کد خبر: ۱۸۵۸۵۴
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۸ - ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - 14 October 2020
دولت تدبیر و امید به وعده خود وفا کرد و در کمتر از ۶ ماه احکام جدید بازنشستگان برای همسان‌سازی حقوق با میانگین ۷۷ درصد افزایش، صادر شد.

دولت تدبیر و امید به وعده خود وفا کرد و در کمتر از ۶ ماه احکام جدید بازنشستگان برای همسان‌سازی حقوق با میانگین ۷۷ درصد افزایش، صادر شد.

به گزارش «ایرنا» سال‌هاست که موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در حد وعده باقی‌مانده بود و مسوولان جرات ورود به آن را نداشتند، اما در فروردین ماه امسال با دستور رئیس‌جمهوری موضوع همسان‌سازی در دستور کار قرار گرفت.


همسان‌سازی حقوق بنا به تعریف مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری در واقع به این معناست که حقوق فردی که در سال‌های گذشته بازنشسته شده با حقوق فرد هم گروه خود که به‌تازگی بازنشسته شده یا مشغول به کار است، نزدیک می‌شود. آنچه هم‌اکنون به‌عنوان همسان‌سازی حقوق بازنشستگان انجام می‌شود، مربوط به ماده ۳۰ برنامه ششم توسعه است که دولت مکلف شده بررسی‌های لازم برای برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب‌سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلان را برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشوری و لشکری سال‌های مختلف انجام دهد و این مسیر را طی می‌کند.

از سال ۹۶ تا امسال مطابق قوانین بودجه، مبالغی در ردیف‌هایی به‌عنوان تبصره ۱۲ قانون بودجه در قالب همسان‌سازی برای افزایش حقوق اختصاص یافت. برای نمونه در سال‌های ۹۶ و ۹۷ به میزان دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، سال ۹۸ مبلغ سه هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان و در ابتدای امسال نیز ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شد که علاوه‌بر افزایش سنواتی حقوق به بازنشستگانی که مشمول همسان‌سازی بودند، تعلق گرفت.

براساس این گزارش، سی‌ام شهریورماه، آیین نامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در هیات دولت تصویب شد.

برابر این آیین‌نامه، دولت همچنین در اجرای ماده (۳۰) قانون برنامه ششم توسعه، صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح را مکلف کرد علاوه‌بر افزایش امتیازات شغلی مندرج در آیین نامه اجرایی بندهای (الف) و (ب) تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه‌گذاری‌های خود و منابع حاصل از بند (و) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش خود با ۹۰ درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلین هم طبقه مشترک صندوق متناسب با سنوات خدمت، از شش ماهه دوم ۱۳۹۹ اقدام کند.

براساس گزارش «ایرنا»، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بیستم مهرماه از صدور احکام جدید بازنشستگان خبر داد و گفت این احکام در سایت صندوق cspf.ir قابل مشاهده و دریافت است. شب گذشته نیز محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «الوعده وفا؛ مطالبه مهم جامعه بازنشستگی کشور عملیاتی و احکام متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری صادر شد. خوشحالم که اعلام کنم در سال جاری حقوق بازنشستگان کشوری به‌طور میانگین ۷۷ درصد افزایش یافته است».

براساس این گزارش با ابلاغ احکام همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، به‌طور متوسط یک میلیون و ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به حقوق هر بازنشسته اضافه شد. بنابراین حداقل دریافتی بازنشستگان کشوری با ٣٠ سال سابقه سه میلیون و ۵۰۰ هزارتومان و بازنشستگان لشگری نیز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: