کد خبر: ۱۷۱۳۵۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۵ - ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - 26 January 2020
بانکداری ایرانی - معمولا در بازار سرمایه قیمت سهام هر شرکتی بر اساس عملکرد آن شرکت رشد کرده و در غیر این‌صورت به رشد بدون منطق، حباب می گویند که ترکیدن آن سبب ضررهای هنگفتی برای صاحبان سهام آن می شود.
 بانکداری ایرانی - معمولا در بازار سرمایه قیمت سهام هر شرکتی بر اساس عملکرد آن شرکت رشد کرده و در غیر این‌صورت به رشد بدون منطق، حباب می گویند که ترکیدن آن سبب ضررهای هنگفتی برای صاحبان سهام آن می شود. 

به گزارش بانکداری ایرانی  و بنابر این تحلیل ، شرکتی که در گزارش شش ماهه و 9 ماهه عملکردی چندان چشمگیری نداشته‌است،  چطور سهام آن توانسته رشد قیمت  25 درصدی را در پی داشته و صف خرید سنگینی پشت آن ایجاد شود. 

یکی از دلایلی که فعالان بازار سرمایه بر اساس آن اقدام به خرید هیجانی سهام کردند موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی است که شایعه شده که در سال ۹۸ این افزایش سرمایه انجام می شود این درحالی است که تا کنون هیچ خبری مبنی بر افزایش سرمایه در سال جاری منتشر نشده و تازه هنوز مشخص نیست که سال اینده هم این افزایش سرمایه انجام شود یا خیر چرا که پروسه افزایش سرمایه آن هم از  محل تجدید ارزیابی یه پروسه طولانی است.

و به همین دلایل ساده، به عقیده اغلب کارشناسان خبره بازار سرمایه، رشد 25 درصدی قیمت سهام بانک حباب بوده و احتمالا در روزهای آتی حباب آن با صف فروش سنگین خواهد ترکید.

نکته دیگر اینکه، مطالعه در نمایی سطحی و کوتاه از وضعیت دادوستد سهام بانک ایران زمین در بازار سرمایه نشان می دهد که خریداران  سهام بانک افراد معمولی و حقیقی بوده و بر اساس هیجان پشت این سهم قرار گرفته اند و حقوقی ها به دلیل وضعیت بنیادی بانک چندان رغبتی به خرید آن نداشتند.
 
سهام بانک ایران زمین در 12 روز کاری گذشته بالاتر از 25 درصد رشد داشته و از رقم 2106 ریال به 2603 ریال رسیده است. این در حالی است که وضعیت بانک حکایت دیگری  داشته وبر اساس این رشد 25درصدی عملکردی ارائه نکرده است.
 

بر اساس این گزارش ، در  گزارش 9 ماهه بانک ایران، زمین زیان خالص 27 هزار و 292 میلیارد ریالا قید شده که برای هر یک از چهار میلیارد سهم بانک حدود 6823 ریال زیان تخصیص داده شده است. نکته دیگری که می تواند حباب بودن سهام بانک را نمایان کند موضوع درآمد مشاع بانک است؛ چرا که درآمد مشاع این بانک در 9 ماهه  منتهی به 30 آذر 98 منفی 34 هزار و 339 میلیارد ریال بوده و این نداشتن درآمد منجر به زیان بیشتر شده و دلیلی برای صف خرید شدن سهام شرکت ندارد.

با توجه به این نگاه سطحی باید به خریداران هیجان زده سهام این بانک هشدار داد که  به زودی شاهد ترکیدن حباب قیمت سهام بانک و ایجاد صف فروش سنگین خواهید بود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: