کد خبر: ۱۸۷۲۵۷
تاریخ انتشار: ۱۷:۵۷ - ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - 07 November 2020
در حالی که شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت‌های سرنوشت‌ساز امروز (شنبه) به وقت تهران همچنان ادامه دارد، تازه‌ترین اطلاعات از کاهش پیشتازی بایدن در آریزونا حکایت دارد. با این حال ترامپ همچنان نتوانسته به او غلبه کند. جو بایدن در ایالت‌های جورجیا، پنسیلوانیا و نوادا هم مقابل رقیب جمهوری‌خواه خود پیشتازی می‌کند و امید دارد تا با کسب "بیش از ۳۰۰ رای الکترال" راهی کاخ سفید شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام مقام‌های انتخاباتی آمریکا، بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از مردم آمریکا تا پیش از سوم نوامبر (روز اصلی انتخابات) به صورت پستی یا زودهنگام و در مراکز قرار داده شده، رای خود را به صندوق انداختند و روز سه‌شنبه نیز میلیون‌ها تن دیگر به پای صندوق‌های رای رفتند، به طوری که انتخابات امسال در ۱۲۰ سال اخیر از نظر حضور واجدان شرایط رای‌دهی، رکورد شکست و بنا بر اعلام حدود ۶۷ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند و آرای کسب شده از سوی ترامپ و بایدن از باراک اوباما که بیش از ۶۹ میلیون رای به دست آورده بود و رکورددار بود، نیز بیشتر شد.

روز سه‌شنبه با توجه به تفاوت ساعتی در ایالات مختلف آمریکا از شرق تا غرب و قوانین مختلف انتخاباتی در ایالات مختلف، مراکز رای‌گیری کم‌کم بسته شدند و نتایج انتخابات به صورت تدریجی اعلام می‌شود که حاصل حجم بالایی از آرای پستی و نزدیکی دو نامزد است. هر نامزد برای پیروزی در انتخابات به ۲۷۰ رای الکترال نیاز دارد.

رقابت‌های نفس‌گیر

جورجیا: شمار قابل توجهی از آراء هنوز شمارش نشده و اختلاف ناچیز رای دو نامزد موجب شده تا آرای این ایالت با بازشماری اجباری روبرو شود. در مواردی که بازشماری طبق قانون الزامی نباشد اما یک نامزد چنین درخواستی داشته باشد، اگر اختلاف دو نامزد نیم درصد یا کمتر باشد، آسوشیتدپرس برنده را اعلام نمی‌کند.

نوادا: اختلاف رای تنگاتنگ و تعداد بالای آرایی که هنوز شمارش نشده است، موجب شده تا حدس و گمان درباره ایالت نوادا بسیار زودهنگام باشد.

مقام‌های نوادا پنج‌شنبه گفتند که جمعه نتایج ۵۱ هزار رای را اعلام می‌کنند اما بعدا توضیح دادند که آنها در میزان این آراء بزرگنمایی کرده‌اند و به جای آن نتایج حدود ۳۰ هزار رای را منتشر کردند.

علاوه بر این، مقام‌های ایالتی پنج‌شنبه گفتند که حدود ۱۹۰ هزار رای دیگر باقیمانده است که شامل آرای پستی و آرای بلاتکلیف رای‌دهندگان ثبت‌نامی یا دیگر موارد می‌شود. اما مشخص نیست که این موارد در آمار مسوول انتخاباتی نوادا گنجانده شده بود یا خیر. چنین رقابت شانه‌ به شانه‌ای موجب می‌شود تا اعلام پیروز به تاخیر بیفتد.

کارولینای شمالی: رقابت قابل پیش‌بینی نیست. شمارش آراء به اتمام نرسیده است. ترامپ حدود ۷۷ هزار رای جلوتر است اما هنوز ۱۱۶ هزار رای پستی تا روز جمعه شمارش نشده بود و به این‌ها باید حدود ۴۱ هزار رای بلاتکلیف در سراسر این ایالت را افزود. برای آرایی که مهر سوم نوامبر دارند، مقام‌های انتخاباتی ایالتی تا ۱۲ نوامبر فرصت شمارش دارند. وقتی هم که بحث آرای پستی باشد، بایدن از ترامپ جلو می‌افتد. این بدین معناست که شمارش آرای باقیمانده می‌تواند به نفع بایدن تمام شود.

پنسیلوانیا: اختلاف اندک و شمار زیادی از آرای باقیمانده موجب شده تا پیش‌بینی رقابت پنسیلوانیا دشوار شود. بایدن تا روز جمعه با ۰.۲۹ درصد از ترامپ جلو بود. براساس قوانین ایالتی، در صورتی که اختلاف دو نامزد کمتر از نیم درصد باشد، شمارش باید تکرار شود. علاوه بر این، هنوز وضعیت ده‌ها هزار رای بلاتکلیف روشن نشده است و هنوز تعداد دقیق آنها مشخص نیست. آن آرا پس از آنکه مقام‌ها صحت و درستی آنها را تایید کردند، شمارش می‌شوند.

جو بایدن شامگاه جمعه در سخنانی از قرار داشتن در مسیر پیروزی و به دست آوردن بیش از ۳۰۰ رای الکترال لازم بعد از تکمیل شمارش آراء سخن گفت. جو بایدن همچنین خواستار صبوری و حفظ آرامش شد.

پیشتازی بایدن در آریزونا به ۲۹,۸۶۱ رای کاهش یافته است. اختلاف دو نامزد یک درصد شده و این رقابت بسیار شانه به شانه پیش می‌رود اما دوباره ترامپ نتوانسته ۵۷.۵ درصد از این آرایی که برای غلبه بر بایدن لازم است به دست آورد.

وضعیت شمارش آرا در ایالت‌های تاثیرگذار باقیمانده:

در همین حال، کمپین انتخاباتی ترامپ و شخص وی با طرح شکایاتی در دادگاه خواستار متوقف شدن شمارش آرا شده‌اند. تیم او تاکید دارد که دسترسی برای نظارت از زمان آغاز و حین شمارش آرا فراهم نبوده است. بایدن و تیم او اما می‌گویند تمام آرا باید شمارش شوند.

آرای سرنوشت‌ساز

گرچه تکلیف آرای نوادا و جورجیا هنوز نهایی نشده اما انتظار می‌رود آرای آنها به بایدن برسد. آلاسکا و کارولینای شمالی هم در ردیف پیروزی‌های ترامپ قرار می‌گیرند. بدین ترتیب تعداد آرای الکترال بایدن مقابل ترامپ به حد نصاب ۲۷۰ برای ریاست جمهوری می‌رسد. پیشتازی بایدن در پنسیلوانیا و نوادا افزایش یافته و در آریزونا، پیشتازی بایدن کمتر شده است.

آلاسکا (با ۳ رأی الکترال) -- نوادا (با ۶ رأی الکترال) -- جورجیا (۱۶ رأی الکترال) -- کارولینای شمالی (۱۵ رأی الکترال) -- پنسیلوانیا (۲۰ رأی الکترال)

نقشه زیر هم تازه‌ترین تحولات از شمارش آرای انتخابات را به تصویر می‌کشد.

نامزدهای انتخابات تاکنون به صورت زیر ایالت‌ها را از آن خود کرده‌اند:

ترامپ: کنتاکی (رای الکترال ۸)، اوکلاهاما (۷)، تنسی (۱۱)، وست ویرجینیا (۵)، آرکانزاس (۶)، می‌سی‌سی‌پی (۶)، آلاباما (۹)، کارولینای جنوبی (۹)، ایندیانا (۱۱)، وایومینگ (۳)، داکوتای جنوبی (۳)، داکوتای شمالی (۳)، لوئیزیانا (۸)، نبراسکا (۴)، کانزاس(۶)، میسوری (۱۰)، آیداهو (۴)، یوتا(۶)، اوهایو (۱۸)، مونتانا (۳)، آیووا (۶)، فلوریدا (۲۹)، تگزاس(۳۸)، مین (۱)

بایدن: ورمونت (۳)، مریلند (۱۰)، نیوجرسی (۱۴)، ماساچوست (۱۱)، واشنگتن دی‌سی (۳)، دلاور (۳)، ویرجینیا (۱۳)، ایلینوی (۲۰)، کنتیکت (۷)، رودآیلند (۴)، نیویورک (۲۹)، نیومکزیکو (۵)، کلورادو (۹) نیوهمپشایر (۴) ایالت واشنگتن (۱۲)، اورگان (۷)، کالیفرنیا (۵۵)، هاوایی (۴)، مینه‌سوتا(۱۰)، نبراسکا (۱)، مین (۳)، آریزونا (۱۱)، ویسکانسین (۱۰) ، میشیگان (۱۶)

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: