelBrainard) است که نظارت بر تحقیقات فدرال‌رزرو بوستون در مورد دلار دیجیتال را بر عهده دارد.

از طرف دیگر، گری گنسلر (GaryGensler)، رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالا، ممکن است برای کمک به تیم بایدن برای نظارت بر وال‌استریت به‌کارگرفته شود. گنسلر در سال ۲۰۱۹، فناوری بلاک‌چین را «کاتالیزوری برای تغییر» معرفی کرده بود.

کریستین اسمیت (Kristin Smith)، مدیر اجرایی انجمن بلاک‌چین در این‌باره می‌گوید: در مورد موقعیت‌های دیگر [در دولت بایدن]، نام‌های زیادی را نمی‌شنویم. احتمالا شاهد تغییرات زیادی در نحوه برخورد دولت بایدن با ارزهای دیجیتال باشیم، هر‌چند نمی‌دانیم که این تغییرات برای صنعت ارزهای دیجیتال خوب خواهد بود یا بد. فکر می‌کنم سناریوی ایده‌آل ما این است که فرد موردنظر آشنایی کامل با موقعیت شغلی داشته باشد.

جان کالینز (John Collins)، یکی از شرکای شرکت مشاوره‌ای FS Vector، معتقد است با توجه به وضعیت اقتصادی و سایر مسائل مهم، صنعت ارزهای دیجیتال برای دولت جدید اولویت کمتری دارد، اما هنوز هم فضا برای رشد فراهم خواهد بود. کالینز می‌گوید: مواردی مانند راهنمای خدمات امانی ارزهای دیجیتال در بانک‌ها پابرجا خواهد بود. فکر نمی‌کنم که دولت بایدن آن را از دستور کار خارج کند. اما فکر نمی‌کنم که فروش و عرضه تمام توکن‌ها به‌آسانی اتفاق بیفتد.

کالینز در ادامه اشاره می‌کند: این درک وجود دارد که خدمات مالی در حال تغییر است. ساختار نظارتی باید پویا باشد و خود را با تغییرات سازگار کند. ارزهای دیجیتال و شبکه‌های پرداخت باز، بخش بزرگی از این تغییرات هستند.

کالینز همچنین معتقد است احتمالا شاهد حضور منصوبان سیاسی از حوزه کریپتو در دولت باشیم، هرچند این اتفاق تاکنون نادر بوده است. درواقع، تیم کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور منتخب، همین حالا هم شامل افرادی مانند رایان مونتویا (RyanMontoya) است. مونتویا مدیر ارشد فناوری سابق ساکرامنتوکینگز است که تیم‌های لیگ حرفه‌ای بسکتبال NBA را به استفاده از پلت‌فرم‌ها و ابزارهای مختلف مربوط به بلاک‌چین ترغیب می‌کرد.

با وجود رشد نجومی قیمت بیت‌کوین در ماه نوامبر (آبان)، این ارز دیجیتال هنوز اصلاح شدیدی را تجربه نکرده است و در محدوده ۱۵‌هزار دلار بالا و پایین می‌شود. به‌گفته ویلی وو، تحلیلگر درون‌زنجیره‌ای بیت‌کوین، به سه دلیل عمده، احتمال اصلاح شدید کم است. این سه دلیل عبارتند از: افزایش خروج سرمایه از صرافی‌ها، افزایش تعداد سرمایه‌گذاران بلندمدت (هودلرها) و داده‌هایی که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران تاکنون سود موردنظرشان را برداشت کرده‌اند. طبق داده‌های شرکت تحلیلی گلاسنود (Glassnode)، سرمایه‌گذاران در اواخر اکتبر (اوایل آبان) در حال برداشت مقدار زیادی بیت‌کوین از صرافی‌ها بوده‌اند. به‌عقیده وو این معیار امیدوارکننده است، چراکه نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران قصد فروش ندارند و سرمایه خود را از پلت‌فرم‌های معاملاتی به کیف پول‌های شخصی انتقال می‌دهند. این نشان‌دهنده استراتژی بلندمدت سرمایه‌گذاران است.

این تحلیلگر اشاره کرد که تعداد بیت‌کوین‌های برداشت‌شده از صرافی در یک روز، رکورد پنج سال گذشته را شکسته است. او توضیح داد: مقدار عجیبی [بیت]‌کوین برداشت شد و به کیف پول‌های شخصی رفت. اگر از بالا به موضوع نگاه کنیم و بخواهیم چشم‌اندازی از آن داشته باشیم، باید گفت که در نمودار ۵ ساله، این بیشترین مقدار برداشت بیت‌کوین در یک روز است.

قبل از آغاز روند صعودی اخیر که بیت‌کوین را به بالاترین قیمت چند سال اخیر رساند، وو گفته بود که تعداد هودلرها به‌شدت در حال افزایش است. مدتی قبل تعداد هودلرهای بیت‌کوین بیشترین رشد از اکتبر ۲۰۱۷ (آبان ۹۶) را تجربه کرد. شایان ذکر است پس از رکوردشکنی هودلرها در اکتبر ۲۰۱۷، قیمت بیت‌کوین در دسامبر همان سال (آذر ۹۶) به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی ۲۰‌‌هزار دلار رسید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: