کد خبر: ۱۶۰۷۶۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۷ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - 17 June 2019
دلار آمریکا در دومین روز هفته تغییر مسیر داد و به افزایش قیمت پرداخت. طی معاملات دیروز شاخص ارزی کشور ۲۵۰ تومان به ارزش خود افزود و راس ساعت ۱۶ به بهای ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسید. به اعتقاد برخی کارشناسان نوسان‌گیران که روز شنبه برای عدم مواجهه با بازارساز از اتخاذ موقعیت خرید خودداری کرده بودند، دیروز با حمایت اخبار سیاسی و درهم وارد معاملات شدند. دیروز نرخ حواله درهم تا ۳ هزار و ۷۵۰ تومان رشد و ذهنیت معامله‌گران را افزایشی کرد. از سمت دیگر اخبار غیر اقتصادی تاثیر مهمی در رشد دلار داشت. نگرانی از تصمیم سازمان «FATF»، برخی اظهارات در خصوص خروج ایران از برجام و تصمیم انگلیس برای اعزام صد نفر از نیروی دریایی سلطنتی این کشور به خلیج فارس با افزایش سطح نگرانی سمت تقاضا و نرخ ارز را افزایش داد.


رشد همگام دلار و سکه

قیمت هر سکه طرح جدید طی معاملات روز یکشنبه 95 هزار تومان گران شد و این دارایی ارزشمند راس ساعت 16 به بهای 4 میلیون و 770 هزار تومان مبادله شد. با توجه به ثبات اونس طلا به واسطه تعطیلی بازار جهانی، دلار تنها مولفه تاثیرگذار بر بازار سکه بود و رشد ۸/ ۱ درصدی نرخ ارز به افزایش ۲ درصدی این دارایی ارزشمند ختم شد. با نوسان قیمتی دیروز ارزش سکه به بیشترین مقدار خود در سه هفته گذشته رسید. سیگنال‌های غیراقتصادی از جمله نگرانی از کاهش سطح تعهدات ایران به برجام و تبعات آن، اعزام نیروهای انگلیسی به خلیج فارس به بهانه حفاظت از تانکرهای نفتی، اظهارات کینه‌توزانه جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس در همراهی با ادعاهای واهی ترامپ و سایر مقامات آمریکایی در مورد حادثه دو نفتکش و نتیجه نشست «FATF» از جمله این اخبار بودند.

بازار طلای جهانی

طی هفته گذشته هر اونس طلا در بازار جهانی بیش از 1/ 0 درصد به ارزش خود افزود و به قیمت 6/ 1341 دلار به کار خود پایان داد. فلز زرد که نخستین معاملات هفته را منفی استارت زده بود و در همان روز اول 14 دلار افت قیمت راتجربه کرده بود، به مدد افزایش ریسک‌های سیستماتیک رفته رفته اوج گرفت و جمعه به قله 14ماهه رسید. نگرانی از تبعات جنگ تجاری چین و ایالات متحده، حادثه دو تانکر در دریای عمان و افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا و کاهش شاخص دلار منجر به اوج‌گیری طلا شد. با این حال آمار مطلوب خرده‌فروشی آمریکا در ماه می بهای فلز زرد را اصلاح کرد. در نظرسنجی هفتگی سایت کیتکو ۷۳ درصد کارشناسان وال‌استریت و ۷۰ درصد معامله‌گران مین‌استریت روند طلا در هفته جاری را صعودی پیش‌بینی کرده‌اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: