کد خبر: ۱۷۲۱۸۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۴ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - 15 February 2020
شاخص ارزی کشور طی هفته گذشته رشد 1/ 2 درصدی را به ثبت رساند. نرخ دلار با چهار رشد پیاپی تا روز چهارشنبه به مرز 13 هزار و 990 تومان رسید.
شاخص ارزی کشور طی هفته گذشته رشد 1/ 2 درصدی را به ثبت رساند. نرخ دلار با چهار رشد پیاپی تا روز چهارشنبه به مرز 13 هزار و 990 تومان رسید.

 البته در این روز نرخ‌های بیشتر از 14 هزار تومان نیز در برخی معاملات خرد گزارش شد. اما نهایتا پنج‌شنبه دلار از مرز روانی 14 هزار تومان عقب‌نشینی کرد و 13 هزار و 940 تومان قیمت خورد.

 طی هفته قبل برخی شایعات و گمانه‌ها درباره FATF و همچنین روند صعودی نرخ سامانه نیما به‌عنوان محرک‌های دلار مطرح شده‌اند. برخی فعالان بازار ارز عقیده دارند در صورت عبور دلار از مرز 14 هزار تومان خریدها از سوی معامله‌گران فنی افزایش قابل توجهی خواهد یافت؛ با وجود این، روند دو روز معاملاتی اخیر حاکی از آن است که دلار همچنان آمادگی ورود به کانال جدید را ندارد و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.

همگامی سکه با دلار
قیمت سکه طی هفته گذشته 2/ 2 درصد افزایش یافت و هر سکه طرح جدید پنج‌شنبه در سطح 5 میلیون و 75 هزار تومان معامله شد. به این ترتیب بازدهی سکه از ابتدای سال‌جاری به 1/ 9 درصد رسید که همچنان حدود 3 درصد بیشتر از بازدهی دلار از ابتدای سال است. نرخ دلار هفته گذشته را صعودی آغاز کرد ولی پس از برخورد با مرز سخت 14 هزار تومانی، در آخرین روز معاملاتی با افت 50 تومانی مواجه شد. 

سکه نیز روندی مشابه داشت و پنج‌شنبه 40 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد. اونس طلا در بازار جهانی هم هفته قبل بر محور ویروس «کرونا» نوسان کرد و در مجموع با رشد قیمت همراه شد. با وجود این، انتظار می‌رود مسیریابی نرخ ارز طی روزهای آینده بیشترین اهمیت را برای بازار سکه داشته باشد.


بهانه‌های طلا برای صعود

قیمت اونس طلا در بازار جهانی و در آخرین روز معاملاتی هفته مسیر کم‌نوسانی را پشت سر گذاشت و تا ساعت 16 جمعه با افزایش حدود 2 دلاری به 1576 دلار رسید. فلز زرد پس از آنکه پنج‌شنبه به بالاترین سطح قیمتی خود طی یک هفته اخیر رسید، دیروز روند نسبتا باثباتی را در پیش گرفت. جهش ناگهانی موارد مرگ و ابتلای ویروس کرونا در چین طی دو روز اخیر منجر به هجوم سرمایه‌گذاران به دارایی امنی چون طلا شد.

 همچنین ایالات‌متحده پنج‌شنبه شرکت «هوآوی» چین را به سرقت اسرار تجاری متهم کرد. چنین اقدامی در مسیر توافق تجاری آمریکا و چین چندان مثبت تلقی نمی‌شود. از سوی دیگر آمار اخیر شورای جهانی طلا از کاهش فروش طلا در چین طی سال گذشته میلادی خبر می‌دهد. این اخبار عموما حامی قیمت طلا در هفته گذشته بودند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: