کد خبر: ۱۸۲۰۶۴
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۴ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - 30 July 2020
سیاست‌گذار پولی آژیر قرمز نقدینگی را روشن کرد. 

به گزارش اقتصادنیوز، تحلیل محتوای اطلاعیه‌های بانک مرکزی در سال‌جاری نشان می‌دهد هرچه سال جلوتر آمده، کدهای واژگانی استفاده در اطلاعیه این بانک نیز تغییر کرده است؛ به‌طوری‌که در دو هفته اخیر به‌جای استفاده از واژه «کفایت نقدینگی» بانک مرکزی از واژه «مازاد نقدینگی» استفاده کرده است.

بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: این بانک تنها یک سفارش در مهلت تعیین‌شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی برای فروش اوراق بدهی دولتی دریافت کرده اما با توجه به مازاد نقدینگی در بازار بین‌بانکی، معامله‌ای درخصوص عملیات بازار باز انجام نشده است. اطلاعیه‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد: در سال‌جاری ۱۲ بار عملیات بازار باز اجرا شده و اما فقط یک بار معامله صورت گرفته است. در ۱۱ بار گذشته یا بانک‌ها سفارشی ارسال نکرده‌اند یا بانک مرکزی به‌دلیل بالا بودن پیشنهاد ارسالی از سوی بانک‌ها حاضر به تنزیل اوراق آنها نشده است. بانک مرکزی می‌گوید: در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به‌صورت هفتگی اجرا می‌کند. موضع این بانک (خرید یا فروش اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف اتخاذ می‌شود.

در دو هفته اخیر اطلاعیه‌های بانک مرکزی دو بار از واژه «مازاد نقدینگی» استفاده شده است. عملیات بازار باز با این هدف انجام می‌شود که در صورت کسری نقدینگی سیاست‌گذار از طریق وثیقه‌گیری اقدام به تزریق نقدینگی کند و در صورت مازاد نقدینگی اقدام به فروش اوراق و جمع‌آوری نقدینگی کند. استفاده از واژه مازاد نقدینگی به این معنا است که در حال حاضر سیاست‌گذار باید نقدینگی را از بازار جمع کند. در غیر این صورت نقدینگی مازاد می‌تواند بر هم زننده ثبات بازارهای دارایی و قیمت‌ها باشد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: