کد خبر: ۱۸۶۴۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۹ - ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - 25 October 2020
موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو اعلام کرد: بارش های هفته منتهی به پانزده آبان ناچیز است، درعین حال شمال و شمال غرب متفاوت ارزیابی می شود.

 

به گزارش روز شنبه موسسه تحقیقات آب، میزان بارش های کشور در هفته منتهی به پانزده آبان به جز مناطقی از شمال و شمال غرب کشور ناچیز برآورد می شود.

همچنین میزان بارش برای هفته جاری در کل کشور به غیر از مناطق شمالی ناچیز پیش بینی شده است.

گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای مهر تا دوم آبان‌ سال‌جاری به ۵.۲ میلیمتر رسیده است.

بر اساس آمار دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران، متوسط ارتفاع بارندگی‌های کشور در این مدت نیز ۵.۲ میلیمتر بوده که این رقم در مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۰.۳ میلی‌متر، میانگین ۱۱ ساله ۸.۸ میلیمتر و بلندمدت (۵۲ ساله) نیز ۸.۴ میلیمتر بوده است.
میزان بارندگی‌ها در کشور از ابتدای سال آبی تا دوم آبان امسال، نسبت به میانگین بلندمدت (۵۲ ساله) در حالی کاهش ۳۸ درصدی را نشان می‌دهد که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته نیز ۵۰ درصد کاهش داشته است.
میزان بارش حوضه آبریز قره قوم در حالی ۵.۳ میلیمتر بوده که نسبت به میانگین ۱۱ ساله یک درصد و نسبت به میانگین بلندمدت (۵۲ ساله) ۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
 به گزارش ایرنا، بیشترین ارتفاع بارندگی‌های امسال با ۲۹.۷ میلیمتر مربوط به حوضه آبریز دریای خزر بوده و کمترین آن بدون بارندگی مربوط به حوضه آبریز مرزی شرق است. در این مدت همچنین ارتفاع بارش‌ها در حوضه‌ آبریز خلیج فارس و دریای عمان ۱.۴ میلیمتر، دریاچه ارومیه ۱۱.۷ میلیمتر و فلات مرکزی ۲.۲ میلیمتر بود.
این گزارش می‌افزاید، دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرقی و قره قوم ۶ حوضه اصلی آبریز منابع آب ایران محسوب می شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: